Az utóbbi napokban kemény árverseny kezdődött a felhős tárolást kínáló óriások között. A Google nyitott, az Amazon gyorsan reagált, amire a Google azonnal visszavágott. Tegnap pedig a Microsoft lépett.
Egyelőre a felhasználók kényelmesen hátradőlhetnek, és kiélvezhetik, ahogy a cloud tárhelyet kínáló szolgáltatók szinte naponta vágnak egymás alá az áraikkal.

Pergőtűz  A most eszkalálódó piaci háborút a Google nyitotta meg november 26-án azzal, hogy több mint 20 százalékot engedett szolgáltatása tarifájából. Ezt követően az Amazonnak alig két napra volt szüksége, hogy felismerje, képes olcsóbban is tárhelyet biztosítani. Az Amazon Web Services a 24-27 százalékkal csökkentette S3 szolgáltatása árait a világ különböző régióiban. Erre a Google másnap (!) előállt egy újabb 10 százalékos engedménnyel.

A Microsoft igazi óriáscégként egy dinoszaurusz lomhaságával reagált. Redmondban kellett hozzá másfél hét, mire tüzet nyitottak a körülöttük nagyban csatázó riválisokra. A hét közepén bejelentették, a Windows Azure Storage árai december 12-től 28 százalékkal kedvezőbben alakulnak. Ezt megelőzően a Microsoft idén márciusban csökkentett szolgáltatása árán, akkor 12 százalékot vágtak.

Mindig van lejjebb  Eme heveny ütésváltás eredményeképpen a maximum egy terabájt tárhelyet használók számára az Amazon és a Microsoft is 0,095 dollárt számláz gigabájtonként, miközben a Google 0,085 dollárért nyújtja hasonló szolgáltatását. Természetesen a riválisok tárhelyszolgáltatásának összehasonlításakor nem csak az ár a kérdés, hanem például a rendelkezésre állás szintje, vagy az elérés gyorsasága is, de a felhasználók szemében láthatóan a számla végösszege a leginkább fontos paraméter.

Azért az informatikai szállítók megpróbálnak egyéb számokkal is egymás fölé licitálni. A Microsoft mostani bejelentésében például megemlítik, hogy a Windows Azure Storage szerverein 4000 milliárd állományt tárolnak és másodpercenként átlagosan 270 ezer lekérést szolgálnak ki, ami csúcsidőszakokban a 880 ezret is eléri. Ehhez képest például az Amazon S3 keretében "csak" 1300 milliárd állományt kezelnek, ám itt a lekérések száma gyakran eléri a másodpercenkénti 800 ezres szintet.

5 Dropbox-trükk a még kényelmesebb fájltároláshoz
Az Amazon szerverein köthetnek ki a brókerek adatai
Dropbox nagyban: 5 vállalati cloudos tároló
 

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.