Stanfordi és MIT-s kutatók közös munkája a grafénalapú prototípus.

Háromdimenziós kialakítás lehet a válasz a jelenlegi struktúrában felépülő processzorok ismert sávszélesség-problémáira. Ezt állítják az első prototípussal már elő is rukkoló stanfordi és MIT-n dolgozó kutatók, akik szerint a fejlesztés hozzájárulhat az egyre inkább temetett Moore-törvény érvényességi idejének kitolásához.

Nanocsövekkel a hatékonyabb működésért

Alapvetően két tényező kombinálásával érték el az eredményt a projekten dolgozók. Egyrészt a memóriát, a processzort magát és az érzékelőket egyetlen diszkrét egységbe ötvözték, másrészt ez utóbbit grafén nanoszálas struktúrára alapulva hozták létre. Az egészet nem felejtő, rezisztív memóriával (resistive RAM) koronázta meg a csapat. Állításuk szerint ez a 3D-s processzorarchitektúra a valaha készített legbonyolultabb nanoelektromos rendszer, amit az utóbbi egy-két évben terjedő nanotechnológiára alapuló eljárásokkal létrehoztak.

A szén jobb hőtani paraméterekkel bír a szilíciumhoz képest, így a szénalapú nanocsövek alkalmazásával a magasabb hőmérsékletnek jobban ellenálló chipek hozhatók létre. Ez a jellemző egyre fontosabbá válik, hiszen hiába minden fogyasztáscsökkentés irányába tett lépés, a szilíciumlapkák kiterhelve még mindig hajlamosak 80-90 Celsius fok környékére melegedni.

És nem csak a működés, hanem a gyártás során is hasznos az anyag ezen képessége. Napjaink kétdimenziós, szilícium tranzisztorokon alapuló áramköreinek előállításához extrém, akár ezer Celsius fokot is meghaladó hőmérsékletre van szükség. Egy második réteg ráhelyezésekor ezt a terhelést még egyszer már nem viseli el károsodás nélkül az első réteg, ezért sem jellemző a chipek 3D-s kialakítása napjainkban.

Ezzel szemben a szén nanocsövekre alapuló áramkörök és RRAM-ok sokkal alacsonyabb hőmérsékleten hozhatók létre, árulta el Max Shulaker, az MIT Microsystems Technology Laboratories kutatója. A 200 Celsius fok alatti gyártási környezet pedig már lehetővé teszi a lapkák több rétegű kialakítását anélkül, hogy a korábbi rétegeket károsítaná az új szint rájuk építése.

Gyorsabb és kevesebbet fogyaszt

Philip Wong, az MIT kutatócsapatának tagja szerint a szén nanocsövek ideális esetben legalább egy nagyságrenddel energiahatékonyabbá tehetik a processzorokat a ma használt, szilíciumalapú példányokhoz képest. Ezzel párhuzamosan a grafénalapú RRAM megoldások tovább növelik az egységnyi felületen elérhető memóriakapacitást, ráadásul úgy, hogy közben az adatok írása és olvasása is nagyobb tempóval, illetve energiatakarékosabban történhet a DRAM-okhoz képest.

Nem meglepő módon a projektet a fejlett védelmi kutatásokkal foglalkozó amerikai ügynökség, a DARPA támogatta, érdekes ugyanakkor, hogy a finanszírozásba az USA az Országos Higiéniai Alapítványával (National Sanitation Foundation) is beszállt. Pénzügyi segítségnyújtásukkal folyhatott le a kutatás és születhetett meg a prototípus.

Gyorsan fejlődő graféntechnológia

Az anyagtudomány már jó ideje keresik azokat az anyagokat, melyek a szilícium-korszak után is biztosítják a továbblépést. Egy ideje a grafén az, amelyre amolyan csodaanyagként tekintenek a kutatók. És hogy mennyire központi témáról van szó, az is jelzi, hogy évi mintegy 20 ezer értékelhető tudományos publikáció születik a témában.

Még nincs egy éve, hogy a Wisconsin-Madison Egyetem kutatói tavaly szeptemberben sikeresen meghaladták a szilíciumalapú chipekkel elérhető tempót a nanocsöves rendszer tökéletesítése révén. Akkori becslések szerint a jelenlegi CPU-technológia teljesítményének duplája is összejöhet, de a mostani eredmények azt mutatják, hogy nem elképzelhetetlen az ötszörös sebességnövekedés sem, az energiafogyasztás ötödrészére csökkentése mellett. Az azonban egyelőre nem ismert pontosan, hogy mikor érjük majd el ezt a mérföldkövet, és mikor kerülnek a technológiára alapuló processzorok először kereskedelmi forgalomba.

A grafénben azonban óriási lehetőségek vannak. Az Európai Unió 2013-ban indított egy tíz évre szóló, 1 milliárd eurós keretösszegű grafénkutatási programot, melyben magyar kutatócsoport is részt vesz.

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.