Beigazolódott, amit napok óta pletykáltak, tegnap hivatalosan is előállt a Microsoft vezetője a céget érintő jelentős átalakítási tervvel. A több szempontból logikus átszervezés egyik mellékhatása az, hogy Steve Balmer kezében nagyobb hatalom összpontosul.

Gyökeres átalakításokat jelentett be a világ legnagyobb szoftvercége, amely mostantól kínosan ügyel rá, hogy a szoftverek helyett inkább a megoldások és szolgáltatások szállítójaként emlegessék. Az elmúlt napokban a cégátszervezést már kiszivárogtatták, ám a konkrétumokról most, Steve Ballmer dolgozókhoz intézett leveléből értesülhettünk.

A vállalat elnök-vezérigazgatója természetesen üzleti indokokkal magyarázza a szinte minden részleget és dolgozót érintő struktúraváltást, ám a sorok között olvasva felsejlik egy személyes hozadék is: a cég első számú vezetőjének ezután még komolyabb befolyása lesz a vállalat közvetlen irányítására. 
 



Steve Ballmer bizakodóan tekint előre

Egy a tábor, egy a zászló ■ Az új Microsoftnál felszámolják az eleddig önálló királyságokként funkcionáló divíziókat, helyettük egy-egy téma köré csoportosított fejlesztési központok alakulnak. Fontos eleme az átalakításnak, hogy ezek az új centrumok már nem kapnak például pénzügyi és marketing feladatokat, azaz valóban a fejlesztésre tudnak koncentrálni, míg a finanszírozás, kereskedelmi ügyek, reklámkampányok cégszinten intéződnek.

Egy stratégia, egy Microsoft - fogalmazta meg tömören Ballmer levelében, mitől lesz más a cég az átszervezések után. Míg eddig az üzleti egységek saját költségvetéssel, célokkal, döntési jogkörrel bírtak, ezután már a vállalat közel 100 ezer munkavállalójának mindegyike egyetlen központi stratégia mentén fog dolgozni. A korábbi struktúra fő problémája az volt, hogy a divíziók egyáltalán nem voltak kooperációra késztetve. Mivel egyedi célkitűzések mentén számoltak el a központi vezetéssel, így gyakran előfordult, hogy egy-egy adott esetben az üzletágak egyébként teljesen jól megalapozott, védhető érdekei összvállalalati szinten akár még károkat is okoztak. Tehát ahelyett, hogy egymást támogatva a részek összességénél is többet értek volna el, inkább egymás - nem feltétlenül szándékos - elgáncsolása, hátráltatása volt napirenden.

Négy bástya ■ Az új felállás szerint egyetlen fejlesztői részlegbe olvad minden, az operációs rendszerekkel kapcsolatos munka. Ide tartozik majd a Surface tabletektől az Xbox konzolon át a szerverekig minden oprendszert érintő feladat. Az egységet az a Terry Myerson vezeti, aki korábban a Windows Phone-ért felelt, ami szimbolikusan és praktikusan is kifejezi, melyik az a terület, amelyikre nagyobb hangsúlyt kíván fektetni a jövőben a Microsoft. Igaz, Myerson eddigi tevékenysége finoman szólva sem nevezhető lehengerlőnek az Apple és a Samsung uralta okostelefonos piacon.


Az eszközfejlesztési feladatokat Julie Larson-Green irányítja. A cégnél húsz éve dolgozó menedzser korábban a Windowsért felelt. Mostani pozíciójában minden hardveres termék fejlesztése az ő irányítása alatt folyik majd, valamint ide tartozik a cég szórakoztató portfóliója is, beleértve a játékokat, a zenét és a videót.

A cloud szolgáltatások és a vállalati megoldások terület Satya Nadella kezébe kerül. A szintén több évtizedes belső múlttal rendelkező szakember eddig a szerverek és fejlesztői eszközök üzletág élén állt. Mostantól hozzá tartozik a cégeknek kínált összes cloud termék, az adatközponti megoldások, vagy éppen fejlesztői eszközök.

