Nem teljes az összhang a Gartner és az IDC között abban, hogy mennyivel csökkentek a tavalyi negyedik negyedévben a globális szerverpiacon a szállítók bevételei az előző évhez képest. Az IDC 4,4 százalékos csökkenést mért, míg a Gartner másfélszer akkorát, 6,6 százalékost. Ellenben a Gartner egész évre mért 4,5 százalékos visszaesést.
Az IDC a tömegszerverek piacának bővülését 8 százalékra teszi, amit főleg a nagy felhőprojektekkel hoznak összefüggésbe. A másik oldalon azonban nagyon nagyot zuhant a középkategória, ami közel ötödével zsugorodott (-19,6 százalék), míg a csúcskategória, ami a 250 ezer dollárnál drágább szervereket jelenti, még nagyobbat, 28,5 százalékot.
Az IDC vállalati platformokért felelős alelnöke, Matt Eastwood a változásokat azzal magyarázza, hogy az érdeklődés egyre inkább áttevődik az ún. hyperscale rendszerekre, ami megfordíthatja a piacon tapasztalható zsugorodást. Ez a szegmens látványos növekedést produkált a negyedik negyedévben: ebben a szegmensben az értékesített darabszám 64,6 százalékkal, míg az ebből származó bevétel 70,3 százalékkal növekedett, és elérte az 1,2 milliárd dollárt.
Emögött nem kis részben az állhat az IDC szerint, megnövekedett a felhős isfrastruktúrát építők körében megnövekedett a Linux szerverek iránti kereslet, ez a szegmens önmagában 14,4 százalékkal bővült a negyedik negyedévben. Még látványosabb viszont az, hogy az teljes szerverpiaci bevételek 28,5 százalékát adják a linuxos szerverek.
Ezzel párhuzamosan a teljes piac 13,6 százalékát adó Unix szerverek piaca ötödével zsugorodott (-20,2 százalék).
Továbbra is a HP vezet, és nő
A piaci rangsor élén a HP áll, amely az Integrity-eladások csökkenése ellenére is nőtt: eladott darabszámban 8,7 százalékkal, bevételben pedig 6 százalékkal. A második IBM-et ellenben rendkívüli mértékben sújtotta a mainframe- és RISC-piac gyenge teljesítménye. Árbevételben a harmadik helyre a Dell futott be, pedig a 2012 utolsó negyedévéhez képest 5 százalékkal kevesebb gépet értékesített. Nyomukban ott van szorosan a Cisco, amely főleg blade-piacon erős, az Oracle, amely szinte kizárólag a high-end piacra koncentrál, és persze jönnek fel a kínaiak, például a Huawei, amely egy év alatt 187,9 százalékkal növelte a leszállított egységei számát, a leszállított darabszámban fel is jött a negyedik helyre a Gartner szerint.
Ugyanakkor jelentős szereplő még a Lenovo, amely az IBM x86-os üzletágával együtt komoly szereplővé válik, valamint ott van az élmezőnyben a Fujitsu is.
EMEA régió – együtt a globális piaccal
A Gartner az EMEA régióról külön is közölt adatokat. Miközben a globális piacot az ázsiai és óceániai térség, valamint Latin-Amerika felfelé húzta, az EMEA hozta a globális átlagot: 6,4 százalékos csökkenést produkált.
A régióban a Gartner tíz egymást követő negyedévben mért csökkenést. Kelet-Európa különösen visszaesett: 14,1 százalékot csökkent a piac az utolsó negyedévben, Nyugat-Európában viszont csak 4,9 százalékkal, de Közel-Kelet és Afrika is csak 6,8 százalékos mínuszt produkált. A Gartner kutatási igazgatójának, Adrian O'Connellnek azonban van egy jó híre a szerverszállítóknak: szerinte a piac elérte a mélypontot, tehát stabilizálódik, sőt akár növekedésnek is indulhat.
Az erősorrend a régióban kicsit átrendeződött: darabszámban a Fujitsu a negyedik, és nincs még az első ötben a Huawei.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak