Egyre látványosabb a szállítók versenye és a mesterséges intelligencia vállalati bevezetése, bár a kockázatokkal a jelek szerint most sem foglalkozik senki.

A befektetők ma már árgus szemekkel figyelik a nagy technológiai vállalatok jártasságát a mesterséges intelligenciában, és ezt új értékelési szempontként is egyre többen alkalmazzák, mivel meghatározó dolognak tartják a hosszú távú versenyképesség szempontjából. Mivel az ilyen techcégek külön-külön is többféle piacon vannak jelen, a részvényeik árfolyamának alakulását sem lehet egyértelműen egyikhez vagy másikhoz kötni, de azok a társaságok (Microsoft, Google, Baidu stb.), amelyek fejest ugrottak az MI-versenybe, jellemzően kétszámjegyű százalékpontos erősödést mutatnak az év eleji szinthez képest – derül ki a TechCrunch összeállításából.

A cikk szerint a befektetőknek az MI-technológia gyors fejlődésére, a meglévő szolgáltatásokba való gyors bevezetésére vonatkozó elvárásai még jobban felpörgetik az ilyen irányú innováció ütemét. Jövő ilyenkorra valószínűleg sok új eszköz szárnyalja majd túl az OpenAI GPT-4 által nemrégiben mutatott funkcióbővülést, miközben mindenhol beindult a márkaépítés: a Microsoft az új bevezetések visszhangjában sütkérezik, de a többiek is gyorsan zárkóznak, mert a lemaradás egyenértékű lenne a befektetésekről való lemaradással. Attól függetlenül, hogy az MI-t ki mennyire tartja alkalmasnak a mindennapi használatra, a technológia mindenkinek a keze ügyében megjelenik.

A mesterséges intelligenciát övező hype a TechCrunch szerint az induló vállalkozásoknak igazán jó hír. Igaz, hogy a big tech cégek új szolgáltatásai eltüntetnek néhány piaci rést, de az új eszközöket a startupok is felhasználhatják új termékek gyors fejlesztéséhez és felépítéséhez, ami segíti őket a fokozott tempójú növekedésben és az új piacokon való megjelenésben. Más szóval, az OpenAI és versenytársai technológiáival a jövőben a kínált értéket és a megtérülést is látványosan javíthatják. A TechCrunch itt az Accenture adatait idézi, amelyek alapján a szervezetek 63 százaléka már világszerte a mesterséges intelligenciát priorizálja minden más digitális technológiai fejlesztéssel szemben.

Megint csak nyomják a gázt

A McKinsey szerint a vállalatok több mint fele a digitális büdzséje több mint 5 százalékát rendeli ehhez a területhez, és a fellendülés nyomán az MI-startupok is egyre több befektetést vonzanak. A lap a WriterBuddy által összeállított statisztikát is idézi, amiből kiderül, hogy 2015-ben még 12,75 milliárd dollár körül becsülték a mesterséges intelligenciával összefüggő finanszírozást, ez pedig már 2021-re 93,5 milliárdra emelkedett – vagyis a pandémia egy rövid visszaesés mellett is még tovább gyorsította a növekedést. A cikk külön kiemeli, hogy az MI-cégekhez érkező források még a kevésbé látványos becslések alapján is több mint duplájára nőttek 2020 és 2022 között.

Az egyik leggyorsabban fejlődő szegmens nyilván a generatív mesterséges intelligencia: a CB Insights által ide sorolt startup vállalkozásokhoz például 110 üzlet során 2,6 milliárd dollárnyi befektetés folyt be az előző évben. Ebből pedig a big tech vállalatok is rendesen kiveszik a maguk részét, legyen szó a Microsoftról vagy mondjuk a Salesforce-ról, ahol két hete jelentették be egy 250 millió dolláros alap létrehozását a generatív MI fejlesztéseibe való befektetésekhez. A hisztériára egyébként jellemző, hogy a vállalatok annak ellenére öntik a pénzt a mesterséges intelligencia vállalati alkalmazásába, hogy saját maguk szerint sincsenek felkészülve a technológia kockázatainak kezelésére.

Bár az MI-telepítések az ügyfelek oldalán is a korábbinál magasabb megtérülési aránnyal folynak, a TechCrunch ismét a McKinsey-t idézi azzal kapcsolatban, hogy az elmúlt négy évben nem tapasztaltak érdemi változást az MI kockázatainak felismeréséről és csökkentéséről szóló jelentésekben. A KPMG-nek nyilatkozó vállalatvezetők eközben 85 százalékban számítanak az MI és a prediktív modellek fokozottabb felhasználására, amire 27 százalékuk szerint szabályozói felügyelet nélkül kerül majd sor – miközben már az OpenAI vezérigazgatója is arra figyelmeztet, hogy az MI "nem áll annyira messze valami potenciálisan félelmetestől", ezért kritikus jelentőségű a terület szabályozása.

Piaci hírek

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.