Kínai hackerek vélhetően hathatós állami segítséggel fél Dél-Kelet-Ázsiát "lehallgatták". Kormányszervek, vállalatok, újságírók is vannak az áldozatok között. Az ATP30-nak nevezett kibertámadásnak komoly politikai céljai voltak.

Fél Dél-Kelet-Ázsia áldozatul esett annak kiberkémkedési ügynek, melyet egy hétfői jelentésében leplezett le az amerikai FireEye. Ez önmagában nem nagy hír. Az már annál inkább, hogy az APT30-nak elnevezett akcióban a valószínűsíthetően hathatós állami segédlettel dolgozó kínai hackerek gyakorlatilag tíz éven át zavartalanul folytathatták kibertámadásukat kormányzati szervek, vállalatok és újságírók ellen. A kémkedés fő csapásiránya kapcsolatba hozható a Dél-kínai-tengeren kialakult konfliktussal.

A konfliktusban Kína és Vietnam az 50-es évek óta áll szemben egymással. A területen található Paracel-szigetekre ugyanis mindkét ország igényt tart, és amelyért több viselt háborút egymás ellen a két ország. De nemcsak Vietnam érintett ebben, hanem a térség számos országa is. A FireEye szerint a kibertámadásban legfőképpen ehhez a konfliktushoz kötődő információkat gyűjtöttek a kínaiak, amit az is bizonyít, hogy főleg a térség országai, a Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetsége (ASEAN – Association of Southeast Asian Nations) tagjai ellen irányult.

Tíz éve zajlik a kémkedés

A biztonsági kutatók szerint a támadások 2005-ig vezethetők vissza. A hackerek sokszor alkalmaztak klasszikus módszereket: például fertőzött e-maileket küldtek rosszindulatú kódokkal, vagy fertőzött USB-kulcsokat terjesztettek. A támadások arra utalnak, hogy a hackerek rendkívül szervezetten dolgoztak, hogy folyamatosan fenn tudják tartani jelenlétüket akár elszigetelt hálózatokban is.

Az érdekes mindebben az – mondják a FireEye szakemberei –, hogy a kiberkémek az elmúlt tíz év alatt gyakorlatilag ugyanazt az infrastruktúrát és ugyanazokat az eszközöket használták anélkül, hogy lebuktak volna. Pedig voltak fogódzók. Tavaly az USA-ban már vádat emeltek kínai katonai hivatalnokok ellen. Öt személyt vádoltak azzal, hogy amerikai vállalatok hálózataiban kémkedtek üzleti titkok után. A csoport nagy valószínűséggel ugyanazokat a módszereket és infrastruktúrát használta, mint amit a most feltárt támadásnál alkalmaztak.

Az APT30 támadás kiterjedése | Create infographics

A támadások minden estben célzottan, konkrét politikai szándékokhoz köthetően zajlottak. Például 2011-től kimutathatóan felerősödtek az olyan jellegű támadások, melyek az ASEAN tanácskozásai előtt a tagországok politikai szándékait voltak hivatottak feltérképezni.

A FireEye szerint mindebben az a legaggasztóbb, hogy miközben kulcsfonottságú kormányzati szerveket is célzott a támadás, abból az érintettek ilyen hosszú idő alatt gyakorlatilag semmit sem észleltek.

A támadásról készített terjedelmes, közel 70 oldalas jelentés egy kattintásnyira érhető el.

Biztonság

Eladó az óriási genetikai adatbázis, kérdés, ki lesz a vevő és mit kezd vele

A nálunk is ismert 23andMe csődjét követően a tudósok remélik, hogy az új tulajdonos is hozzáférést biztosít nekik a 15 millió korábbi ügyfél genetikai adataihoz. Mások inkább amiatt aggódnak, hogy ki mindenki érdeklődhet még az értékes adatkészlet iránt.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.