A versenytársaknak nagyon nem tetszik az AT&T marketingesei által kitalált 5G Evolution elnevezés, mivel az nyomokban sem tartalmaz 5G-s szolgáltatást. Per is lesz belőle.

Finoman szólva sem indul zökkenőmentesen a mobil hálózatok legújabb generációjának bevezetése a világ egyik legfontosabb piacán. Az Egyesült Államokban a piacvezető szolgáltató, az AT&T tűnik a legaktívabbnak a témában, de az 5G-s technológia népszerűsítésére bevetett módszereik meglehetősen kérdésesek.

5G-nek hívott 4G

Az AT&T ugyan decemberben már megkezdte a tényleges 5G-s szolgáltatás kiépítését, de a rendkívül borsos áron kínált, kizárólag egy külön Netgear mobil hotspot segítségével elérhető technológia egyelőre messze van a széles körű bevezetéstől. Ami egyébként nem is akkora probléma, hiszen a mobilgyártók legtöbbje csak idén, vagy éppen jövőre kezdi szállítani az 5G-képes modelleket.

A sokkal jobb adatátviteli sebességet, kis késleltetéssel nyújtó új hálózatnak azonban nem árt idejében megágyazni a fogyasztók fejében. Legalábbis nagy valószínűséggel ez volt a mögöttes gondolat az AT&T januárban megkezdett kampányánál. A cég ugyanis előállt az 5G Evolution fantázianevű szolgáltatásával, amit az 5G-hez vezető lépésnek hívnak.

A probléma viszont az, hogy az elnevezés rettenetesen megtévesztő, mivel semmi köze az új technológiához, hiszen nincs másról szó, mint a régi, 4G/LTE hálózat képességeinek lehetőségek szerinti maximális kihasználásáról. A telkó által ígért csúcssebesség is ezt támasztja alá. A lobogtatott 400 megabites maximális adatátvitel ugyanis bőven elmarad az 5G potenciáljától.

Hogy a szituáció még megtévesztőbb legyen, a vállalat hálózatán működő, egyébként nyilvánvalóan csak 4G-re képes okostelefonok közül előbb az androidos, majd később az iPhone-os ügyfeleknél is elkezdett feltűnni az 5G E jelzés a mobilok kijelzőjén. A magas labdát a rivális T-Mobile például így ütötte le.

 

 

Az AT&T azzal védekezett, hogy mindez csak arra szolgál, hogy a felhasználók láthassák, hogy éppen olyan helyen vannak, ahol igénybe vehető az 5G Evolution szolgáltatás. Ezt azonban nem mindenki fogadta el. A versenytárs Sprint például készíttetett egy közvélménykutatást, amiből kiderült, hogy a megkérdezettek több mint fele szerint az "5GE-hálózat" legalább olyan jó, vagy éppen jobb, mint az 5G. Szintén érdekes, hogy 43 százalék meg volt győződve arról, hogy ha az AT&T kínálatából vesznek most egy készüléket, az 5G-képes lesz. A Sprint ezért bírósághoz fordul, mivel álláspontja szerint versenytársa magatartásával aláássa a még ki sem épült technológia reputációját, ami természetesen az általános piaci folyamatokra lesz káros hatással.

Csak egy újszülöttnek új

Azt természetesen nem tudni, mi lesz a per kimenetele, azt viszont igen, hogy hasonló trükkökkel már korábban is éltek a távközlési szolgáltatók. A most lecserélendő 4G technológia hajnalán az AT&T mellett a már említett T-Mobile is eljátszotta azt, hogy 4G-s matricát csapott a korábbi generációt képviselő HSPA+ hálózatára. 2012-ben pedig ugyanúgy megjelent a 4G logó az akkori iPhone-okon (annak ellenére, hogy csak 3G-képesek voltak).

Igaz, akkoriban a Nemzetközi Távközlési Egyesület (angolul International Telecommunication Union, ITU) álláspontja az lett, hogy a "fejlett" 3G-s technológiákat is lehet 4G-nek hívni.

Hazánkban az 5G kiépítésének korai szakaszánál tartunk. Pár napja Zalaegerszegen indult be az első szabványos tesztállomás.

Mobilitás

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.