Öt év múlva a gépek közötti kommunikáció világpiaca értékben megközelítheti a 45 milliárd dollárt, a jelenlegi érték háromszorosát – mutat rá egyik legutóbbi felmérésében az Ovum. A brit elemző cég szerint azonban az operátoroknak stratégiai partnerségre is szükségük lesz a lehetőségek széles körű kiaknázásához.
Ugyanakkor a gépek közötti kommunikációban részt vevő kapcsolatok számának növekedése a következő években nagyobb mértékű lesz, mint az ebből származó bevételeké – mutatnak rá a szakértők. Ez egyértelműen azt mutatja, hogy erősödik a verseny és egyben a piac elindult az olcsóbb alkalmazások irányába is.
Ázsia ebben is az élen
A globális M2M kapcsolatok száma 2012-ben még 106,4 millió volt, 2018-ra viszont már elérheti a 360,9 milliót is, ami évi átlagos 22,6 százalékos bővülést jelent. A piac növekedése világméretű lesz, de a leggyorsabb ütem az ázsiai-csendes-óceáni térségben, a Közel-Keleten és Afrikában várható. Az ázsiai térségben az M2M-ből származó bevételek a következő öt évben évi 26,5 százalékkal nőnek, az időszak végére elérhetik a 15 milliárd dollárt.
Ami az egyes felhasználói területeket illeti, a legnagyobb keresletet 2018-ban az egészségügy, az ipari termelés, valamint az energiaipar és a szolgáltatások szektora támasztja majd. Az egészségügyi M2M piac mérete megközelítheti a 8, a termelésé elérheti a 7,1 , míg az energia és a szolgáltatásoké pedig meghaladhatja a 7 milliárd dollárt.
Két út áll a telkók előtt
Az Ovum szakértői az M2M-piac alakulása kapcsán kétféle jövőképet is festenek a meghatározó szereplők, vagyis a távközlési cégek elé. Az operátorok választhatnak: vagy visszalépnek egyet, és szerepüket az M2M szolgáltatások háttér infrastruktúrájának a biztosítására korlátozzák, vagy felgyűrik az ingujjukat és a teljes szolgáltatói megoldásban gondolkodnak. Az első a legkönnyebben vehető akadály, de kisebb lehetőséget is hordoz magában. A második út nagyobb lehetőségeket adhat, de nehezebb is: új ismereteket és kompetenciákat igényel, és új kapcsolati formákat feltételez a rendszerintegrátorokkal és a szoftverfejlesztőkkel – írják az elemzők.
"Ha egy távközlési szolgáltató csak a hálózati háttér megteremtését tűzi ki céljául, akkor jó kapcsolatokat kell ápolnia az eszközgyártókkal és a rendszerintegrátorokkal. Ha viszont end-to-end megoldás szállító akar lenni, partneri kapcsolatai még kulcsfontosságúbbak, mert aligha talál kellő meghallgatásra egy vállalati ügyfél felsővezetői szintjén, hacsak nem dolgozik együtt egy globális rendszerintegrátorral" – véli az Ovum egyik vezető elemzője.
Hazai lehetőségek
Az M2M szolgáltatások Magyarországon is komoly növekedés előtt állnak. A hazai piac méretét jelenleg nagyjából 3 milliárd forintra becsülik, amelyen már számos egészségügyi, illetve ipari megoldásban vannak jelen a mobilszolgáltatók. További növekedés várható egyebek mellett az okosmérés megjelenésétől is. Fellendülést hozhat a hazai M2M-piac alapinfrastruktúráját adó 450 MHz-es frekvenciasáv jelenleg folyó pályáztatása is, amelyre január közepéig jelentkezhetnek a cégek. A lehetőségre eddig ketten adtak be pályázati anyagot, a Magyar Telekom és az MVM.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak