Miközben néhány területen biztató eredményeket tudott felmutatni a redmondi vállalat, a táblagépes készleteknél végrehajtott 900 millió dolláros korrekció és a hanyatló PC-piacon szenvedő Windows miatt komoly fejcsóválást kapott a befektetőktől.
Méretének és portfóliója szélességének megfelelően meglehetősen változatos képet lehet kirajzolni a Microsoft legutóbbi, 2013-as üzleti évének utolsó periódusáról kiadott pénzügyi jelentéséből. Apró bíztató jelek és komoly problémák egyaránt látszódnak. A legnagyobb csalódást egyértelműen a Surface RT-készleteket érintő közel egymilliárd dolláros kényszerű leírás jelenti, amelyre a nem túl jól fogyó érintőképernyős eszköz árának leszállítása miatt volt szükség. A drámaian gyenge PC-s eladások következtében a Windowstól előzetesen sem lehetett sok jót lehetett várni - nem is sikerült csodát tenni.


Surface: a helyzet korántsem rózsaszín

Csalódást okozó számok  Összvállalati szinten a júniusban zárt 2013/Q4-es periódusban 19,9 milliárd dolláros forgalom mellett 6 milliárdos üzemi eredmény és mintegy 5 milliárd nettó profit keletkezett. Ebben már benne van az említett közel egymilliárdos leírás is. Ez utóbbi tétel nélkül részvényenként 66 cent lett az eredmény, ami viszont alaposan elmarad az elemzők által várt 75 centes szinttől. A konszenzusos várakozás szerint a bevételnek is illett volna a 20,7 milliárdos összeget elérnie, azaz alapos csalódást hozott az utolsó negyedév.

A periódus két legsúlyosabb területe közül az egyik a Windows részleg, amelyre rettenetes nyomást helyez a személyi számítógépek piacán idén megtapasztalt, összeomlásszerű állapot. Korábban pont a Microsoft új operációs rendszerétől, a Windows 8-tól várták a szektor felfutását, ám a gyors korrekcióra szoruló oprendszer egyelőre távolról sem váltotta meg a világot. A divízió ugyan a forgalomban még némi növekedést is fel tudott mutatni éves összevetésben, ám az üzemi eredmény szintjén már csak 1,1 milliárdot hozott, ami eltörpül a tavalyi 2,4 milliárdos summához képest.

A Microsoft nagy bánatára a másik szenvedő szekció pont az a tabletes vonal, amely a PC-k utáni korszak egyik bástyájává kellene hogy válljon a cégnél. Egyelőre a Surface inkább rés, mint erős bástya. A tavaly 500 dolláros áron forgalomba hozott RT-s alapmodellt nemrégiben 350 dollárra akciózták le, ami egyfelől a már többször említett 900 milliós készletérték-csökkenést eredményezte, másfelől viszont arról árulkodik, hogy nagyon nem úgy mennek a dolgok a termékkel, mint ahogy azt a Microsoft eltervezte. Ennek egyik oka lehet a kisebb, 7 colos táblagépek iránt mostanában megmutatkozó keresletnövekedés. Ezt a szegmenst a redmondiak egyelőre nem tudják kiszolgálni. Ha minden jól megy, csak valamikor ősszel érkezhetnek az első miniatűr Surface-ek.

Az üzletben bízhatnak ■ Voltak azért pozitív elemei is a jelentésnek, ezek túlnyomó többsége az üzleti szolgáltatásokhoz, termékekhez kapcsolódik. A szerverek és fejlesztői eszközök üzletág az április-június közötti időszakban kétszámjegyű bővülést tudott felmutatni az egy évvel ezelőtti szinthez mérve mind forgalom, mind üzemi eredmény tekintetében. Szintén jól ment a Business üzletágnak, amelyhez többek között az Office-ból származó pénzek tartoznak: 7,2 milliárdos forgalomból 4,9 milliárd üzemi nyereség keletkezett - jócskán javítva ezzel a tavalyi, akkor sem túl rossz eredményeken. 

A Microsoft sietett leszögezni, hogy az informatikai piac jelenét és méginkább jövőjét meghatározó területeken is komoly előrelépéseket tett. Ezt például az Office 365, az Outlook.com és a Skype iránt megmutatkozó egyre élénkebb felhasználói érdeklődéssel látják bizonyítottnak. Az általános megfogalmazáson túl szerencsére számokat is közöltek. Eszerint a cloud szolgáltatásként, előfizetői modellben kínált irodai alkalmazáscsomag, az Office 365 éves bevétele már eléri a 1,5 milliárd dollárt. Az éves szinten közel 80 milliárd dollárt kasszírozó Microsoftnál ugyan még ez inkább kerekítési hiba, mint komolyan látható összeg, de való igaz, jelentős növekedést tudtak elkönyvelni ezen a kritikus területen.

Hogy a cég most induló 2014-es pénzügyi éve miként alakul, az nagyban függ majd attól is, hogy sikerül a gyakorlatban megvalósítani azt a néhány napja bejelentett, nagyszabású átalakítási tervet, amely papíron pont egy rugalmasabb, az új kihívásokra jobb válaszokat kínáló vállalattá változtatná a Microsoftot.

Microsoft: egy a tábor, egy a zászló
Jöhet a 7 colos Microsoft táblagép 

Tervezni kezdik az óriási, űrhajósok generációit szállító hajókat

A legközelebbi exobolygók is csak több száz vagy ezer év alatt lesznek megközelíthetők, ami különféle kérdések egész sorát veti majd fel az utazás fizikai megvalósításán túl is.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.