A mai 18-29 éves korosztály nyomtatott újságot már alig olvas, tévét azért valamelyest még néz, főként az alacsonyabb iskolázottságúak, vagy a munkanélküliek, a többiek az interneten keresik a megfelelő tartalmakat. A tévéműsorok ugyanakkor hírforrásként még megelőzik a közösségi oldalakat, az előbbiek a fiatalok 42 százaléka számára számítanak fontos információforrásnak - derül ki egy friss hazai kutatásból.
Mi az igazán hiteles hírforrás?
A hírportálokra ugyanakkor az esetek többségében a Facebookon keresztül jutnak el, onnan nyitják meg az üzenőfalon megosztott híreket. Ehhez képest érdekes adalék, hogy magát a közösségi oldalt - a közmédiával egyetemben - nem tartják hiteles hírforrásnak.
A korrupcióérzékelés és médiahasználat a magyar fiatalok körében címet viselő tanulmány a Transparency International Magyarország megbízásából, a Telenor támogatásával készült. A kutatás kvantitatív részét a Publicus Intézet, a fókuszcsoportos elemzést pedig a Budapesti Corvinus Egyetem (BCE) Magatartástudományi és Kommunikációelméleti Intézet végezte.
A média átalakulását jól illusztrálja, hogy a vizsgált korosztály zöme nemcsak nyomtatott sajtóterméket nem olvas, hanem a rádióból is csupán 12 százalékuk értesül a hírekről. Hódít a többképernyőzés, ám a tévé fokozatosan visszaszorul, helyét egyre inkább a számítógép és a mobiltelefon veszi át. A mindennapok tempójával lépést tartva a fiatalok egy-egy hír kapcsán gyorsan elérhető friss információkra vágynak, nem pedig részletesen feldolgozott háttérismeretekre, még ha azok bármilyen nagy port felverő közéleti ügyhöz is kapcsolódnak.
Korrupció ott van, ahol én nem vagyok
A kutatás további megállapításaiból kiderült, a megkérdezettek az ország egészében és a hazai politikai életben lényegesen erősebben érzékelnek korrupciót, mint a saját közvetlen környezetükben. Négyötödük ítéli meg úgy, hogy a korrupció elsősorban országos és a politikát uraló jelenség.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak