Minden szempontból óriási a távolság Európa és az amerikai Szilícium-völgy között, de egy friss tanulmány szerint az öreg kontinens kezdi felvenni a ritmust.

Európa egyik legjelentősebb befektetési bankcsoportja, a GP Bullhound évente készít jelentést a világ, és azon belül is kontinensünk startupjainak méretéről, helyzetéről. A britek friss kutatása sokkal jobb állapotokról számolhat be, mint egy évvel korábban. Igaz, Amerika még így is nagyon messze van.

Csapatostul vágtáznak az unikornisok

A tanulmány különös figyelmet fordít az unikornisokra. Ezt a titulust azok a gyors növekedésre képes kezdő vállalkozások kapják, amelyeknél sikerült elérni az egymilliárd dolláros cégértékelést, például egy sikeres befektetési kör alapján. Tavaly áprilistól idén tavaszig 13 ilyen, európai székhelyű vállalatot találhatunk, miközben három korábbi unikornis kiesett a pikszisből. Hogy érzékeljük, milyen aktivitást jelent ez: 2000-től számítva eddig összesen 40 cégnek sikerült ezt a szintet megugrania.

2014 áprilisától egy év alatt összesen 46 nagyobb befektetési kört tud felmutatni kontinensünk. A minimum 30 millió dolláros tőkeinjekciók összesen 5,65 milliárd dollár értékben hoztak be fejlesztésre, növekedésre fordítható erőforrásokat a legjelentősebb európai startupokhoz. Az ezt megelőző egyéves időszakban csak 30 ilyen üzlet köttetett, összességében 2,9 milliárd dollárt megmozgatva.

A kontinensen belül jól kirajzolódnak a Szilícium-völgyhöz hasonló vonzóerőt képviselő helyek. Európa vezető térsége egyértelműen London. A világ egyik legjelentősebb pénzügyi központja minden bizonnyal páratlan kulturális sokszínűségének is köszönheti, hogy magabiztosan vezeti a legtöbb nagy startupot nevelő régiók európai listáját. Az Egyesült Királyságot a svédek és a németek követik, de jelentős cégek növekednek Finnországban is. Utóbbi egyfajta játékipari nagyhatalommá vált azzal, hogy két jelentős piaci szereplő, az Angry Birds sorozatot kiadó Rovio és a Clash of Clans sikerjátékot jegyző Supercell is innen indult hódító útjára.

Amerika visszainteget

Minden pozitívum ellenére egyelőre csak az arányokon sikerült szépítenie Európának a technológiai startupokat mágnesként vonzó Szilícium-völgy és úgy általában az Egyesült Államokkal szemben. Az elmúlt egy évben például majdnem kétszer annyi, számszerint 22 amerikai vállalkozás tudott a bűvös egymilliárdos szint fölé kerülni. De a számok mellett az összegek is más dimenzióban mozognak. Mind a cégértéket, mind az átlagos befektetési összeget tekintve nagy előnyben vannak a tengerentúli feltörekvő vállkozások.

Az amerikai hegemónia tényét a Wall Street Journal folyamatosan frissített startuplistája is igazolja. A lap nem teljesen ugyanazon szempontok alapján szedi lajtsromba a legalább egymilliárd dollár értékű cégeket, mint a brit befektetési bankcsoport tanulmánya, de az arányok hasonló erőviszonyokról árulkodnak. A WSJ gyűjtésében jelenleg 97 vállalat szerepel, amelynek kétharmada egyesült államokbeli, európai cégből pedig csak nyolcat találunk. Ugyanakkor egy évvel ezelőtt globálisan 57 startupot tartottak nyilván, de ezekből 42 volt az amerikai, miközben mindössze két európai árválkodott. Ehhez képest óriási előrelépést jelentenek a közelmúlt eredményei.

Európai Unikornisok | Create infographics
Piaci hírek

Hatósági jelentés lökheti még mélyebbre a rossz szériában lévő Teslát

Elon Musk szerint aki nem bízik a cég önvezető technológiájában, az inkább ne is fektesse bele a pénzét. Egyelőre úgy fest, hogy sokan megfogadják a tanácsát.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.