Az olcsóbb szerverekre nőtt az igény, de egyre kevesebbet lehet velük keresni. A Gartner és az IDC is kiadta legfrissebb szerverpiaci jelentését.

Nem teljes az összhang a Gartner és az IDC között abban, hogy mennyivel csökkentek a tavalyi negyedik negyedévben a globális szerverpiacon a szállítók bevételei az előző évhez képest. Az IDC 4,4 százalékos csökkenést mért, míg a Gartner másfélszer akkorát, 6,6 százalékost. Ellenben a Gartner egész évre mért 4,5 százalékos visszaesést.

Az IDC a tömegszerverek piacának bővülését 8 százalékra teszi, amit főleg a nagy felhőprojektekkel hoznak összefüggésbe. A másik oldalon azonban nagyon nagyot zuhant a középkategória, ami közel ötödével zsugorodott (-19,6 százalék), míg a csúcskategória, ami a 250 ezer dollárnál drágább szervereket jelenti, még nagyobbat, 28,5 százalékot.

Az IDC vállalati platformokért felelős alelnöke, Matt Eastwood a változásokat azzal magyarázza, hogy az érdeklődés egyre inkább áttevődik az ún. hyperscale rendszerekre, ami megfordíthatja a piacon tapasztalható zsugorodást. Ez a szegmens látványos növekedést produkált a negyedik negyedévben: ebben a szegmensben az értékesített darabszám 64,6 százalékkal, míg az ebből származó bevétel 70,3 százalékkal növekedett, és elérte az 1,2 milliárd dollárt.


Emögött nem kis részben az állhat az IDC szerint, megnövekedett a felhős isfrastruktúrát építők körében megnövekedett a Linux szerverek iránti kereslet, ez a szegmens önmagában 14,4 százalékkal bővült a negyedik negyedévben. Még látványosabb viszont az, hogy az teljes szerverpiaci bevételek 28,5 százalékát adják a linuxos szerverek.

Ezzel párhuzamosan a teljes piac 13,6 százalékát adó Unix szerverek piaca ötödével zsugorodott (-20,2 százalék).

Továbbra is a HP vezet, és nő

A piaci rangsor élén a HP áll, amely az Integrity-eladások csökkenése ellenére is nőtt: eladott darabszámban 8,7 százalékkal, bevételben pedig 6 százalékkal. A második IBM-et ellenben rendkívüli mértékben sújtotta a mainframe- és RISC-piac gyenge teljesítménye. Árbevételben a harmadik helyre a Dell futott be, pedig a 2012 utolsó negyedévéhez képest 5 százalékkal kevesebb gépet értékesített. Nyomukban ott van szorosan a Cisco, amely főleg blade-piacon erős, az Oracle, amely szinte kizárólag a high-end piacra koncentrál, és persze jönnek fel a kínaiak, például a Huawei, amely egy év alatt 187,9 százalékkal növelte a leszállított egységei számát, a leszállított darabszámban fel is jött a negyedik helyre a Gartner szerint.

Ugyanakkor jelentős szereplő még a Lenovo, amely az IBM x86-os üzletágával együtt komoly szereplővé válik, valamint ott van az élmezőnyben a Fujitsu is.

EMEA régió – együtt a globális piaccal

A Gartner az EMEA régióról külön is közölt adatokat. Miközben a globális piacot az ázsiai és óceániai térség, valamint Latin-Amerika felfelé húzta, az EMEA hozta a globális átlagot: 6,4 százalékos csökkenést produkált.


A régióban a Gartner tíz egymást követő negyedévben mért csökkenést. Kelet-Európa különösen visszaesett: 14,1 százalékot csökkent a piac az utolsó negyedévben, Nyugat-Európában viszont csak 4,9 százalékkal, de Közel-Kelet és Afrika is csak 6,8 százalékos mínuszt produkált. A Gartner kutatási igazgatójának, Adrian O'Connellnek azonban van egy jó híre a szerverszállítóknak: szerinte a piac elérte a mélypontot, tehát stabilizálódik, sőt akár növekedésnek is indulhat.

Az erősorrend a régióban kicsit átrendeződött: darabszámban a Fujitsu a negyedik, és nincs még az első ötben a Huawei.

MI-cárja is lehet Donald Trumpnak

Állítólag az állami apparátus hatékonyságának javításán dolgozó Elon Musknak és Vivek Ramaswamynak is lesz szava abban, hogy kié legyen a pozíció.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.