A munka, szórakozás, vagy csak úgy egyszerűen az életünk során felhalmozott adatok tárolására több, alapvetően távoli szervereken futó szolgáltatást vehetünk igénybe. Olvasóink többségének minden bizonnyal van Dropbox, SkyDrive vagy Box.com tárhelye (esetleg mindhárom egyszerre), ezen kívül szinte biztos, hogy otthon is több, sok gigabájtos merevlemez, vagy NAS áll hadrendben. A Western Digital új megoldásával ezeket a tárhelyeket szeretné egyetlen nagy hálózatba rendezni, illetve ezzel együtt otthoni médiakiszolgálót nyújtani.
Adatok távol és közel
A WD My Cloud elnevezésű, külső merevlemezként beazonosítható eszköze 2-3-4 terabájtos kivitelben kerül a piacra egyenként 149, 179 és 250 dolláros áron. A tárolóplatform legnagyobb előnye, hogy Linux alapú, így a hozzá tartozó menedzsment szoftver Windows, OS X, iOS, illetve Android kompatibilis, azaz tulajdonképpen a létező összes számítógépről és mobileszközről elérhető és kezelhető.
Akár több My Cloud is bevethető
A rendszer alkalmas arra, hogy az erre készült alkalmazással mobilról, táblagépről fájlokat töltsünk fel a My Cloudra (vagy éppen onnan streameljünk), automatizált mentéseket végezhetünk rá, de az esti filmet, vagy a kedvenc sorozat epizódot is átlőhetjük róla vezeték nélkül (DLNA) a tévénkre.
A Western Digital 128 bites AES titkosítással védi adatainkat, amihez a szoftverrel linket is adhatunk ismerőseinknek, ha valamit meg szeretnénk osztani velük. A My Cloud egyik fontos attrakciója, hogy képes kezelni a cikk elején említett felhőszolgáltatók fiókjait, és arra is ad lehetőséget, hogy ezek között mozgassuk az adatokat. Ha szűkössé válna az okostelefon, vagy a táblagép tárhelye, akkor az adatokat egyetlen mozdulattal áttehetjük a My Cloudra, legyenek azok fotók, videók, vagy bármilyen egyéb állomány.
Kész a mentésre
A WD a fontos adatok napi mentésében is segít, amit a PC felhasználók a SmartWare Pro szoftverrel tehetnek meg. Az alkalmazással beállítható az adatok napi szintű, automatikus mentése, ami az előre megadott időpontban történik, sőt, a mentéseket akár a Dropbox fiókunkba is irányíthatjuk. A Mac tulajdonosok ugyanehhez a Time Machine–t használhatják, a művelet pontosan úgy történik, mintha bármilyen külső adattárolóra történne a mentés.
Állandó kapcsolat a mobileszközök és az otthon lévő My Cloud között
A hazai hálózathoz LAN-on, vagy WiFi-n át kapcsolódó My Cloud fizikailag nem csatlakoztatható egy másik My Cloudhoz, arra azonban van lehetőség, hogy ugyanazon a hálózaton belül több My Cloud eszközre készüljön mentés. A készülék hátlapján található USB 3.0 portnak köszönhetően a kapacitás tovább növelhető, s így az ott tárolt adatok is elérhetők a WD szoftverével.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak