A Samsung legújabb szabadalma újra elhozhatja az összehajtható telefonok korát. A 2000-es években megismert desing azonban alapvetően megújulhat.

A féltéglából hosszú evolúció után jutottunk el az egészen kicsiny méretű telefonokig, majd az érintőképernyő megjelenésével ismét nőni kezdtek mobil kommunikációs eszközeink. De nem csak méret tekintetében lehettünk komoly változásoknak tanúi; a mostani design eléréséig hosszú útkeresés vezetett, melynek egyik állomásaként a kétezres évek derekán megjelentek a flipes, azaz összecsukható telefonok.

Ezt kialakítást egyébként pont az érintőképernyő elterjedése szorította háttérbe és tüntette el aztán teljesen. Ahogy a fizikai gombok iránti igény háttérbe szorult, hirtelen már nem volt szükség két panelre, csak egy, minél nagyobb LCD-re.

Ennek a két trendnek születhet a jövőben szerelemgyereke: a Samsung nemrég benyújtotta legújabb, egy összehajtható telefont leíró szabadalmi kérelmét. A legnagyobb eltérés az elődökhöz képest, hogy az egyelőre csupán papíron létező készülék nem különálló panelek összecsukását tenné lehetővé, hanem a közepén félbehajtható designnal bír.

Ívek és görbék

Jelentések szerint a vállalat a következő évben tervez hajlítható telefont piacra dobni. Eddig sem volt ismeretlen persze az ívelt forma a Samsung előtt: a dél-koreaiak kínálatának tetején már idén is egy olyan készülék trónolt (amíg hibás akkumulátorai miatt vissza nem hívták, majd le nem állították a gyártást), aminek kijelzője „lefolyt” a frontpanel két szélén. Keretek helyett a megjelenítő tovább folytatódott a Galaxy Note 7 oldalán, görbített felülettel csábítva az újdonságokra fogékonyakat.
 


Említést érdemel a Galaxy Edge is: az okostelefon ugyanis technikailag egy rugalmas kijelzővel van felszerelve a merev váz alatt. Igaz, maga az eszköz nem hajlítható, pont az utóbbi miatt; a megjelenítő rugalmassága felhasználói oldalról nem élvezhető a készülékház szilárdsága miatt.

Visszatérve a frissen bejegyzett szabadalomra: ez a fajta design számos érdekes lehetőség megvalósítása előtt nyit kaput. Egy félbehajtott telefont könnyebb hordozni, kisebb zsebben is elfér, és jobban le tudja követni az emberi arc formáját is fültől szájig.

Kihívások

Ennél is tovább ment egy tavalyi, szintén a Samsung által jegyzett szabadalom, mely feltekerhető kijelzőkre vonatkozott. Ezeknek az elképzeléseknek azonban van egy komoly hátulütője: a töretlen technikai fejlődés ellenére még mindig komoly kihívás sorozatgyártásuk.
 


Amint az a Galaxy Edge esetében is látszik, pusztán a megjelenítő rugalmassá tétele nem segít, ha a váz szilárdsága megakadályozza a hajlítást. Utóbbi fizikai paramétereinek kívánt irányban való megváltoztatása szintén nem elegendő, hiszen a készülékek lelkét adó komponensek – nyomtatott áramkörök, akkumulátorok, chipek, szenzorok, lencsék, csatlakozók stb. – továbbra sem tűrik a hajlítással, nyújtással és zsugorítással járó – pláne rendszeres - stresszt.

Ebből adódik a következtetés, hogy habár a vállalat szép csendben készül a hajlítható telefonok korára, annak eljövetele korántsem tűnik annyira biztosnak, mint amennyire azt a leendő vásárlók szeretnék.

Mobilitás

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.