A komplex szoftvergazdálkodási projektek nagyvállalati környezetben számos nem várt eredményt hozhatnak. A tapasztalatok szerint például a kis számban előforduló szoftverekből rengeteg található a gépeken, amelyek nagy kockázatot jelentenek egy cég számára.
Fél százalék - az összes szoftverből ennyit találtunk meg a számítógépek legalább felén egy nemrég zárult projektünkön. Rosszul menedzselt vállalati környezet, legyinthetnénk rá, de itt még erről sincs szó, mert az illető vállalatnál létezik egységesített szoftverkörnyezet a munkaállomásokra, az átlagosnál szűkebb a helyi rendszergazdai jogokkal rendelkezők köre, és még a pendrive-ok használata is korlátozott.

A fenti eset nem elszigetelt jelenség. Szoftvergazdálkodási projektjeinknél rendszeresen tapasztaljuk, hogy a projektet lezáró prezentáción ügyfeleink az előzetes várakozásaikat messze meghaladó számokkal szembesülnek, amikor például a felderített szoftverek számosságát mutatjuk be. Ebben a cikkben szeretném néhány konkrét példán keresztül megmutatni, hogy mire lehet számítani egy "átlagos" magyar nagyvállalatnál, ahol korábban nem folyt szervezett szoftvergazdálkodás.

Pillanatfelvételek Kezdjük az elején, az adatgyűjtéssel. A szoftverek felmérése ideális esetben a használatban lévő szoftverekről készített pillanatfelvételt jelenti. Sajnos ennek a pillanatképnek az elkészítése a valóságban inkább egy hosszú záridővel készített éjszakai felvételhez hasonlítható. Eközben persze a felvétel tárgya nem marad mozdulatlan, mivel egy üzemszerűen működő infrastruktúráról beszélünk, tehát bizonyos részletek elmosódottak lesznek.

Az alábbi ábrán látható a munkaállomások automatizált felmérésének időbeli előrehaladása két projekten. A vízszintes tengelyen a kezdéstől eltelt napok, a függőleges tengelyen a készültség látható.

Számítógépek felmérésének időbeli előrehaladása

Látszik, hogy 6 hét alatt a munkaállomások 90-95 százalékáról érkezett adat. A további munkaállomások felméréséhez más módszereket (például kézi felmérést) is alkalmazni kell. A tapasztalataink azt mutatják, hogy mérettől függően 3-4 hét alá szinte lehetetlen leszorítani a felmérés időigényét. A reálisan elvárható időtartam persze sok tényezőtől függ, például a számítógépek számától, a hálózati infrastruktúrától, de még a felmérés időzítésétől is: nyáron és karácsony környékén természetesen minden tovább tart.

Ugyanez igaz a már folyamatosan működő szoftvergazdálkodási rendszerekre is. Mindig lesznek olyan élő munkaállomások, melyeknek a legfrissebb adatai egy hónapnál idősebbek, például hosszabb szabadságok, külföldi kiküldetések miatt. Tehát a "pillanatfelvételünk" adatai legalább egy hónapos időszakot fognak felölelni.

Feltételezve, hogy egy átlagos munkaállomás élettartama 3-4 év körül alakul, gyorsan kiszámolhatjuk, hogy egy átlagos hónapban a munkaállomások minimum 2-2,5 százalékát lecserélik. Ez persze általában nem egyenletes ütemben zajlik, de tapasztalataink szerint még az egy hónapon belül lebonyolított felmérés után is külön erőfeszítéseket kell tennünk a 98 százaléknál nagyobb pontosságért. Ezt tehát érdemes figyelembe venni a tervezéskor, majd az eredmények értékelésekor és a következtetések levonásakor is.

Futtatható állományok A használatban lévő szoftverek felmérésének legmegbízhatóbb módszere a futtatható állományok felmérésén alapul. (Vannak egyéb megoldások is, mint például a Windows Add/Remove lista feldolgozása, ezek megbízhatatlansága azonban egy külön cikket is megér.) Annak érdekében, hogy érzékelhető legyen a feldolgozandó adatok mennyisége, íme egy körülbelül 1500 számítógépes vállalat adatmennyisége:

összes futtatható állomány: 2 942 483
összes egyedi állománynév: 61 282
futtatható állomány / számítógép: 1977

Ezek a számok természetesen nem azt mutatják, hogy hányféle szoftvert találhatunk meg egy-egy számítógépen, mivel a legtöbb alkalmazás nem egyetlen futtatható állományból áll. Egy Windows telepítés például több száz EXE kiterjesztésű állományt tartalmaz, amelyeket egyetlen licenccel lefedhetünk.

A fentiekből azonban jól érzékelhető, hogy a szoftvergazdálkodási feladatok már egy néhány száz számítógépet használó vállalatnál is olyan adatmennyiségek feldolgozását igénylik, amik megfelelő eszközök nélkül nem kezelhetők.

Szoftvertelepítések A futtatható állományok szoftverekhez rendelése révén kapjuk meg azt a szűkebb listát, ami a licencet igénylő alkalmazásokat tartalmazza. Az előző példában említett projekten ez a megfeleltetés egészen pontosan 4928 különböző szoftvert tárt fel (külön számolva egy-egy szoftver eltérő verziójú, kiadású és nyelvű példányait is, melyek eltérő licencet igényelhetnek).

A következő ábra mutatja meg a szoftverek telepítésszámainak eloszlását, a jobb áttekinthetőség érdekében logaritmikus skálán.

Szoftverek telepítésszámainak eloszlása

Jól látszik, hogy a szoftverek közel feléből (42%) csak egyetlen telepítést találtunk az 1500 számítógépen, és csak a szoftverek 10 százaléka haladja meg a 15 telepítést. A zöld vonal jelzi a számítógépek számának felét, az e feletti telepítésszámú szoftverekre mondhatjuk azt, hogy ezek alkotják a sztenderd szoftverkörnyezetet. Ebbe a körbe a szoftverek mindössze 0,5 százaléka, összesen 25 szoftver tartozik.

A számítógépeken található szoftverek jelentős része egyébként a tapasztalataink szerint vállalati környezetben is ingyenesen használható. A maradék egy része megfelelően licencelt, a többire viszont a vállalat nem rendelkezik licenccel. A konkrét projekten mért arányokat a következő ábra mutatja.

Az egy számítógépre eső átlagos telepítésszám licenceltség szerinti megoszlása

A következő ábrán az egyes szoftverek telepítésszámának területarányos ábrázolása látható. Ez az ábrázolásmód nagyon jól szemlélteti, hogy a kis számban előforduló szoftverekből rengeteg van, így összességében jelentős mennyiséget tesznek ki. Egy szoftvergazdálkodási projekt jelentős kockázatot vállal fel, ha ezeket a szoftvereket figyelmen kívül hagyja.

Szoftverek telepítésszámának és licenceltségének területarányos megoszlása
(zöld: ingyenes; piros: díjköteles, licenc nélkül; kék: díjköteles, licenccel)

A cikkben szereplő adatok az IPR-Insights néhány konkrét szoftvergazdálkodási projektjét jellemzik. Tapasztalataink szerint azonban a legtöbb olyan nagyvállalat, ahol korábban nem folyt tudatos szoftvergazdálkodás, hasonló képet mutat.

Csala Zsolt
Csala Zsolt
Csala Zsolt a szoftvergazdálkodási tanácsadással foglakozó IPR-Insights vezető tanácsadója, informatikus mérnök.


A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.