A Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal visszavonta két pénztárgép engedélyét. De mi lesz a kereskedőkkel, akik épp ezt a két típust rendelték meg?

A Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal (MKEH) múlt héten csütörtökön január 24-ei hatállyal váratlanul visszavonta két, korábban már engedélyezett pénztárgéptípus engedélyét. Az Alt Cash Kft. által forgalmazott, SAM4S NR-300 ONLINE és a Japán Cash Company Kft. S&E NR-300 ONLINE pénztárgépek a hivatal indoklása szerint adóelkerülésre, valamint közelebbről meg nem nevezett rejtett funkciójuknak köszönhetően jogsértő célokra is használhatók.

A hivatal intézkedett – a kereskedőknek meg főhet a feje

A hivatal az MTI-hez is eljuttatott közleményében arról is ír, hogy kivizsgálják, miért nem tárta fel korábban a csalásra lehetőséget adó biztonsági hibát a három független tesztelő.

Az MKEH közleménye szerint azoknak a kereskedőknek, akik ezt a két géptípust rendelték meg, gondoskodniuk kell egy másik, engedéllyel rendelkező pénztárgép megvásárlásáról. Sőt a hivatal még arra is felhívja a figyelmet, hogy van bőven választék, hiszen a NAV vonatkozó honlapján, melyen keresztül a pénztárgépek megrendelhetők, 81 engedélyezett típus közül választanak. (Bár arról nem írtak, hogy ezek közül hánynál vizsgálják, hogy nincs-e az Alt Cash és a Japán Cash gépeiben feltárthoz hasonló probléma.)

Talán csak véletlen egybeesés, de épp a múlt héten csütörtökön, a MKEH határozatának megjelenésével egy időben adta ki a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) azt a rendeletét, amelyben – ismét, sokadszorra – módosították a pénztárgépek üzembe állítására vonatkozó egyes szabályait.

A módosítás szerint a pénztárgépekre adandó állami támogatást az az üzemeltető veheti igénybe, aki az új szabályoknak megfelelő pénztárgépet 2014. január 31-éig üzembe helyezi. Ha azonban a kereskedő a támogatás iránti kérelmét 2013. december 15-ig benyújtotta a NAV-hoz, valamint elektronikus naplóval nem rendelkező pénztárgépet használóként 2013. október 1. előtt, elektronikus naplóval rendelkező pénztárgépet használóként 2013. december 31-ig meg is rendelte az új gépet, és még nem is késleltette annak üzembe helyezését, február 28-ig kap időt.

Az OKSZ is megszólalt: a helyzet válságos, de nem reménytelen

Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) szerint a két pénztárgépre több mint 80 ezer megrendelés van. Ez a szövetség szerint a lecserélendő ún. kiskasszák mintegy 40 százaléka. Ha a kormányzat nem lép, akkor a vállalkozások mindenképpen rosszul jönnek ki ebből a helyzetből. A pénztárgépeket ugyanis már tavaly meg kellett rendelniük, hogy megkapják a gépvásárláshoz az állami támogatást, illetve hogy igazolni tudják, hogy eleget tettek az NGM rendeletének.

Sokan nem előleget, hanem foglalót fizettek az új gépért, így a befizetett pénzt bukják, hacsak jogi úton nem támadják meg a szerződést. A pénz visszaszerzését ráadásul tovább bonyolítja, hogy a forgalmazók a beszedett előlegek jó részét továbbutalták a gyártóknak. Vámos György, az OKSZ főtitkára szerint szükség van a helyzet rendezéséhez az állam segítségére, hiszen a vállalkozások önhibájukon kívül kerültek ebbe a helyzetbe, ráadásul úgy, hogy közben betartották a géprendelésre vonatkozó határidőket.

Az OKSZ ennek ellénre azt javasolja, hogy az érintett kereskedők a lehető leghamarabb vonják vissza az érintett pénztárgépekre leadott rendelésüket, és rendeljenek új, a szabályoknak megfelelő gépet. A jelenlegi szabályok szerint ugyanis az üzemeltetőknek „minden tekintetben érvényes hatósági engedéllyel kell rendelkezniük”, aminek a két visszavont engedélyű pénztárgépre leadott megrendelések feltehetően nem felelnek meg.

Az OKSZ rövid cikkben foglalja össze a legsürgősebb teendőket. Az érintetteknek érdemes áttanulmányozni a Bitporttól mindössze egy kattintásnyira található írást.

Ön szerint ki húzza a rövidebbet?

A két érintett cégnek nem maradt engedélyezett pénztárgépe a piacon. A Japán Cash-nek eleve csak ez az egy gépe volt. Az Alt Cash egy másik gépének az engedélyét pedig az MKEH már korábban visszavonta. Ráadásul éppen azét, amelyet a cég egy az NGM-mel kötött megállapodása keretében az első 10 ezer felhasználó 100 ezer forintos áron kaphatott volna meg. Az Alt Cash pénztárgépei körüli probléma kihatással lehet a Magyar Telekom pénztárgépes üzletére is. Mint azt a Bitport is megírta, a Telekom épp az Alt Casht választotta egyik partneréül a kkv-s pénztárgépcsomagjához.

Érthető hát, hogy az Alt Cash beleállt a konfliktusba. Amellett, hogy visszautasította a szándékosság vádját, ma a Facebook-oldalán egy közleményt adott ki, amiben részletesen leírják, hogyan tárta fel a biztonsági hiányosságokat az MKEH-ellenőr. "A kirendelt szakértő 'a normál típusvizsgálat keretein túlmutató etikus hackelés eljárásával' a pénztárgép megbontását követően direkt módon csatlakozott PC-vel, az adóügyi ellenőrző egységhez. A NEM ADÓÜGYI BIZONYLAT nyomtatási funkcióban lévő biztonsági rést kihasználva képes volt tetszőleges szöveget nyomtatni. Ez a pénztárgép megbontása nélkül megvalósíthatatlan! – írja posztjában az Alt Cash ügyvezetője, Madarász Jenő, hozzátéve – Az ilyen mérvű átalakítás elleni átfogó védelem meghaladja a rendeletben előírt, a típusvizsgálat során az MKEH és a NAV munkatársaival egyeztetett védelmi szintet. Így lehetett a hackelt gépen nem megfelelő működést előidézni."

Madarász bejegyzésében azt írja, hogy a "biztonsági rés megszüntetése programmódosítással napok alatt megoldható, a már használatban lévő gépek szoftver frissítése a NAV szerverén keresztül megvalósítható. Mivel valamennyi pénztárgépünkben azonos AEE-t használunk, a hiba kijavítását követően lezárulhat két másik modellünk, a SAM4S 240-es és a SAM4S 440-es típusvizsgálata, melyek funkcionális tesztjei már lezárultak."

A MKEH közleményben reagált Alt Cash Kft. ügyvezetőjének Facebook-bejegyzésére. Ennek lényege, hogy az ügyvezető által említett pénztárgépek egyikét sem engedélyezték funkcionális és biztonsági hiányosságok miatt. Erről január 23-án döntöttek. A forgalmazó honlapján megvásárolható SAM4S NR-270 ONLINE engedélyezésére pedig nincs is folyamatban eljárás.

Az jó állam ott segít, ahol tud

Az NGM ugyan még szombaton összehívta az online pénztárgép-átállásban érintett piaci szereplőket. Valamint az NAV-ot és az MKEH-t tömörítő Munkabizottságot, de hogy mire jutottak, arról egyelőre csak a Magyar Nemzet online kiadásának vannak értesülései: mindenekelőtt módosulhat az online kasszára történő átállás állami támogatására kiszabott határidő.

Biztonság

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.