Az MI nem csak az egyedeket képes azonosítani a nagyobb csoportokban, de az sem zavarja, ha az állatok egymást is eltakarva ide-oda cikáznak.

A mintafelismerés a mesterségesintelligencia-rendszerek fejlesztésének sikeres területei közé tartozik, amit most egy újabb projektben igazoltak a Champalimaud Foundation szakemberei. A Portugáliában működő, orvosbiológiai kutatásokat végző magánalapítvány munkatársai két konvolúciós neurális hálózatot tanítottak be arra, hogy képesek legyenek felismerni és nyomon követni egy-egy kiválasztott példányt az állatok nagyobb csoportjában.

A cél ebben az esetben nem az, hogy az MI az emberi teljesítménynél magasabb hatásfokkal végezze ezeket a feladatokat. A program arra irányul, hogy lehetőség legyen az ilyen tevékenység automatizálására, ami első körben nyilván az állatok tanulmányozására lesz használható a saját közösségükön belül. Ehhez a csoportos viselkedés megismerésére van szükség, vagyis a közös tanulási és döntéshozatali folyamatok jobb megértésére.

A kutatókat is meglepte az eredményesség

Az idtracker.ai néven futó gépi tanuló algoritmust a fejlesztők "faj-agnosztikus rendszerként" határozzák meg, amely 100 százalékot közelítő pontossággal képes lekövetni minden egyes egyedet a legfeljebb százfős csoportokon belül. A Nature Methods oldalán hétfőn publikált tanulmány értelmében az idtracker.ai szoftvere két hálózat közös munkájára épül: az egyik az azonosításért, a másik az egymást keresztező mozgások értelmezéséért felel.

A kísérletekben szereplő zebrahalak esetében a rendszer érdekes módon 99,96 százalékos pontossággal működött egy 100 egyedet számláló, illetve 99,99 százalékos pontossággal egy 100 egyedet számláló csoport esetében. A jól modellezhető zebrahalakhoz képest a muslicákkal már valamivel nehezebb dolga volt, de egy 38 rovarból álló csoporton 99,99 százalékos, míg egy 72 példányból álló csoporton 99,95 százalékos hatékonyságot hozott.
 

Ilyen halakról van szó. A követésükről szívesen lemondunk az MI javára


A beszámolók szerint ez az eredmény a kutatókat is meglepte, akik nem számítottak rá, hogy az MI már most képes lesz ilyen teljesítményre – különösen, hogy néhány évvel ezelőtt még csak tízes mintákkal boldogult el. A tanítási folyamatban egyébként 30 felvételt készítettek minden egyes példányról (plusz a lehetséges találkozásokról), amiből az azonosításért felelős hálózat egyedenként 100, a keresztmozgásokat feldolgozó párja pedig 300 pixelnyi információt elemez.

Mindig az arcfelismerésnél lyukadunk ki

A vizsgálatok most a megszerzett tudás átvitelére irányulnak (transfer learning), mivel azt feltételezik, hogy az azonosítási fázisban felhasználhatók az előzetesen betanított, hasonló állatokkal, hasonló fényviszonyok között dolgozó hálózatok információi. Érdekesség, hogy az idtracker.ai-t már hangyákon, rizshalakon és egereken is tesztelték; későbbi felhasználásai között pedig nem titok, hogy kiemelt helyen vannak az arcfelsimerő azonosítási eljárások.

Ez utóbbi területen még bőven van hova fejlődni. Bár látványos eredmények itt is akadnak, a londoni Metropolitan Police által bevezetett technológia például 98 százalékos aránnyal dobálta tavaly a hamis pozitívokat – ennek ellenére az arcfelismerő rendszereket implementáló projektek is egyre szaporodnak. Legutóbb egyébként éppen a múlt hónapban írtunk egy olyan MI alapú eljárásról, amely extrém alacsony megvilágításban is lehetővé teszi az apró eltérések érzékelését átlátszó tárgyak felületén.

Cloud & big data

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.