Az Amazon 2004-ben is nagyjából ugyanannyi profitot termelt, mint tavaly. Csakhogy közben a bevétel tizenötször nagyobb lett.

Ha valakire, akkor az Amazont alapító Jeff Bezosra mindenképpen ráillik az óvatos duhaj kifejezés. A cégvezető a vállalat immár közel 25 éves történetében sosem a profitot tartotta a legfontosabb tényezőnek. A lassan járj, tovább érsz koncepciónak hála az Amazon túlélte a dotkom-válságot és mára a világ legnagyobb értékű cégei között van.

Extraprofit? Az meg mi?

A könyvkereskedésből monstrummá hízó vállalat első számú embere magasról tesz a profitelvárásokra. A 1997-ben tőzsdére lépett céget már akkor célba vették, mivel az akkori kritikusok szerint ilyen stratégiát senki nem támogat pénzzel a befektetői oldalról. Azt nem tudni, ezek a kritikusok ugyanabban a pozícióban dolgoznak-e még, mindenesetre Bezos továbbra is az Amazon vezetője. Csak éppen ma már egy sokkal hatalmasabb cég élén áll.
 

Az Amazon forgalma és nettó eredménye (forrás: statista.com)


A Statista grafikonján nagyszerűen látszik, hogy is zajlik az élet a cégnél. Miközben a tavalyi nettó profit szinte teljesen megegyezik a 2004-ben megtermelttel (596 vs 588 millió USD). A különbség "mindössze" annyi, hogy az eltelt bő évtized alatt a vállalat forgalma a tizenötszörösére hízott, és mára már nem csak egy óriási online áruház, hanem hardvergyártó és cloud szolgáltató is.

Nem arról van persze szó, hogy ha akarna, az Amazon nem tudna nagyobb profitrátát felmutatni. A vállalatnál azonban folyamatosan visszaforgatják a keletkezett jövedelmet és hosszú távon kamatozó beruházásokkal rontják le az aktuális év üzleti számait. Ilyenre példa a mára rendkívül nyereségessé forduló Amazon Web Services működéséhez szükséges adatközpontok, vagy a globális kereskedelmi terjeszkedést biztosító új lerakatok, elosztóközpontok építése.

Mikor fogy el a türelem?

A fenti ábrát érdemes összevetni a cég részvényárfolyamának alakulásával. Ahogy az kirajzolódik, az értékpapírok árváltozása szinte lekopírozza a bevételi trendet. Ebből megállapítható, hogy egyelőre nem a korai kritikusoknak, hanem a Bezosnak jött be a számítása. Nem igaz, hogy a befektetők a mélybe rántották volna a cégértéket, csak azért, mert az elmúlt időszak nem hozott kielégítően magas profitot.

 

Az Amazon részvények árfolyama 1997-től mostanáig (forrás: Google Finance)


Az viszont nem biztos, hogy a türelem az idők végezetéig tart. Éppen a múlt héten közölte az Amazon a tavalyi utolsó negyedéves eredményeit, ami többek között a valaha volt legtöbb nettó nyereséget hozta. Ennek ellenére a részvények árfolyama kétszámjegyűt zuhant, mert több soron is meggyőzőbb számokat szerettek volna látni a befektetők.

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.