A Carl Zeiss is beszállt a VR szemüvegek piacába, év végére kész az első modell.

Az Oculus VR, majd annak facebookos felvásárlása alaposan meggyorsította a virtuális kép- és élményalkotás körüli folyamatokat. A Google mindezt még elviccelte egy kartonból hajtogatható modellel, a Samsung azonban már egészen komolyan gondolja a dolgot a Galaxy VR képében, de hamarosan érkezik a Sony saját megoldása is ezen a területen.

A Zeiss is beszáll

Most egy újabb játékost üdvözölhetünk a páston, akinek a jelenléte a lehető legautentikusabb ezen a területen az összes többi szereplőhöz képest. A Carl Zeiss neve az utóbbi években elsősorban a Nokia kapcsán merült fel gyakran, hiszen a finnek mobiljai rendre Zeiss optikát használtak a kamerákhoz. A vállalat ennél azonban jóval szélesebb termékskálával bír, amiben az orvosi optikáktól kezdve az objektíveken át, egészen a mikroszkópokhoz gyártott lencsékig sok egyéb is megtalálhatók.

A VR One névre keresztelt termék most egyértelműen a végfelhasználói piacra lő, mivel egy helytől függetlenül használható, mobillal együttműködő virtuális valóságot prezentáló eszközről van szó. Ha el szeretnénk elhelyezni a piacon, akkor a Samsung Galaxy VR-ja emlegethető fel, ami szinte tejes mértékben ugyanez a kategória.

A Zeiss terméke azonban egy szempontból mégis jelentősen különbözik a koreaiak megoldásától, ez pedig az, hogy a szemüveg nem korlátozódik egyetlen mobilkészülék, vagy márka használatára. Ennek egy kicsit mégis ellentmond az a tény, hogy első körben kizárólag két mobillal, az iPhone 6-tal és a Samsung Galaxy S5-tel kompatibilis a VR One, idővel azonban ez a kínálat jelentősen ki fog bővülni.

Tálcás szisztéma

Ez úgy lehetséges, hogy a szemüveg úgynevezett tálcák segítségével fogadja a mobilokat, vagyis a jövőben elméletileg bármilyen, 4,7, illetve 5,5 col közötti kijelzőmérettel rendelkező készülék behelyezhető lesz a szemüvegbe. Ehhez idővel az egyes mobiltípusokhoz legyártott tálcák, vagy kazetták állnak majd rendelkezésre, amit a vásárlónak a VR One alapárán (99 dollár) felül kell majd kifizetnie (10 dollár).

A szoftveres körítésről egyelőre csak keveset lehet tudni: a Zeiss azt ígéri, hogy kettő multimédiás alkalmazás lesz elérhető induláskor a szemüveghez, amelyekkel 3D-ben nézhetünk filmeket, tekinthetjük meg a fotóinkat, és használhatjuk a Google Street View szolgáltatását. Ezen felül kapunk még egy homályos utalást arra nézve, hogy a jövőben a kiterjesztett valóság lehetőségeit is kipróbálhatjuk a VR One segítségével.

A végleges termék megérkezését 2014 végére, még a karácsonyi időszak előttre ígéri a Zeiss, az előrendeléseket már le lehet adni a termékre, sőt, egy aloldalon (amit a cikk írásakor valamilyen oknál fogva jelszó véd) szavazni is lehet arra, hogy mely mobilokhoz készüljön tálca.

Konzumer tech

A kisebb hazai gyártóvállalatok elengedhetetlennek tartják a digitalizációt

Egy friss kutatás szerint az üzleti siker és a technológiai fejlődés csereszabatos kifejezésként élnek a kisebb gyártó vállalkozásokat irányító vezetők fejében.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.