További rossz hír, hogy az olcsó IoT-eszközök pedig egyre több támadási felületet adnak a kiberbűnözőknek.

A kiberbiztonságban is egyre fontosabbá válik a mesterséges intelligencia (AI), a gépi tanulás (ML) és az automatizáció. Fel kell azonban arra is készülni, hogy az AI-t a bűnözői oldal is előszeretettel használni fogja, főleg újabb rosszindulatú programok előállítására. Utóbbival viszont egyszerűbbé válhat a védelem – állítják a Cisco által megkérdezett biztonsági szakemberek.

A támadások egy része már a felhőben zajlik

A hálózati technológiákkal foglalkozó amerikai cég már 11. éve készíti el kiberbiztonsági jelentését, amely a kibertámadásokkal kapcsolatos legfrissebb trendeket vizsgálja. A nemrég nyilvánosságra hozott legújabb tanulmány szerint a kiberbűnözők már a felhő alapú szolgáltatásokat is felhasználják az egyre kifinomultabbá váló támadásaik során. Ennek a leggyengébb pontja továbbra is az email, azon belül is a leggyanúsabbak az office fájllal csatolt levelek, ezek 38 százaléka fertőzött.   

A másik figyelemre méltó jelenség, hogy a támadások során is egyre gyakrabban használnak titkosítást a védelem kijátszására. A jelentés szerint tavaly ősszel már a teljes webes forgalom fele titkosított csatornákon folyt. Ezen belül egy év alatt több mint megháromszorozódott a kártevők által alkalmazott titkosított hálózati kommunikáció. Ugyanakkor az AI-t felhasználva már van megoldás arra, hogy a titkosítás feloldása nélkül is meg lehessen különböztetni egymástól a rendes, illetve a malwares forgalmat.

A tavalyi egyértelműen a zsarolóprogramok éve volt. Megjelentek a zsarolóprogramnak álcázott adattörlő rosszindulatú programok és gyakoribbá váltak a szoftverbeszállítókat célzó támadások (ilyen volt a népszerű ingyenes szoftver, a CCleaner elleni hackertámadás). Ezek akár hónapokig vagy évekig is jelen lehetnek a hálózatban.

A zsarolóprogramok egy része már önjáró

A hálózati sérülékenységet használják ki a hálózat alapú zsarolóprogramok, amelyek aktiválásához nincs szükség felhasználói rásegítésre. Ezeknél a támadásoknál már nem a zsarolás útján megszerezhető bevétel, hanem a megtámadott rendszereinek a tartós lebénítása, hírnévének rombolása stb. a fő cél.

A dolgok internetének (IoT) a terjedése is kedvező terepet nyújt a kiberbűnözőknek. A hálózatba kötött eszközök többsége ugyanis olcsó és biztonsági elemeket egyáltalán nem tartalmazó megoldás. Ez egyben azt is jelzi, hogy támadhatóvá vált a jövő gazdaságát meghatározó digitalizált ipari környezet is.  

A védekezés mértékét befolyásolja egyebek mellett az okozott kár nagysága is, a Cisco globális kimutatása szerint a tavalyi támadások 53 százaléka 0,5-5 millió dollárig terjedő költséget okozott a megtámadottaknak.

A védelmi lépések egy másik jellemző tavalyi trendje volt, hogy a biztonsági riasztás ellenére a cégek 44 százaléka egyáltalán nem foglalkozott az incidenssel. A riasztások 34 százaléka bizonyult valódi támadásnak, az ezeket elszenvedőknek ugyanakkor a 49 százaléka felismerte ugyan a támadást, de semmit nem a jövőbeni hasonló lépések elhárítására.   

Fontos a minél rövidebb felderítési idő

A legfontosabb cél, továbbra is az, hogy a támadásokat minél gyorsabban fel lehessen deríteni. Ebben is jelentős előrelépést hozhatnak a mesterséges intelligencián vagy gépi tanuláson alapuló technológiák. A gépi tanulás lényege, hogy a rendszer idővel megtanulja, hogyan tudja automatikusan észlelni a szokatlan mintákat a titkosított webes forgalomban, a felhőben és a különféle IoT-s környezetekben. A Ciscónál az átlagos felderítési idő (TTD) a múlt év elején mért 14 óráról az év végére 5 óra alá csökkent.

A felmérésben megkérdezett biztonsági szakértők harmada mondta, hogy már ma is támaszkodik az új technológiákra, de az általuk adott visszajelzések egy része hamisnak bizonyult. Idő kell még ahhoz, hogy az ML- és AI-megoldások elérjék azt a fejlettségi szintet, ahol már teljes biztonsággal meg tudják állapítani, hogy a figyelt hálózaton melyek a normális aktivitások.

A Cisco hazai szakértői szerint a támadások nem állnak meg az országhatáron. A tavaly nagy port kavart WannaCry zsarolóprogramnak magyar áldozatai is voltak. Ugyanakkor a védelmi oldalon pozitív irányú elmozdulás tapasztalható: a korábbi, tűzfalközpontú szemléletet egyre inkább felváltják a felhő alapú biztonsági megoldások és az olyan technológiák, mint a hálózati szegmentálás.

Probléma, hogy miközben egyre kiterjedtebb az üzemeltetők feladatköre, egyre kevesebb az erre alkalmas szakember. Mindeközben itthon is elindultak a mesterséges intelligencián és gépi tanuláson alapuló védelmi technológiák első tesztjei, illetve az első telepítések is.

Biztonság

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.