Nem okozott meglepetést, hogy az Egyesült Államok új elnöke elkaszálta Barack Obama korábbi szabályozását, mely az amerikai internetezők magánszférához való jogát erősítette.

Egy régi szabályozás eltörlése miatt az USA-beli ISP-k felhasználóik bármilyen adatát eladhatják reklámcélokra, írtuk pár napja. A hét elején döntött úgy ugyanis az Amerikai Képviselőház, hogy törli az amerikai Szövetségi Hírközlési Tanács, az FCC (Federal Communications Commission) arra vonatkozó szabályait, melyek eddig megakadályozták az internetszolgáltatókat abban, hogy eladják előfizetőik adatait.

Az amerikai politikai berendezkedésből adódóan ez még önmagában nem volt elegendő a változáshoz, azt jóvá kellett hagynia Donald Trumpnak is. Nem meglepő módon erre az első adandó alkalommal sor került: a nemrég beiktatott amerikai vezető tegnap aláírta a módosítást.

Hasonlóról ne is álmodjanak a közeljövőben az amerikaiak

Nem ment könnyen a szabályozás megváltoztatása, a kongresszus mindkét háza szavazott róla, és csak szűken lett meg az amerikai internetezők magánszféráját erősítő rendelkezés eltörléséhez szükséges többség. Magát a szabályozást a tavalyi év során, még Barack Obama kormányzása alatt hozták egyébként tető alá, de nem volt ideje hatályba lépni. Az elképzelés szerint a szélessávú internetszolgáltatást és vezetékmentes hálózati hozzáférést nyújtó vállalatokat arra kötelezte volna, hogy felhasználóik hozzájárulását kérjék a róluk tárolt érzékeny információ külső fél számára történő kiadása előtt.

Az FCC által adoptált rendelkezés a legszigorúbb lett volna, amit valaha is kitaláltak a személyes adatok online védelmében amerikai földön. Még úgy is, hogy a szabályozás hatálya alól kimaradtak az olyan internetes vállalatok, mint a Google vagy a Facebook. Támogatói szerint a szolgáltatók a rendelkezés hiányában olyan adatokat adhatnak el ügyfeleikről, mint hogy mikor és hol csatlakozott fel, milyen termékeket/szolgáltatásokat vásárolt az interneten, mely appokat használta és így tovább. Ezeket az információkat külső félnek, például biztosítótársaságok számára értékesíthetik az ISP-k.

Persze utóbbiak váltig állították, hogy a szabályozás túlságosan szigorú lett. Igazságtalanságot emlegettek, arra hivatkozva, hogy a webes cégekre sokkal enyhébb szabályozás vonatkozik. Most viszont örülhetnek, hiszen Trump támogatásával szabaddá vált az adatok eladása. A Congressional Review Act nevű törvény révén ráadásul azt is megakadályozták, hogy a közeljövőben hasonló szabályozással kísérletezhessen az FCC.

Nem várt következmények

A történtek megmozgatták az amerikaiak fantáziáját. Többek között fél évtizede nem látott magasságokba ugrott meg a titkosított csatornán, anonim böngészést lehetővé tevő eszközök iránti érdeklődés az amerikai internetezők körében. De volt, aki az eBay-re tettel fel pénzért saját internetes előzményeit (ezt végül az aukciós site törölte), és egy aktivista pénzgyűjtő akcióba kezdett, hogy megvásárolhassa az amerikai képviselők online adatait, és nyilvánosságra hozza azokat. Utóbbi egészen sikeres lett: a 10 ezer dolláros kitűzött célt bőven meghaladva, 9 nap alatt több mint 200 ezer dollár jött össze.

Piaci hírek

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.