Bár a hálózatieszköz-gyártó óriás valamivel a várakozások fölött teljesített az első negyedévben, a befektetők nincsenek elájulva a társaság bevételi előrejelzésétől.

A Cisco 12,4 milliárd dolláros bevétel mellett 2,3 milliárdos nettó nyereséget jelzett az október 29-én lezárt első pénzügyi negyedévére, rendre 3 és 4 százalékkal elmaradva az előző év megfelelő időszakától. Az eredményeket alig észrevehető, 1 százalékos javulásként is fel lehet fogni, ha a tavalyi számokat megtisztítjuk az azóta eladott üzleti egységek (például a set-top box gyártás) számaitól, de a befektetők semmiképpen sem így fogják fel: a szerdai bejelentést követően a Cisco papírjai 4-5 százalékot gyengültek a tőzsdei kereskedési nap végére.

A vállalat ugyanakkor világossá tette, hogy még a "változóban lévő gazdasági környezet" hatásai ellenére sem kíván letérni arról az útról, amely az automatizálásra, a bizonsági és analitikai készségekre, általában pedig a szoftvertermékekre és az előfizetéses üzleti modellekre helyezi a hangsúlyt a hagyományos hardvergyártó tevékenységgel szemben. A cég vezérigazgatója szerint a Cisco teljesítménye kielégítő, az átalakításokat pedig következetesen végrehajtják a vállalat teljes portfólióján.

Most építik a későbbi növekedés bázisát

Mindennek alapján fiygelmet érdemel a biztonsági üzletág bevételeinek 11 százalékos emelkedése, illetve az új generációs hálózatokkal (NGN) foglalkozó üzleti egység 6 százalékos bevételnövekedése. Más részlegek azonban korántsem remekeltek a legutóbbi negyedévben: a switchek forgalma 7 százalékkal, a csoportmunka és adatközponti megoldások bevételei 3-3 százalékkal, míg a vezeték nélküli hálózati és a szolgáltatói infrastrukturális eszközök eladásai 2-2 százalékkal zsugorodtak.

A Cisco vezetői ugyanakkor stabil növekedési bázist látnak az informatikai hálózati biztonság vagy éppen a cloud menedzsment területén, ami várakozásaik szerint a társaság összes bevételét is növekedő pályára állítja az elkövetkező negyedévekben. Ugyanakkor ezek azok a szegmensek, amelyek közvetve lendületet adhatnak a cég hardveres portfóliójának is. A Cisco szerint éppen az automatizálással, a biztonsággal és a cloud infrastruktúra menedzsmentjével kapcsolatos fejlesztések győzhetik meg az ügyfeleket arról, hogy érdemes frissíteniük a hardveres hálózati elemeket.

2017 első pénzügyi negyedévében a Cisco három cégfelvásárlást jelentett be (CloudLock, ContainerX, Heroik Labs), és a jövőben sem akar leállni a célzott akvizíciókkal. Az aktuálisan 65 milliárd dolláros készpénzállománnyal rendelkező vállalat az elmúlt három hónapban egymilliárd dollárt költött saját részvényeinek visszavásárlására, méghozzá a jelenleginél kedvezőbb árfolyamon.

A befektetők most akarnak keresni

Említést érdemel, hogy a társaság összes bevétele már hosszú évek óta nem mutat kiugró növekedést, üzemi eredménye azonban 2012 óta nagyjából háromszor gyorsabban növekedett a forgalmánál, amire más esetekben általában a fordított arány a jellemző. A cég közleménye most is kiemeli, hogy a Cisco a prioritásként kezelt üzleti területeken ebben a negyedévben is jól teljesített, robusztus innovációs csatornája pedig kedvező pozícióval kecsegtet a közeljövőre nézve.

A befektetők viszont inkább a most zajló pénzügyi negyedév kilátásaival vannak elfoglalva, ami a Cisco előrejelzése szerint további 2-4 százalékos forgalomcsökkenést hoz majd, szemben az előzetes, 2 százalékos éves növekedésről szóló várakozásokkal. Ez az egy részvényre jutó eredményt (EPS) is néhány dollárcenttel a korábbi elvárások alá nyomja, ami elhomályosította az előző negyedév pozitív, a piaci konszenzust ugyanilyen arányban meghaladó teljesítményét.

Piaci hírek

Tervezni kezdik az óriási, űrhajósok generációit szállító hajókat

A legközelebbi exobolygók is csak több száz vagy ezer év alatt lesznek megközelíthetők, ami különféle kérdések egész sorát veti majd fel az utazás fizikai megvalósításán túl is.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.