A zürichi tőzsdére készül a Magyarországon is jelenlévő svájci társaság. Az előzetes becslések szerint 4 milliárd svájci frankot érhet.

Még az idén tőzsdei cég lehet a svájci SoftwareONE AG – írja a Bloomberg. A nyilvános kibocsátásban csak másodlagos részvényeket dobnának piacra a zürichi tőzsdén. Az alapítók – Daniel von Stockar, René Gilli és Beat Curti – jelenleg összesen 38 százalékát birtokolják a cégnek, és továbbra is megtartanák részesedésüket. Mellettük a KKR & Co. magántőke-befektetési társaságnak van 20 százalékot meghaladó tulajdoni hányada, és szintén jelezte, hogy a tőzsdére lépés után is fenn kívánja tartani jelentős részesedését.

Még nem határozták meg, hogy mennyi az annyi

A SoftwareONE elsősorban mint a legnagyobb Microsoft-viszoneladó ismert, az első számú Azure-partner. Portfóliójában emellett az Adobe-tól és az AWS-től kezdve az IBM-en és az Oracle-ön át számos szoftvergyártó termékei és szolgáltatásai megtalálhatók. Kilencven országban több mint 65 ezer vállalati ügyfele van. A 6500 alkalmazottjával egy olyan saját fejlesztésű felhőn, a PyraCloudon keresztül szolgálja ki a cégeket, amely közös felületet ad az on-premise licencek és a felhős szolgáltatások egységes kezeléséhez.

A vállalat felértékelése még tart: ha a hasonló jellegű cégekkel, például a legnagyobb magyarországi fejlesztőközpontot működtető Epam Systemsszel vagy a Softcattel összehasonlítják, megközelítőleg az EBITDA 21-szerese lehet a vállalat értéke. Ez 2018-ban 187 millió svájci frank volt (kb. 172 millió euró), ami alapján akár 4 milliárd frankot (3,7 milliárd euró) is elérheti a cégérték.

A két évtizede alapított cég profittermelő képessége az utóbbi években nagyot javult. Mint a Reuters írja, 2016-ban a bruttó profitja még csak 571 millió frank volt (524 milliór euró) volt, tavaly viszont mát 724 millió frankot (665 millió euró) könyvelhettek el. Ez idő alatt a a kiigazított EBITDA-ráta 17 százalékról 33 százalékra emelkedett.

A svájci Hadelszeitung szerint a tőzsdére lépést a KKR szorgalmazta, amely így is szeretné befektetését lefölözni.

A techcégekkel kapcsolatban vannak kételyek

Az időzítés abból a szempontból nem a legszerencsésebb, hogy a közelmúlt tőzsdei belépői nem sikerültek fényesre. A Lyft árfolyama meg sem közelítette az eredeti értékelését, az Uber ezért eleve óvatosabb volt, de azóta is lejtmenetben van, a WeWorknél az IPO bejelentése után csontvázak tömege esett ki a szekrényből, de ott van a Peloton, az Endeavor, a TeamViewer riasztó példája is. Ugyanakkor meglehet, épp a kudarcok miatt lesz pozitív fogadtatása egy olyan cégnek, amely bizonyítottan magas profitabilitással bír.

Az ezredfordulón alapított cég úgy lett mára a legnagyobb Microsoft-viszonteladó, hogy közben megőrizte gyártófüggetlenségét. Részben organikusan, részben felvásárlásokkal nőtt. 2015-ben megszerezte az amerikai CompuCom szoftverlicenc-értékesítési üzletágát, majd még abban az évben felvásárolta a House of Lync nevű startupot, amely főleg Skype for Business-bevezetésekkel foglalkozott az amerikai piacon.

Innentől a SoftwareONE lényegében minden évben szerezett egy olyan céget, amely segítette a terjeszkedését. 2017-ben a unifiedcommunicaton-megoldásokat fejlesztő svájci UC Pointot vette meg, 2018-ban a menedzselt szolgáltatásokat nyújtó francia ISI Expert következett. Idén januárban pedig megszerezte a 2500 alkalmazottat foglalkoztató német Comparexet, a 36 országban jelenlévő globális IT-szolgáltatót.

A menedzsment szerint a digitalizációs trend nagy lehetőség a SoftwareONE számára, hogy további növekedést érjen el a tőzsdén gyűjtött pénzből.

Piaci hírek

MI-vel védenék a britek az internetre szabadított óvodásokat

Az illetékes hatóság felmérése szerint egyre több kisgyerek jelenik meg a világhálón, akiknek a szülei is egyre nagyobb szabadságot engednek a digitális térben.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.