Folytatódik a félvezetőpiac konszolidációja. Másfél hete jelentette be a SoftBank, hogy 32 milliárd dollárt ad az ARM-ért, most pedig két olyan cég egyesül, amely analóg és digitális jelfeldolgozó (DSP – Digital Signal Processing) integrált áramköröket gyárt. Az Analog Device (ADI) 14,8 milliárd dollárt fizet készpénzben és részvényekben a hasonló pályán mozgó Linear Technology-ért (LTC).
Mindkét cég olyan jelfeldolgozó chipeket gyárt, amely fizikai mennyiségeket (fény, hang, hőmérséklet, mozgás, nyomás stb.) alakít át olyan jelekké, melyeket az elektronikus eszközök is képesek értelmezni. Az ilyen chipek felhasználási köre nagyon széles: gépjárművekben, mobiltelefonokban, orvosi képalkotó és ipari automatizálási eszközökben egyaránt ott vannak.
Ilyen chipek gondoskodnak például arról is, hogy a mobiltelefonok képesek legyenek értelmezni a rádiójeleket, de ilyen chipek biztosítják egyes eszközökben a gyorsulás-mérést is. Ennek megfelelően a két cég ügyfélköre is kiterjedt.
Kivédeni a csökkenő mobilpiacot
Az Analog Devices bevételeinek mintegy fele az analóg-digitális és digitális-analóg átalakítókból származik. Mintegy 100 ezer ügyfelük közül az Apple számít az egyik legnagyobb vásárlónak. És épp ez az, ami a két cég egyesülését nagyon is aktuálissá teszi. A Linear Technology ugyanis – bár hasonló termékeke fejleszt és gyárt – más piacokon erős. Egyik legerősebb területe az energiagazdálkodáshoz kötődik, például akkumulátor-menedzsmenthez készít chipeket.
Ez a piac viszont erőteljes növekedésben van. A piac nagyságát jelzi, hogy mindkét cég ügyfélkörében nagyon széles az iparági paletta: az végfelhasználói számítástechnikai és hálózatieszköz-gyártóktól az orvosi műszerek, ipari gyártóeszközök gyártóin át az autó- és repülőgyártókig szinte nincs olyan terület, ahol ne lennének jelen.
Sokan azt várják, hogy a létrejövő vállalat végre fel tudja venni a piac jelenlegi legnagyobb szereplőjével, a Texas Instruments-szel a versenyt. A TI részben szintén felvásárlással nőtt nagyra: legutóbb 2011-ben vásárolt be: akkor vette meg 6,5 milliárd dollárért a National Semiconductort. Ugyanakkor az alábbi grafikonon jól látható, hogy a két cég egyesített bevételei is csupán harmadát teszik ki a Texas Instruments bevételeinek.
A cégértékben már közelebb van – együttesen – a riválishoz: az LTC piaci kapitalizációja jelenleg mintegy 18,5 milliárd dollár, az ADI-é 20,3 milliárd, míg a TI-é 76,5 milliárd. A jelfeldolgozó chipek gyártása egyébként jó üzlet. Annak ellenére, hogy nagyon olcsók, darabáruk az 1 dollárt sem éri el, nagy rajtuk a haszonkulcs, és nagyon nagy tömegben van rájuk igény. Ráadásul hosszú a típusok gyártási ciklusa.
Hitelből és részvénykibocsátásból finanszírozzák
Az Analog Devices a 14,8 milliárdos vételárat részben részvénykibocsátásból, részben egy 7,8 milliárd dolláros hosszú lejáratú hitelből finanszírozza majd. A részvényekért készpénzben 46 dollárt fizetnek, a fennmaradó több mint 23 százalékot pedig saját részvénnyel egyenlítik ki.
Az Analog Devices az ügylettől nem csak piacbővülésre számít, hanem megtakarításokra is. Számításaik szerint az egyesülés utáni másfél évtől éves szinten 150 millió dolláros megtakarítást eredményezhet a párhuzamos tevékenységek felszámolása.
Az ügyletet a két cég igazgatótanácsa már jóváhagyta. Elemzők a félvezető-gyártói piacon további felvásárlásokat várnak.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak