Büszke lehetett a Microsoft vezérkara a vállalat tegnap közölt negyedéves számaira, különösen ami a növekedés tempóját illeti: a bevétel 12 százalékkal, az üzemi eredmény 16 százalékkal, nettó profit 16 százalékkal, az egy részvényre jutó hígított eredmény pedig 17 százalékkal nőtt.
A szeotember 30-ával zárult három hónapos időszakban a vállalat bevétele 24,5 milliárd dollár volt, szemben a tavalyi azonos időszak 21,9 milliárdjával. Az üzemi eredmény 7,7 milliárd (tavaly 6,7 milliárd), míg a nettó profit 5,7 milliárdról 6,6 milliárdra ugrott. A bevétel ilyen mértékű növekedése különösen annak fényében jelentős eredmény, hogy az elemzői konszenzus a Thomson Reuters szerint 23,8 milliárd dollár volt.
A felhő lesz hamarosan a fő bevételi forrás
Satya Nadella, a Microsoft vezérigazgatója, a konferenciahívás során is elsősorban azt emelte ki, hogy a felhő növekedési üteme jóval gyorsabb tempójú annál, mint amivel két éve számoltak. Ha nem történik év közben megingás, akkor úgy néz ki, hogy az év végére már a bevétel 20 százalékot meghaladó részét adja ez a szegmens – ezzel az eredménnyel valószínűleg bármelyik, a Microsofthoz hasonló bakancsot taposó vállalat kiegyezne. Nadella 2015-ben azt tűzte ki célul, hogy 2018-as üzleti év végére (2018. június 30.) 20 milliárd dollár bevétel jöjjön a felhős üzletből. Jelenleg úgy tűnik, hogy sikerült elérni a 20,4 milliárdot. (Ezt úgy számolják, hogy az első negyedév utolsó hónapjának bevételeit megszorozzák 12-vel.)
Egyre inkább látszik, hogy a felhő hajtja egyébként az egész vállalatot. Gyakorlatilag alig van olyan terület, amely ne kapcsolódna valamiféleképpen ehhez a szegmenshez. A zászlóshajó egyértelműen az Azure, de jelentős eredményeket hoz az Office 365 és a Dynamics 365 is.
A negyedévben az intelligens cloud szegmens bevételei 14 százalékkal nőttek, és összesen 6,92 milliárd dollárt hoztak szemben az elemzők 6,7 milliárdos várakozásával. Az Azure továbbra is impozáns tempóban nő, a bevételek 90 százalékkal nőttek. Ugyanakkor az egyre magasabb bázis miatt érezhető némi természetes lassulás, tavaly ugyanebben az időszakban még 116 százalék volt az éves alapon kimutatott bővülés.
A Dynamics 365-ből származó bevétel 69 százalékkal, az előfizetők száma pedig 40 százalékkal nőtt, és hasonló szép a jelenleg 28 millió előfizetővel bíró Office 365 teljesítménye is, .
A csökkenés is kisebb volt a vártnál
A szép eredményhez persze más is kellett, például hogy a trendszerűen zsugorodó szegmensek, ahol várható volt a csökkenés, jóval kisebb mértékben csökkentek, mint azt eredetileg az elemzők várták. A personal computing üzletág (ide sorolják a Windowst, az Xboxot és a Surface-t is) például lényegében a tavalyi szintet hozta, 9,38 milliárd dollárt termelt, míg tavaly 9,39 milliárdot. Az elemzők ezzel szemben 8,81 milliárdot jósoltak.
A szegmensben a Surface-ből több mint 1 milliárd dollár, a játékokból pedig közel 1,9 milliárd dollár jött össze. Az Xbox Live-nak jelenleg 53 millió előfizetője van (egy éve még csak 47 millióan voltak).
Elemzők szerint egyébként ez a szegmens továbbra is fontos támasza lesz a Microsoftnak különösen azért, mert a PC-piac is konszolidálódni látszik. Ezt mutatja az is, hogy például a Windows OEM Pro bevételei 7 százalékkal tudtak nőni éves összevetésben.
Az eredmények hatására a részvények a jelentés után több mint 3 százalékkal emelkedtek.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak