A kínai óriásvállalat úgy is többet költött tavaly amerikai cégeknél, hogy ezzel párhuzamosan az USA kormányzata egy sor korlátozást vezetett be.

Több érdekes eleme is van a Huawei héten nyilvánosságra hozott 2019-es üzleti eredményeinek, mint ahogy arra is érdemes lehet figyelni, mit gondol a kínai gyártó a koronavírus tépázta 2020-as kilátásokról.

Nem sikerült megugrani a szintet

A cég 123 milliárd dollárnak megfelelő forgalmat ért el tavaly, amit egyaránt lehet pozitívan és negatívan is értékelni. Az előzetes célkitűzés ugyanis még 135 milliárd dollárról szólt, amihez képest alaposan elmaradt a tényleges bevétel. Másrészt viszont a 2018-as szinthez képest ez így is tisztességes, 19 százalékos éves növekedésnek felel meg. Különösen úgy, hogy az USA kormánya valóságos háborúba kezdett a vállalat ellen azzal, hogy az elmúlt időszakban - nemzetbiztonsági kockázatokra hivatkozva - sorra hozta a különböző korlátozó intézkedéseket, sőt még szövetségeit is arról győzködte, hogy felejtsék el a Huaweit az éppen folyó 5G-s hálózatfejlesztéseknél.

A szankciók és az amerikai nyomásgyakorlás különösen a cég hálózatos üzletágának teljesítményén látszik. Itt ugyanis mindössze 3,8 százalékos lett az éves forgalomnövekedés. A helyzetet a végfelhasználókat célzó, többek között az okostelefonok gyártásáért is felelős másik divízió mentette meg, amely harmadával tudta növelni bevételeit. Az egészséges fejlődés elsősorban a hazai piacon mutatott jó teljesítménynek köszönhető. Az üzletág teljes forgalmának közel 60 százaléka Kínában keletkezett. 

Ami a nettó profitot illeti, már sokkal egyértelműbben kimutatható a nemzetközi viszonyok elmérgesedése. A társaság 62,7 milliárd jüan (kb. 8,9 milliárd dollár) tiszta nyereséget tudott kimutatni, ami csak 5,6 százalékkal haladja meg a 2018-as teljesítményt. Azaz a forgalom növekedésénél jóval szerényebben emelkedett a profit, ráadásul tavalyelőtt még 25 százalékkal rakétázott a nyereség.

Kapcsolat állapota: bonyolult

Azt a vállalat elnöki tisztségét rotációs alapon betöltő Eric Xu sem takargatta, hogy az elmúlt év teljesítményére rányomta a bélyegét az Egyesült Államokkal vívott csatározás. Ez különösen az 5G-s üzletek elmaradásán látszik, hiszen több európai üzlet is kútba esett az ellenséges légkör miatt.

Ugyanakkor a korlátozások ellenére az az érdekes helyzet állt elő, hogy a cég jóval többet költött amerikai partnereinél tavaly, mint 2018-ban. Az amerikai beszállítóknak utalt 18,7 milliárd dolllár 70 százalékkal több, mint az egy évvel korábbi forgalom. A látszólagos ellentmondás feloldása abba rejlik, hogy az amerikai vállalatok különleges és időleges felmentését kaphatnak a kormányzattól, aminek köszönhetően bizonyos területeken zavartalanul folytatódhatott az együttműködés.

A jövő viszont több mint kérdéses. Egyfelől amerikai részről továbbra is felmerülnek újabb szigorítási ötletek. Ezeknek pedig maximum a két ország között megkötendő, már első szakaszán túljutó átfogó kereskedelmi megállapodás vethet majd véget. Ennek végső szentesítésére viszont ki tudja, mikor kerül sor, hiszen a koronavírus okozta világjárvány ezen a területen is csak bizonytalanságot hozott.

Optimista hozzáállás

Ha már a járvány került szóba: az idei évet alapvetően meghatározza, miként lehet lavírozni a vírus okozta gyártási nehézségek és keresleti problémák között. Ebből a szempontból egyébként a Huweinél annak ellenére pozitívan látják a jövőt, hogy kínai vállalatként az első negyedévben nagyon komoly gondokat okozott az üzemek (és úgy általában az ország) leállása.

A cég elnöke szerint az otthoni felhasználókra koncentráló divízió kilátásai egészen jók. A járvány tombolása mellett is minimum a tavalyi szintet hozták, de az is lehet, hogy kis növekedést is sikerült kipréselni az első negyedévben. Az immár forgalom szempontjából a legjelentősebb üzletággá avanzsált cégrész vezetői ráadásul továbbra is biztosak benne, hogy sikerül hozni a 2020-ra kitűzött számokat.

Piaci hírek

Az Apple az MI-fejlesztéseiben próbálja kiaknázni az open source előnyeit

A cég a Hugging Face Hubon tett közzé több nyílt forráskódú LLM-et, melyek helyben, a végponti eszközökön futnak.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.