Miközben a kontinens nyugati felén komoly fellendülés bontakozott ki, a keleti régiókban tovább folytatódik a PC-gyártók hét szűk esztendeje.

Hogy Európa sokszínű, arra jó példát szolgáltat az IDC friss PC-piaci jelentése. Az idei első negyedévben teljesen más trendek mentén mozog a kontinens nyugati illetve keleti fele. Némi dramatizálással azt is mondhatnánk, Európa közepén újra felhúzták a vasfüggönyt.

Eltérő pályán

A tavalyi évet globális szinten óriási, 10 százalékos visszaeséssel záró PC-s ipar számára teljesen más lehetőségeket rajzolnak fel idénre a régiós szintű számok. Az IDC piackutató friss jelentéséből kitűnik, Közép- és Kelet-Európában nemhogy sikerülne megállítani a zuhanást, de még mélyebb szintekre estek az eladások. Közvetlen környezetünkben az idei első negyedévben 16,7 százalékkal kevesebb asztali és hordozható számítógép talált gazdára, mint egy évvel korábban. Ehhez képest Európa nyugatabbra fekvő országaiban egyértelműen beindultak a vásárlások. A 8,6 százalékos növekedés mögött elsősorban a vállalati szektor kiemelkedő élénkülése áll (bő 15%), de a lakossági eladásokat is sikerült egy szerény, 2 százalékos bővülési pályára rakni.

A közép- és kelet-európai gyengélkedés mögött több faktort vélnek felfedezni a szakértők. A politikai instabilitástól az erős eurón át a magas készletszintekig terjednek a visszafogott költést magyarázó okok. Érdemes ugyanakkor megjegyezni, hogy a térségen belül is hatalmasak a különbségek. Ukrajnában például érthető okok miatt nem a PC-vásárlás a legégetőbb kérdés, de Oroszországból is komoly visszaesésről árulkodnak az adatok. Ehhez képest Magyarországot - Lengyelország, a Cseh Köztársaság és Románia mellett - azon országok között említi a jelentés, ahol relatíve jobb eredmények születtek, szintén elsősorban a céges bevásárlásoknak köszönhetően. A részletesebb hazai adatokkal kapcsolatban megkerestük az IDC magyarországi képviseletét is, ahonnan jövő hétre ígértek választ.

Gyártói hullámvasút

Amennyire színes az országonkénti helyzet, annyira változatos a tágabb régióban a szállítók teljesítménye is. Az Európát, a Közel-Keletet és Afrikát magába foglaló EMEA régióban az év első három hónapjában közel 21,8 millió gépet értékesítettek, ami alig több mint egyszázalékos csökkenést jelent a 2013-as adathoz képest. Ebből a látszólagos stagnálásból azonban sokan előnyt kovácsoltak. Az éllovasok egyaránt erősödtek: a HP bő 16 százalékkal adott el többett, a Lenovo sokat, egyharmadnyit javított tavalyi teljesítményén, míg a Dell szák 10 százalékkal erősödött. Ez utóbbi és az Acer 13 százalékos visszaesése együtt bőven elég volt arra, hogy a Dell elérje a régiós dobogó legalsó fokát.

Mint ahogy az alábbi, éves adatokat tartalmazó előrejelzésen is látszik, a PC piacon a feltörekvő régiókban nem is nagyon lehet sok javulásra számítani az idén, ám közép távon már ezek a területek jelenthetik a lassú visszakapaszkodás motorját.  

 

Konzumer tech

A vámtárgyalások miatt csúszhat az amerikai cégek EU-s büntetése

Az Európai Bizottságnak elvileg a héten kellett volna bejelentenie a Meta és az Apple ellen tavaly indított vizsgálatok eredményét, ám sajtóértesülések szerint Brüsszel az USA-val folytatott kereskedelmi tárgyalások miatt jegeli az ügyeket.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.