A szuperszámítógép munkába állítása előtt a JPMorgan befektetési banknak 8 órába került egy nagyvállalat könyvelésének kockázati elemzése, ezt 12 másodpercre sikerült leszorítani.
A Maxeler Technologies egy olyan alkalmazásvezérelt, nagy számítási teljesítményű (HPC) eszközt fejlesztett a JPMorgan számára, amellyel másodpercekben mérhető idő alatt képesek kockázatelemzést és könyvvizsgálatot végezni. A kifejlesztett rendszer programozható logikai kapukat (Field-programmable gate array - FPGA) alkalmaz a teljesítmény növelésére, amellyel a könyveléseken végzett komplex banki algoritmusokat nagyobb sebességgel képesek lefuttatni.

Az idő nagy úr Az implementáció előtt a JPMorgannek egy teljes kockázatelemzés lefuttatása 8 órába telt, egy teljes könyvre vonatkozó jelenértéket pedig egy óra alatt tudtak készíteni. Ez az idő olyan nagy volt, hogy ha bármi hiba történt a számítások során, akkor nem volt lehetőség az elemzés újrafuttatására.

Ezt az időt a kifejlesztett új hardverrel sikerült 238 másodpercre redukálniuk, 12 másodperces FPGA-idővel. A cégnek hatalmas piaci előnyt jelent, hogy több millió dolláros összértékű könyveléseken a vizsgálatokat a világon egyedüli gyorsasággal, 12 másodperc alatt képes lefuttatni.

A gyorsabb elemzés sűrűbben elvégezhető, ezért az adatokból leszűrhető változásokra is gyorsabban tudnak reagálni – nem csak az előző napi eredményekből kalkulálhatnak. Ez lehetőséget teremt arra is, ahogy lefuttassanak a rendszeren potenciális forgatókönyveket és azok hatásait előre megjósolhassák, ami eddig elképzelhetetlen volt. Például az ír és görög bankok problémái is valós időben vizsgálhatók ezzel a rendszerrel, és lehetőség van előre védekezni a felmerülő problémák ellen.

Az energiafogyasztás problémája A JPMorgannek a gyorsaság mellett egy sokkal energiahatékonyabb rendszerre is szüksége volt. Majd' százezer négyzetméteren, több szinten elhelyezkedő adatközpontjaik energiafogyasztásának csökkentése elkerülhetetlenné vált. Adatközpontjaik helyigényének kielégítése nem okozott gondot, de az energia-felhasználásuk és a hűtésükre szolgáló berendezések energiafogyasztása már kritikus problémává vált.

Olyan megoldásra volt szükségünk, amely gyors, hatékony, megbízható és kevésbé energiaigényes – mondta el a részleteket egy stanfordi egyetemi előadáson Stephen Weston, a JPMorgan befektetési banki divíziójának alkalmazott analitikai csoportvezetője, amelyről a a CIO magazin angol kiadása számolt be.

Csővezeték A megoldást a Maxeler által szállított megoldás jelentette. A már létező általános többprocesszoros gépek helyett a JPMorgan az FPGA-technológia segítségével megvalósított pipeline (csővezeték) struktúra alkalmazása mellett döntött. Ez a technológia arra épül, hogy a bonyolult számítási utasításokat egyszerűbb utasításokká bontja, ezen utasításokat pedig egymás után rendezve egy úgynevezett csővezetéken keresztül, több egységgel egyszerre végezteti el.

A fenti megoldás éppen az ilyen nagy adatfolyamokkal dolgozó rendszerekben jelent komoly sebességnövekedést. Hagyományos CPU-s környezethez képest így sokkal nagyobb mennyiségű adat feldolgozása vált lehetővé. Például egy egyetlen csomóponttal végzett kísérlet során harmincszoros sebességet értek el. A teszt után készítettek egy tíz csomópontból álló rendszert, minden csomópontba 2-2 FPGA-modult helyeztek el. Ez a rendszer 130-szoros sebességnövekedést produkált. A végleges, jelenleg is futó számítógép pedig negyven csomópontból áll, amely számítási kapacitása alapján szuperszámítógépnek nevezhető.

A projekt lebonyolítása három évet vett igénybe, és akkora sikerrel járt, hogy a JPMorgannél tervezik, hogy a technológiát más területeken is alkalmazni fogják, mint például a magas frekvenciájú részvénykereskedelem (High Frequency Trading - HFT).

Tervezni kezdik az óriási, űrhajósok generációit szállító hajókat

A legközelebbi exobolygók is csak több száz vagy ezer év alatt lesznek megközelíthetők, ami különféle kérdések egész sorát veti majd fel az utazás fizikai megvalósításán túl is.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.