Az utóbbi napokban kemény árverseny kezdődött a felhős tárolást kínáló óriások között. A Google nyitott, az Amazon gyorsan reagált, amire a Google azonnal visszavágott. Tegnap pedig a Microsoft lépett.
Egyelőre a felhasználók kényelmesen hátradőlhetnek, és kiélvezhetik, ahogy a cloud tárhelyet kínáló szolgáltatók szinte naponta vágnak egymás alá az áraikkal.
Pergőtűz ■ A most eszkalálódó piaci háborút a Google nyitotta meg november 26-án azzal, hogy
több mint 20 százalékot engedett szolgáltatása tarifájából. Ezt követően az Amazonnak alig két napra volt szüksége, hogy felismerje, képes olcsóbban is tárhelyet biztosítani. Az Amazon Web Services a 24-27 százalékkal csökkentette S3 szolgáltatása árait a világ különböző régióiban. Erre a Google másnap (!) előállt egy
újabb 10 százalékos engedménnyel.
A Microsoft igazi óriáscégként egy dinoszaurusz lomhaságával reagált. Redmondban kellett hozzá másfél hét, mire tüzet nyitottak a körülöttük nagyban csatázó riválisokra. A hét közepén bejelentették, a Windows Azure Storage árai december 12-től
28 százalékkal kedvezőbben alakulnak. Ezt megelőzően a Microsoft idén márciusban csökkentett szolgáltatása árán, akkor 12 százalékot vágtak.
Mindig van lejjebb ■ Eme heveny ütésváltás eredményeképpen a maximum egy terabájt tárhelyet használók számára az Amazon és a Microsoft is 0,095 dollárt számláz gigabájtonként, miközben a Google 0,085 dollárért nyújtja hasonló szolgáltatását. Természetesen a riválisok tárhelyszolgáltatásának összehasonlításakor nem csak az ár a kérdés, hanem például a rendelkezésre állás szintje, vagy az elérés gyorsasága is, de a felhasználók szemében láthatóan a számla végösszege a leginkább fontos paraméter.
Azért az informatikai szállítók megpróbálnak egyéb számokkal is egymás fölé licitálni. A Microsoft mostani bejelentésében például megemlítik, hogy a Windows Azure Storage szerverein 4000 milliárd állományt tárolnak és másodpercenként átlagosan 270 ezer lekérést szolgálnak ki, ami csúcsidőszakokban a 880 ezret is eléri. Ehhez képest például az Amazon S3 keretében "csak" 1300 milliárd állományt kezelnek, ám itt a lekérések száma gyakran eléri a másodpercenkénti 800 ezres szintet.