A Microsoft New York-i sajtóeseményén mutatta be az október végén megjelenő Surface 2 és Surface Pro 2 táblagépeket, amelyekkel a fejlesztést vezető Panos Panay megfogalmazása szerint "nem újra feltalálni, hanem tökéletesíteni akarják a kereket". Az új eszközök nagyot léptek előre az első generációs modellekhez képest, és árazásuk is valamivel jobban igazodik a piaci környezethez, legalábbis a gépek teljesítményének arányában. Ezzel együtt kissé homályos, hogy az amúgy is elhatározott felhasználókon kívül pontosan kik fogják majd megfontolni egy új Surface beszerzését.
Ilyen a Surface 2
Az ARM-alapú Surface RT utódjában már Nvidia Tegra 4-es processzor dolgozik, üzemideje 20 százalékkal nőtt, így már 10 órányi folyamatos videólejátszást tesz lehetővé a 10,6 hüvelykes full HD kijelzőn. A Surface 2-re a Windows 8.1 RT kiadását telepítették. A gépet a Microsoft a jelenleg kapható "legproduktívabb" tabletnek nevezi, köszönhetően például az előre telepített Office Home & Student 2013 RT és az Outlook 2013 RT szoftvereknek, a különféle – akár kiegészítő akkumulátorral felszerelt – billentyűzeteknek, a trackpadnek és az igény szerint csatlakoztatható egérnek plusz az USB 3.0 portnak.
A 32 és 64 gigabájtos tárhellyel rendelkező tabletek ára 449 dollárnál kezdődik, és a Surface 2 Próhoz hasonlóan ingyenes Skype hívásokat, a Skype-os wifi-hotspotokhoz való hozzáférést és 200 gigás SkyDrive tárhelyet kínál felhasználóinak egy, illetve két éven keresztül.
Ilyen a Surface 2 Pro
A Surface Prót leváltó modell már közvetlenül a laptopokkal versenyez, amiben a közelebbről nem meghatározott Intel Haswell (negyedik generációs Core i5) processzor, a komoly memória és az elődjéhez képest 75 százalékkal megnövelt akku-üzemidő segíti, nem beszélve a teljes értékű Windows 8.1 Pro rendszerről, ami az RT kiadással ellentétben az asztali Windowsra írt szoftvereket is futtatja. A tablet a korábban felsorolt kiegészítőkön túl a jövőre megjelenő, 200 dolláros dokkolóba illeszthető, amely összekötheti egy külső monitorral, vagy egy USB 3.0-as és három darab az USB 2.0-s porttal bővíti a kapcsolódó perifériák választékát.
A 64 és 128 gigabajtos (4 GB RAM) és a 256, illetve 512 gigabájtos (8 MB RAM) tárhellyel rendelhető gépek közül a legolcsóbb változat 899 dollárba kerül.
Majd mindenki eldönti
Ahogy az okostelefonok, egészen pontosan a Windows Phone és a Nokia esetében már bebizonyosodott: a minőségi hardver és egy elfogadható operációs rendszer kombinációja önmagában még nagyon kevés ahhoz, hogy felforgassa a piacot. A Microsoft újabb kori próbálkozásai jórészt a külső fejlesztőkön hasaltak el, akiknek mellesleg a PC-s Windows elsöprő sikere is köszönhető volt. A legkeresettebb mobil alkalmazások elsőként – gyakran egyedüliként – iOS alá érkeznek meg, később esetleg megjelennek Androidon is, míg a Windows-ökoszisztéma csak valamiféle utógondolatnak számít.
A versenynek ráadásul nem itt van vége, hiszen a Windows 8-as hibrid gépek egyelőre simán megnyerik az árversenyt az ugyancsak windowsos Surface tabletekkel szemben. Kérdés, hogy a Microsoft most bemutatott termékeinek ár-érték aránya mennyire találja el a potenciális vásárlókat, akik az előző Surface-generációt gyakorlatilag feleslegesnek minősítették.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak