Az ősz első hónapjában jelenik meg a Windows Server 2016 és a System Centre 2016, jelentette be a Microsoft. Szeptember végén rendezi a szoftverfejlesztő óriás az Ignite nevű konferenciáját, amelyen a tervek szerint útjára indítja a két platformot. Jelenleg mindkét termék az úgynevezett Technical Preview változatban leledzik, az utolsó változatot április végén kapták meg a tesztelők.
A virtualizáció következő lépcsőfoka: a konténer
A Windows Server 2016 fogja először támogatni – "redmondi" környezetben – a konténerben való alkalmazás- és szolgáltatásfuttatást. Ezáltal izolált, erőforrás-vezérelt, kvázi hordozható működési környezetek jöhetnek létre, melyekben az alkalmazások anélkül futhatnak, hogy bármilyen hatást gyakorolnának a rendszer más részére – és vice versa. A Microsoft szerint a konténerek jelentik a virtualizáció fejlődésének következő lépcsőfokát.
A konténerek két típusa létezik: a Windows Server Container biztosítja az alkalmazás-izolációt, a Hyper-V Container pedig kiterjeszti ezt az izolációt azáltal, hogy minden egyes konténert egy magasan optimalizált virtuális gépen futtat. Míg az első esetben a kernel megosztásra kerül a konténer hostjával és az összes konténerrel, ami a hoston fut, utóbbi helyzetben a konténer host kernele nem lesz megosztva a Hyper-V konténerekkel. További részletek itt.
Takeshi Numoto, a Microsoft vállalati és felhős részlegének alelnöke, az új termékek kapcsán a biztonság tekintetében történő előrelépést hangsúlyozta. Az izoláció révén a cloudban futó és kritikus alkalmazások védelme válik még hatékonyabbá, ami alapvetően fontos az adataikat felhőben tároló vállalatok számára.
Magánfelhő, ahogy Redmondban elképzelik
A fentieken túl a Microsoft beszámolt az Azure Stackről is, melyet kifejezetten azoknak ajánl a vállalat, akik az Azure clouddal való kompatibilitást keresik egy magánfelhő kialakítása során. Az Azure Stack a hardvergyártó partnerek kulcsrakész integrált rendszereinek részeként válik elérhetővé.
Ezzel Redmond döntött: a magánfelhő kiépítésének legjobb módja, ha az ügyfelek előre telepítetten és konfiguráltan kapják készen a rendszer a partnerektől. Utóbbiak között egyelőre a Dell, a HPE és a Lenovo található, árulta el Mark Jewett, a Microsoft cloudplatformok marketingjéért felelős vezető igazgatója.
Végül a vállalat beszámolt az Azure SQL Data Warehouse elérhetőségéről is. A felhőalapú adattárház szolgáltatás lehetővé teszi az ügyfelek számára, hogy bármilyen forrásból importálhassanak adatokat az adattárolás szinte végtelen skálázhatósága mellett.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak