A felhős számítási és tárolási kapacitások bővítésére idén várhatóan több mint 90 milliárd dollárt költenek a világban. A 22 százalékos éves növekedés pedig hosszabb távon sem lassul sokat.

A technológiai piacon általában komoly bizonytalanságot hozott a többek között inflációval, ukrán konfliktussal, alkatrészhiánnyal és logisztikai problémákkal terhelt 2022-es év. A gondok ugyanúgy meglátszanak a nagy informatikai vállalatok tőzsdei teljesítményén, mint az egyre szűkebb lehetőségekkel rendelkező startupoknál.

A számítási felhővel kapcsolatos költésekre viszont úgy tűnik, nem sok hatással voltak a bevezetőben említett gazdasági kockázatok. Az IDC legfrissebb elemzése a cloudos infrastruktúrára költött dollárokat vizsgálva arra jutott, hogy a számítási és tárolási kapacitások bővítését célzó beruházások összértéke 90,2 milliárdra rúghat idén. A lendületet mutatja, hogy éves alapon 22 százaléknak megfelelő növekedési ütemre 2018 óta nem volt példa a szektorban. Az amerikai piackutató szerint ezzel párhuzamosan a nem felhőhöz köthető informatikai infrastruktúraberuházások várhatóan 1,8 százalékkal bővülnek, és összegszerűen 60,7 milliárd dollárt tesznek ki 2022-ben.

Ezek a forgalmi becslések mindkét esetben magasabbak a cég korábban közölt előrejelzésénél. A felfelé módosítást a szakértők többek között az inflációs nyomással, illetve az ellátási láncok év második felére prognosztizált javulásával indokolták.

Megy nyilvánosan és privátban is

Az IDC a cloudos költéseknél két csoportot különböztet meg: a megosztott (nyilvános), illetve a dedikált (privát) felhőszolgáltatásokat. Előbbiek kapacitásbővítésére nagyságrenben kétszer annyit költenek. Az idei első negyedévben például 15,7 milliárd dollárnyi forrás ment erre, miközben a privát cloud infrastruktúrájának fejlesztésére globálisan 5,9 milliárdot költöttek. Ugyanakkor a dinamika jelenleg utóbbinál tűnik erősebbnek, hiszen éves összehasonlításban 15,7 és 20,5 százalékos növekedést mutatnak a számok.

 

Az informatikai infrastruktúra-fejlesztések aránya felhasználás szerint (forrás: IDC)

 

Az IDC jelentése szerint a megosztott felhőinfrastruktúra iránt megmutatkozó folyamatosan erős kereslet miatt az erre fordított kiadások várhatóan 2022-ben fogják először meghaladni a nem felhőhöz köthető IT-s infrastruktúra-beszerzéseket. Összességében a cloudos költések (tehát a dedikált felhőszolgáltatásokkal együtt) viszont már 2021 előtt is meghaladták a nem felhővel összefüggő beruházásokat.

Az olló a fentebbi grafikonon is jól láthatóan csak tovább fog nyílni az elkövetkező évkben. Az IDC becslése szerint a számítási és tárolási felhőinfrastruktúrára fordított kiadások átlagos éves növekedési üteme (CAGR) a 2021-2026-os időszak vonatkozásában 14,5 százalék körül alakulhat. Ez számszerűleg 145,2 milliárd dolláros összforgalmat jelenthet 2026-ban, ami a teljes informatikai infrastruktúra-kiadások közel 70 százalékának felelne meg.

Ilyen hosszú távon egyébként a megosztott felhő bővül erősebben, hiszen az ott előrejelzett 15,4 százalékos átlagos éves növekedéshez képest a dedikált felhőinfrastruktúra "csak" 12,1 százalékos CAGR-rel zakatol majd az IDC szakértői szerint. A cloudtól független beruházások négy év múlva 63,1 milliárd dollárt tehetnek ki, ami az ötéves időtáv alatt átlag 1,2 százalékos éves növekedésnek felel meg.

Cloud & big data

A Meta elintézné, hogy dinoszauruszok mászkáljanak minden osztályteremben

Még az ősszel megérkezhetnek az oktatási célú eszközök a Quest platformhoz, a gyártó pedig már azt magyarázza, hogy hatékonyabb virtuálisan bejárni egy múzeumot, mint ténylegesen elmenni oda.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.