A vírusok toplistáján hosszú ideje bérelt első helye van a Conficker féregnek, ám az elmúlt hónapban két új szereplő is feltűnt az élmezőnyben. Ezzel már egyértelműen a trójaik uralják a tízes listát.
Hirdetés
 

Az ESET magyar vírus-toplistájának első helyét 2009 októbere óta a Conficker féreg tartja, amely az operációs rendszer frissítéseinek hiányát, a gyenge jelszavakat és az automatikus futtatás lehetőségét kihasználva terjed. A csúcstartó kártevő és a lista már megszokott szereplői mellé most két új trójai csatlakozott.

Az "előkelő" ötödik helyen kezdő JS/TrojanDownloader.Pegel először megfertőzi a számítógépet, majd az összes webcímet átirányítja egy oroszországi weboldalra. A kártevő hamis e-mailekhez csatolva kerül a számítógépre, melyek látszólag a Microsoft Outlook terméktámogatásától érkeznek. A Pegel telepítését ezt már maguk a megtévesztett felhasználók végzik el. A lista hatodik helyén indító Win32/Packed.VMProtect trójai is elsősorban e-mailek mellékleteként érkezik a felhasználókhoz, majd miután hátsó ajtót nyit a megfertőzött gépeken, távoli weboldalakhoz csatlakozik, melyekről a háttérben kártékony fájlokat tölt le.

A trójaiak győzelme | A két új szereplővel együtt most összesen hat trójai van a toplistán, ami mutatja, hogy a felhasználók hiszékenységére és megtévesztésére építkező kártevők a leggyakoribbak. Ezek hasznos segédprogramnak álcázzák magukat, és így érik el, hogy a gyanútlan felhasználók feltelepítsék őket. A számítógépre bejutva aztán megmutatják igazi énjüket: a legtöbb közülük azonnal hátsó kaput nyit, melyen keresztül további kártevőknek biztosítanak szabad utat. A Conficker töretlen elsőségére ugyanakkor magyarázat lehet, hogy a féregből folyamatosan jelennek meg az új variánsok, melyeket a készítőik gondosan tesztelnek az antivírus programok ellen.

Az ESET több százezer magyarországi felhasználó visszajelzésein alapuló statisztikai rendszere szerint 2010 júniusában a következő tíz károkozó terjedt a legnagyobb számban, és volt felelős együttesen az összes fertőzés 31,34 százalékáért.

1. Win32/Conficker féreg
2. Win32/Agent trójai
3. INF/Autorun vírus
4. Win32/PSW.OnLineGames trójai
5. JS/TrojanDownloader.Pegel trójai
6. Win32/Packed.VMProtect trójai
7. INF/Conficker vírus
8. Win32/VB féreg
9. Win32/Mebroot trójai
10. Win32/Packed.Autoit trójai

Középpontban a foci | A VirusBuster szerint júniusban a számítógépes bűnőzük körében is a labdarúgó-világbajnokság számított a legérdekesebb eseménynek. "Mint már annyiszor, júniusban is vezető szerepet játszottak a magyar kártevő-arénában a botnetekhez tartozó fajok (például a Backdoor.Nepoe.IF), valamint a hamis antivírus programokra építő támadások (mint a Trojan.Wigon.AE). Mégis, az elmúlt hónapnak informatikai biztonsági szempontból (is) a labdarúgó-világbajnokság adott egyedi hangulatot" - mondta Szappanos Gábor, a VirusBuster víruslaboratóriumának vezetője. A VirusBusternél is számítottak arra, hogy a számítógépes bűnözők kihasználják majd a VB iránti felfűtött érdeklődést. Így is történt. Áradtak az olyan üzenetek, amelyek egy-egy állítólagos FIFA-hírt használtak csalétkül. Ezzel igyekeztek rávenni a címzettet, hogy nyissa meg a levél csatolmányát. Persze a mellékelt küldeményben szinte mindig valamilyen kártevő lapult.


A VirusBuster 2010. júniusi vírus-toplistája:

1. Backdoor.Nepoe.IF (35.07 %)
2. Trojan.DR.Agent.WQBB (22.44 %)
3. Trojan.Meredrop.ZXX (10.79 %)
4. Trojan.DR.Inject.WFA (8.13 %)
5. Perl.Shellbot.T (4.51 %)
6. Trojan.Oficla.BAW (2.71 %)
7. Backdoor.Bredolab.AJM (1.90 %)
8. Trojan.Meredrop.ZXE (1.80 %)
9. Trojan.Wigon.AE (1.35 %)
10. Trojan.DR.Agent.WLRE (1.23 %)

Hogyan alakítja át a generatív MI a vállalati stratégiát?

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.