Az egyetemi kutatók által fejlesztett eljárással az MI extrém alacsony megvilágításban is érzékeli az apró eltéréseket átlátszó tárgyak felületén.

Egy borospoháron, vagy akár egy kontaktlencsén lévő apró karcolások még a megfelelő fényviszonyok között is igen nehezen azonosíthatók, majdnem teljes sötétségben pedig még próbálkozni is értelmetlen az átlátszó felületek és a velük kapcsolatos eltérések felfedezésével. Az MIT kutatói most erre a problémára is előjöttek egy megoldással, ami manapság már természetes módon a mesterséges intelligenciára, pontosabban a gépi mély tanulásra és a neurális hálózatok ra épül.

A kutatók a Physical Review Letters oldalain szerdán közzétett anyagukban egy olyan technikát ismertetnek, amellyel minimális megvilágítás mellett is rekonstruálni lehet az átlátszó tárgyakat a róluk készített képek alapján. Ezeket szinte csak a forma kedvéért nevezhetjük képeknek, hiszen olyan fényviszonyok mellett készítették őket, hogy átlagosan egyetlen foton jutott egy pixelre, ami bőven az alatt a szint alatt van, amit a hagyományos kamerák még rögzíteni tudnának.

Előrelépést hozhat az orvosi képalkotásban

A rendszert 10 ezer darab, a fenti módon elképesztően homályos felvétel alapján tanították be, amelyek üvegszerű felületeket és a rájuk csiszolt mintákat ábrázolták. Ezután a programnak már olyan képeket kellett feldolgoznia, amelyek nem szerepeltek a korábbi mintában, az eredmények pedig azt mutatták, hogy valóban képes volt megtanulni, hogyan alkothatja újra a sötétségben szinte felismerhetetlenné vált formákat. Erre példának az alábbi ábrát hozták:
 

forrás: George Barbastathis et al.


Itt a jobb szélső fotó ábrázolja az eredeti felvételt (ismét érdemes tisztázni, hogy egy átlátszó felületre csiszolt ábráról van szó), a bal felső képen pedig az a fotó szerepel, amelyet a szélsőségesen gyenge megvilágítás mellett készítettek róla. A rendszer ezt egy fizikai törvényszerűségekre épülő algoritmus segítségével javtja fel (fent középen), majd az előzőleg betanított neurális hálózat is előjön egy megoldással (balra lent), végül a kettőt összefésülik (lent középen).

A technika későbbi felhasználásának egyik lehetséges irányát az orvostechnológiai fejlesztések jelenthetik, ahol az erős megvilágítás szétroncsolhatja mondjuk az éppen vizsgált sejteket, a röntgenezés pedig a pácienseket teszi ki a jól ismert kockázatoknak. A kutatók szerint az új megoldással minimum olyan pontos képeket alkothatnak majd, mint a röntgensugarakkal, és értelemszerűen a laboratóriumokban feldolgozott biológiai mintákat sem károsítják vele.

Cloud & big data

Lehet, hogy éppen most tesszük tönkre a Föld mágneses mezejét

A műholdcsordákat tenyésztő űrvállalkozók eddig is sikeresen kiakasztották néhány tudományterület képviselőit, de úgy tűnik, hogy a sornak még messze nincs vége.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.