Nem sokkal az után, hogy a BlackBerry nyilvánosságra hozta, miszerint az előzetes számítások alapján hozzávetőleg egymilliárd dolláros veszteséget termel aktuális negyedévében, máris érkezett az újabb hír: kérő akadt az egyre nehezebb helyzetbe sodródott egykori mobilpiaci óriásra. A közlemény szerint a Fairfax Financial Holdings csoport részvényenként 9 dollárt fizetne a vállalat papírjaiért, ami összességében 4,7 milliárd dolláros tranzakciót jelent.
Szándékuk szerint
A befektetői csoport jelenleg nagyjából a vállalati részvények tizedét tulajdonolja, a maradékot pedig készpénzben fizetné meg a részvényeseknek. A BlackBerry igazgatótanácsa elfogadta az ajánlatot és egy szándéknyilatkozatban is megerősítették az elhatározást a megállapodásra. Fontos azonban megjegyezni, hogy ez nem kötelező érvényű egyezség, és a cég számára november elejéig még nyitva áll a kapu, hogy esetleg egy jobb feltételeket kínáló befektetőt találjon.
A BlackBerry részvényárfolyamának alakulása (1999-2013)
(forrás: Google Finance)
A fénykorában (2007-ben) 84 milliárd dolláros piaci kapitalizációval is büszkélkedő kanadai gyártóért azonban valószínűleg nem fognak kapkodni a licitáló kérők. Az alkalmazottai közel felétől még az év végéig megváló BlackBerry ugyanis átaludta a mobil forradalmat, és a korábban említett negyedéves számokból az is látszik már, hogy a megváltóként emlegetett új generációs készülékei sem voltak képesek megfordítani a trendet.
Nemzetek nagyjai a porban
A BlackBerry esete sok szempontból párhuzamba állítható a finn Nokiával, amely szintén késve érzékelte az Apple iOS és a Google Android mobil operációs rendszerekkel szerelt telefonok jelentette veszélyt. A Nokia mobilpiaci helyzetét a Microsofttal kötött szoros partnerségben próbálta megerősíteni, de nem volt képes átütőt alkotni a Windows Phone-nal futó új mobilokkal. A néhány hete bejelentett felvásárlással ugyan a Microsoft megpróbál friss lendületet adni a Nokia telefonoknak, de ebbe már a finneknek nem lesz beleszólásuk.
Amennyiben megvalósul a most bejelentett akvizíció, akkor a BlackBerry - hasonlóan a Dellhez - kivonul a tőzsdéről és zárt körű részvénytársaság formájában kezdhet új életet. Hogy ez milyen irányt vesz, arról korai lenne jóslatokba bocsátkozni, mindenesetre a Fairfax vezetője a borítékolható optimizmussal tekint a jövőbe, amely szerinte a részvényesek, a dolgozók és a felhasználók számára is pozitív változásokat hoz.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak