Egyre többet hallani a számítási felhő fontosságáról és az erre a technológiára épülő megoldások hasznosságáról. Ha valami ennyire nagy publicitást kap, akkor az informatikai vezetők hajlamosak azonnal stratégiát alkotni rá. A Forrester alelnöke szerint ez nemhogy nem jó, de kifejezetten káros.

Bármennyire is sokat és sokan magasztalják a felhő alapú számítástechnikai megoldásokat (nem kivétel ez alól lapunk sem), az informatikai vezetőknek arra kell koncentrálniuk, hogy az információtömegből leszűrjék azt a fontos tartalmat, amely az üzleti folyamatok előremozdításában segíthet. Kétségtelen, hogy a felhőre építkező megoldások sok új lehetőséggel gazdagítják a számítástechnika lehetőségeit, de semmi garancia nincs arra, hogy ezek bevezetése minden vállalat esetében már most valódi előnnyel járna.

A lényegre koncentrálva | Legyen szó bármilyen felkapott témáról, a vezetők gyakran esnek abba a hibába, hogy túlságosan elragadja őket a lelkesedés, és azonnal erre építve akarnak új stratégiát kialakítani. Randy Heffner, a Forrester Research alelnöke az amerikai CIO magazinban írt arról, hogy a cloud computing esetében ez azért félrevezető, mert ekkor nem az üzleti célok és azok fejlesztése, hanem egy technológiai megvalósítási forma kerül a középpontba.

Holott érdemes azt is észben tartani, hogy a felhő alapú megoldásokra való áttérésnek nemcsak előnyei, de számos hátránya is lehet. Mivel majdnem minden ilyen megoldásnak megvan a „hagyományos” megfelelője, nem nehéz ezeket a pró és kontra érveket egymás mellé pakolni, és csak ott és akkor váltani, ahol ez egyértelműen kifizetődő. Ez a fajta megközelítés sokkal racionálisabb döntéseket eredményez, mintha mindent a felhőn keresztül próbálnánk nézni és megvalósítani.

Jelenleg három fő területre tagolódik a cloud computing, melyek mindegyike egy-egy kritikus üzleti kérdésre jelenthet megoldást. A szolgáltatásként kezelt infrastruktúra (IaaS) a vállalat informatikai hátterének kialakításában segíthet. A platfrom mint szolgáltatás (PaaS) arra a kérdésre jelenthet választ, hogy a cég informatikai támogatása milyen eszközökre építve készít és futtat megoldásokat. Végül a szoftverszolgáltatások (SaaS) segítségével azt a dilemmát lehet jobban feloldani, hogy mely alkalmazások esetében használjon a vállalat kész, mindenki számára elérhető változatokat, és hol erőltesse a céges igényekre szabott egyedi megoldások fejlesztését, használatát.

Tehát ahelyett, hogy ráerőszakolnánk a vállalati stratégiára a felhős megközelítését, érdemesebb minden említett területen kitágítani eddigi perspektívánkat. Egyesével megnézni, milyen alternatív eszközök és megoldások jelentek meg bizonyos területeken, és az ezekből leszűrt tapasztalatok alapján finomítani a vállalati stratégiát. Ez a gondolkodásmód egyébként minden valószínűség szerint hosszú távon szintén a felhőbe vezet, de sokkal érettebb, megfontoltabb lépésekben.

Mindennel számolva | Az üzleti igényekre koncentráló vizsgálódás több szempontból is szerencsésebb a technológia felöl történő megközelítésnél. Egyrészt ez megfelelő (üzleti folyamatokra fókuszáló) alapot teremt ahhoz, hogy racionális döntés születhessen a cloud, illetve a hagyományos lehetőségek mérlegelésénél. Tovább szükségtelenné teszi azokat a nehezen eldönthető kérdéseket, miszerint mikortól számít egy megoldás felhő alapúnak. Mivel nem arra helyeződik a hangsúly, hogy milyen eszközzel jutunk el a célig, teljesen mindegy, hogy a legjobb megoldás hagyományos, vegyes, átmeneti vagy éppen teljesen felhő alapú. Végül a sok opció együttes vizsgálata lehetővé teszi, hogy az üzleti igények, lehetőségek és veszélyek teljes spektrumát megvizsgálva dönthessen a vezető a vállalat számára optimális változatról.

Haffner a Forrester friss kutatása alapján a fent említett cloud computing területek értékelésénél a következő szempontokat ajánlja figyelembe venni:

Az IaaS lehetőségeit integrálni kell az infrastruktúra stratégiába, melynek legfontosabb eleme az, hogy a lehető legkevesebb költség mellett megfelelő kiszolgáló hátteret nyújtson az IT az üzletnek. Egy-egy új bevezetés, bővítés, változtatás során azt kell megvizsgálni, hogy a pénzügyi, rugalmassági, megbízhatósági, biztonsági és egyéb speciális faktorok összessége milyen megoldással lesz a legkedvezőbb. Az IaaS mellett a saját adatközpont felállítását, a privát és hosztolt felhő alapú változatot, a hagyományos kiszervezést és a menedzselt szolgáltatás lehetőségét is mérlegelni kell.

A platform mint szolgáltatás természetesen szintén be kell, hogy épüljön az applikációs platformmal kapcsolatos tervezésbe. Ennek azt kell biztosítania, hogy a fejlesztők képesek legyenek az üzletet gyorsan és hatékonyan olyan megoldásokkal ellátni, amely a változó üzleti környezet kihívásaira megfelelő választ ad. Ebbe a saját fejlesztés és a kész megoldások integrálása egyaránt beletartozik. A PaaS eszközöknek ott lehet szerepe, ahol a fejlesztési lehetőségek és költségek kedvezőbbek, mint más megoldások a teljes vállalati portfolió figyelembevételével. Magyarul nem mindig az adott problémára leginkább megfelelő megoldás jelenti az optimális választást. Könnyen lehet, hogy a vállalat teljes eszköztárával való integráció miatt egy kevésbé jó lehetőség összességében könnyebb, egyszerűbb, olcsóbb megoldást jelent.

A szoftverszolgáltatásoknak részt kell kapniuk az üzleti megoldások kiválasztásánál és a fejlesztési útitervben is. Használható, versenyképes alkalmazásokkal kell ellátni a vállalatot, mégpedig úgy, hogy a költségek, kockázatok, funkcionalitás, megbízhatóság, integrálhatóság szempontjai alapján a legkedvezőbb mixet kapjuk. Mint az előbb, itt is felmerül annak a problematikája, hogy egy adott legjobb megoldás nem feltétlenül illeszkedik a vállalati környezetbe. Ennek eldöntésében is segít a hosszú távú tervezés, hiszen ekkor nem csak azt látjuk, jelenleg milyen feltételrendszerben kell működni, hanem azt is, hogy milyen lesz ez a környezet néhány év múlva.

Hatósági jelentés lökheti még mélyebbre a rossz szériában lévő Teslát

Elon Musk szerint aki nem bízik a cég önvezető technológiájában, az inkább ne is fektesse bele a pénzét. Egyelőre úgy fest, hogy sokan megfogadják a tanácsát.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.