Robbanna a fintech-forradalom, csak épp az adattárházak, a széttöredezett adatbázisok nem tudják kiszolgálni az új technológiákat. A jegybank fintech témájú konferenciáján jártunk.

A hazai pépnzügyi szektorban vannak nagy kihívások a fintechforradalom mellett is. Komoly összefogásra van szükség például a kiberbiztonság növelése érdekében, mivel még több adatszerző típusú támadásnak lesz majd kitéve a pénzügyi szektor – mondta Windisch László, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke, a jegybank által szervezett, Innováció és Stabilitás: FinTech lehetőségek és kihívások című konferencián tartott nyitóbeszédében.

Ez nem dotkom lufi

Ami a fintechek megjelenését és felfutását illeti, Windisch szerint ezeket a cégeket nem fenyegeti egy az ezredfordulót követő dotkomlufihoz hasonló válság. A pénzügyi piacra szakosodott technológiai cégek ugyanis várhatóan fenntartható és komplex változást generálnak a gazdaságban. Ez ráadásul egybeesik a bankok és általában a pénzügyi ágazat digitális átalakításának szükségszerűségével. A pénzügyi szektorra is igaz, amit más ágazatok átalakulása sokat lehet hallani: aki lemarad, kimarad. A változások új üzleti modelleket hoznak magukkal, amit a piac összes szereplőjének időben kell megtalálnia.

A jegybank partner abban, hogy szükség esetén módosítson a felügyeleti hozzáállásán, sőt az alelnök arra is ígéretet tett, hogy az MNB hatáskörébe tartozó szabályozást is újragondolják. A fogyasztóvédelemben viszont továbbra is szigorú lesz a jegybank: csak olyan digitális modellek lesznek elfogadhatók, amelyek nem veszélyeztetik az ügyfelek biztonsága terén elért eddigi eredményeket.

A digitális átalakulás egyik akadálya a pénzügyi szektorban is az informatikushiány. Windisch szerint a felsőoktatás jelenleg nem tud lépést tartani a piac igényeivel. Segíthet ezen például egy közös ösztöndíjrendszer, de akár közös iskola alapítása is elképzelhető.

A technológiai óriások is versenytársak

Nem a fintechek, hanem inkább a nagy technológiai cégek vehetnek el fontos piacokat a hagyományos bankoktól, mondta Czímer Balázs, a Mckinsey partnere, aki erre az Amazont hozta fel példának. Az e-kereskedelmi cég ugyanis már belépett a hitelezési piacra.

Ezzel szemben a fintechek éppen hogy segíthetnek a bankoknak, hogy versenyképesek maradjanak. Különféle ökoszisztémák kialakulásával kell számolni, a bankok negyede saját digitális bankot hoz létre, mások partnerségekben gondolkodnak, vannak olyan bankok is, amelyek beszállnak az innovációba, például akcelerátor programokat indítanak. Kérdés, hogy a későbbiekben épp a bankok lesznek-e azok, amelyek közvetlen kapcsolatban lesznek az ügyfelekkel, vagy csak a backoffice-ai lesznek más piaci szereplőknek.

A Mckinsey négy csoportba sorolja a fintech cégeket. Az első csoportba tartoznak azok a kezdeti fázisban lévő fintechek, amelyek már valamilyen részterületen bizonyítottak. A második csoportot egy szűkebb piacon sikeres már sikert arató pénzügyi innovátorok alkotják, mint amilyen a svéd e-kereskedelemben meghatározó pénzügyi pozíciót szerző Klarna.

Önálló csoportnak tekinthetők a teljesen online digitális bankok, mint amilyen a brit Revolut, melynek már tavaly ősztöl zajlik a banki licenkérelmének elbírálása. A negyedik csoportba azokat a fintecheket sorolja a tanácsadó cég, melyek nem az ügyféllel állnak kapcsolatban, hanem zömében technológiai támogatást nyújtanak a bankoknak.

A fintech megoldások egyik leglátványosabb fejlődését Kínában lehet látni – mondta Czímeres. A WeBank, amely a kínai közösségi oldal, a Tencent által alapított cég, elképesztő tempóban növekszik. Európa viszont jóval az USA és Kína mögött van, a globális 50 fintech cég között mindössze négy található az öreg kontinensről.

Mérth Balázs, a Deloitte vezető partnere, a magyar bankok digitális érettségét elemezte régiós és európai összevetésben. Előadásában azt állította, hogty nagyjából 1,3 millióra tehető azoknak a magyar ügyfeleknek a száma, akik már készen állnak a digitális megoldások befogadására, vagyis akiket a bankok digitálisan meg tudnának szólítani, de egyelőre mégis inkább a bankfiókokat használják.

Magyarország régiós összevetésben sem áll még jól

Magyarország egyelőre igencsak le van maradva mind európai mind régiós szinten – mondta Mérth. A Deloitte által vizsgált 38 országból a 28. helyen állunk, a közép-erurópai térség nyolc országát nézve pedig a 7. helyen vagyunk. Az ország épp csak bekerült a digitális alkalmazkodók kategóriájába, de egy hajszál választja el a leszakadóktól.

A pénzintézetekre a digitalizáció kapcsán kettős nyomás nehezedik, egyfelől az ügyfelek, másfelől az országhatáron kívüli versenytársak felől is. Egyre több külföldi bank és fintech cég lépne be a magyar piacra.

A bankok erre többféle módon reagálnak. Digitalizálják a hagyományos banki termékekeiket digitalizálják, esetleg becsatlakoznak egy akár fintechekből álló ökoszisztémába amolyan piacteres, de vannak olyan pénzintézetek is, emlyek a a platformalapú bankon túli modellekkel kísérleteznek.

Piaci hírek

Nem sok mindenkit érdekel az Apple szuperszemüvege

A beszámolók alapján elolvadt az érdeklődés a Vision Pro headsetek iránt, az Apple néhány üzletében szinte nem is keresik a gyártó legújabb hardveres termékét.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.