Végül az alkalmazások és szolgáltatások fejlesztését Qi Lu kapta feladatául. Nem túl hízelgő rá nézve, hogy korábban évekig irányította a folyamatosan veszteséges online divíziót, amelynek része volt többek között a Google keresőjén fogást nemigen találó Bing. Az új részleg ez utóbbit is magában foglalja egyébként, a keresés mellett szintén ide sorolódnak a kommunikációhoz, csoportmunkához kötödő feladatok. Ennek megfelelően a cég eddigi legkomolyabb "fejőstehene" az Office irodai programcsomag is ehhez a központhoz kerül.

Jogos, de lassú reakció  Elemzők egyértelműen szükségesnek és logikusnak látják a bejelentett átalakításokat, ugyanakkor az is világos, miszerint ilyen mértékű váltásra egy jól működő vállalatnál sosem lenne szükség. Tény és való, hogy a Microsoft az utóbbi években, évtizedben nem a legjobb napjait élte. Miközben a cégnél meg voltak róla győződve, hogy a Windows és az Office hosszú távon is fenntartható üzletmenetet biztosít, több területen komoly lépéshátrányba kerültek más, gyors reagálású riválisokkal szemben.

Az egyik ilyen terület a szoftverszolgáltatásoké. Itt a Google és más cloudos szállítók olyan megoldásokkal álltak elő, amely többek között a helyben telepített irodai szoftverek pozícióját ásta alá. Nem segített a szoftveres bevételeken az sem, hogy a Microsoft legfontosabb bázisa, a PC-s piac immár évek óta szenved, amin a csodafegyvernek hitt Windows 8 sem tudott eddig érdemben változtatni. Sőt annyira félresikerült az első változat, hogy 8.1 néven és fejlesztés címén gyakorlatilag be kellett ismernie a Microsoftnak, hogy bizonyos területeken rossz irányban próbált meg kitörni a korábbi konfortzónából.

Szintén csapnivalóan reagált a mobil eszközök robbanásszerű elterjedésére a Ballmer vezette vállalat. Ezt egyébként maga az elnök-vezérigazgató is beismerte még 2011-ben, de azóta sem valósult meg semmilyen korszakaltó áttörés. Bár számos gyártó hozott már ki windowsos telefont, a Nokiával évekkel ezelőtt stratégiai partnerségre lépő Microsoft leginkább a finnek eladásaira építhet. Ez azonban egyelőre nem látszik elégnek az iOS és az Android elleni harcban.
 

Ősszel elkaszálja a TechNet előfizetéseket a Microsoft
Oracle, Microsoft, Salesforce: érdekszövetség a felhőben
Xbox One: teljes hátraarc a Microsofttól

Trónok harca  Elemzők a struktúraváltás egy másik vetületére is felhívták a figyelmet. Azzal, hogy a profitcenterekként működő divíztiók helyét fejlesztési központok veszik át, nem csupán annyiban erősödik Steve Ballmer befolyása, hogy innentől kezdve gyakorlatilag kézi vezérléssel rendelkezik szinte bármilyen kérdés eldöntésénél. Az elnök-vezérigazgató ezzel azt is elintézte, hogy belülről nagyon nehéz legyen utódjelöltet találni, hiszen a központok vezetői innentől nem rendelkeznek teljes jogkörökkel, így semmiféle sikert nem lehet közvetlenül egy-egy névhez kötni, azaz a jó teljesítmény szépen elkenődik a céges hierarchia szintjei között.

Ugyanez persze fordítva is igaz lehet: a hibákat nem lehet még látszatra sem megoldani egy divízióvezető "lefejezésével". Ugyanakkor egy kapitális hiba így is, úgy is az első számú ember szakmai előmenetelét feketíti be, miközben a részlegek sikerét eddig jórészt az adott terület vezetőjének tulajdonították a befektetők. Utóbbiaknak egyébként láthatóan tetszik a felvázolt átalakítás, hiszen a tőzsdén két százalékos emelkedéssel zárt tegnap a Microsoft.

Nem sok mindenkit érdekel az Apple szuperszemüvege

A beszámolók alapján elolvadt az érdeklődés a Vision Pro headsetek iránt, az Apple néhány üzletében szinte nem is keresik a gyártó legújabb hardveres termékét.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.