A civil kezdeményezésű űrkutatási programok nagyrészt olyan tulajdonosokhoz köthetők, akik azért engedhetik meg maguknak ezt a "hobbit", mert korábban vagy jelenleg is informatikai cégeket vezettek. Ugyan a SpaceX-et irányító Elon Muskot mostanában inkább a Tesla miatt emlegetik, ám a dél-afrikai származású üzletember több IT-s vállalkozást épített fel, köztük az elektronikus fizetési rendszert forradalmasító PayPalt. A másik sarokban pedig az Amazon-birodalom alapító-vezetőjét, Jeff Bezost és Blue Origint találjuk. Most utóbbi tett egy nagy lépést a menetrendszerű turisztikai űrutazás megvalósítása felé.
Újratölthető, szuperpontos rakéta
A Blue Origint 2000-ben alapította Bezos, hogy ezzel is támogassa egyik kedvenc érdeklődési területe, az űrkutatás fejlesztését. A céget azért indította, hogy (civil) embereket juttasson a világűrbe. A régóta dédelgetett terv a héten nem is kicsit került közelebb a megvalósításhoz, hiszen sikeres, történelmi jelentőségű teszten van túl a csapat.
A New Shepherd (új pásztor) elnevezésű űrjármű hétfőn 100 kilométer fölé jutott, majd a kapszula onnan sikeresen vissza is tért a Földre. A kísérleti fellövés érdekesebb részét azonban a hordozórakéta jelenti. A BE-3 ugyanis szintén egyben, álló heyzetben jutott vissza mindenfélé probléma nélkül, ráadásul a kijelölt landolási ponttól alig több mint egy méterre.
Ahogy a fenti videóban látható, a hordozó egység a visszaúton 1500 méterrel a felszín felett kapcsolta be a hajtóművét, hogy lassítson az ereszkedés tempóján. Az utolsó métereken egy újabb ellenlöket segítségével végül mindössze 7 km/h sebességgel ért talajt. Az épségben lehozott, és így újratölthető rakéta azért fontos része a fejlesztésnek, mert ez alapvető elem lenne a költségek leszorításához.
A Bezos által "nagyon ritka szörnyetegnek" titulált használt rakéta a felsőbb régiókban 300 kilométeres széllökések közepette tette meg útját, amelynek végén mindössze 1,3 méterrel tévesztette el a leszállásra kijelölt zóna kellős közepét.
Az ellenfél is megemelte kalapját
A sikeres tesztet nagyon gálánsan még Elon Musk is megsüvegelte. Egyébként a SpaceX is ígéretes kísérleteket folytat az újrahasznosítható rakétával kapcsolatban. Náluk a visszaérkezés pontossága szintén rendben van, de a landolás kivitelezésén még kell egy kicsit dolgozni.
Emellett Musk vállalkozása más területen is lemaradásban van. A rivális New Shepherd kapszulája 100 kilométer fölé, azaz a világűr határáig viszi az egyelőre képzeletbeli utasokat, akik így sima szoborbitális utazást tehetnek. A SpaceX hordozója azonban túlságosan begyorsítja a saját kabinját, amely így a levállás után is nagyon sokat emelkedik, megközelítve a 150 kilométeres magasságot. Ez viszont már az orbitális repülések területe, ami egyáltalán nem cél egyelőre a civil űrutazások esetében. Arról nem is beszélve, hogy ilyen magasról már rendkívül nehéz feladat úgy lehozni a kapszulát, hogy az a végén egyben is maradjon.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak