Magyarországon egyelőre kevesen használják, de sokan kipróbálnák. Az ehhez szükséges bizalom a virtuális térben is kialakul – állítja az eNET–Telekom Jelentés az internetgazdaságról kutatása.

A közösségi vagy megosztáson alapuló gazdaság (sharing economy) nem új, csupán új dimenziót kapott az internet révén. A kölcsönös segítség hatóköre kitágult, a „globális világfaluban” szinte mindenki a szomszédunkká vált, akihez a megfelelő tematikus közösségi oldalakon elvileg „bekopogtathatunk”, ha segítségre van szükségünk – írja az eNET – Telekom legfrissebb Jelentés az internetgazdaságról kutatásának összefoglalója.

A hajlandóság megvan bennünk

Az augusztusban lezajlott felmérése szerint a felnőtt internetezők 23 százaléka vallja, hogy felesleges olyan dolgokat kizárólagosan birtokolni, amiket nem használunk folyamatosan, és ezért jó ötlet megosztani az alkalmanként használt dolgokat másokkal. Ugyanakkor ennek a körnek majdnem ugyanekkora aránya vélte úgy, hogy közös lónak túros a háta, azaz a közösen használt tulajdon csak problémákat szül. A többség, ami jelen esetben 55 százalék, valahol a két állítás között helyezkedik el.

A kutatók a „kanapészörfözést” (couchsurfing) említik mint a közösségi gazdaság első széles körben ismert példáját. (A szállásadási forma  egyik legnépszerűbb honlapjára eddig mintegy 7 millióan regisztráltak világszerte.) Ezt a formát sokan kipróbálták: szívességi alapon a felnőtt magyar internetezők többsége már szállt meg rokonnál vagy közeli barátnál.

Ennek az együttműködési formának az alapja a bizalom, melynek egyik legfőbb forrása a közösség, ami a kutatás szerint az interneten kialakult virtuális közösségekben is létrejön. Minden tizedik internetező mondta, hogy valószínűleg kölcsönadná szobáját, lakását az interneten keresztül szívességi alapon, ha egy olyan közösség keretei között tehetné meg ezt, ahol ő is élhetne mások vendégszeretetével hasonló módon. Persze egyelőre mindössze 3 százalékuk számolt be arról, hogy már csinált is ilyet.

Szállásmegosztási hajlandóság a felnőtt magyar nezetők körében * | Create Infographics

Vonzóbb a lehetőség, ha a tranzakció némi pénzt is hozna a konyhára (14 százalék). Összességében a netező válaszadók ötöde pénzért vagy szívességi alapon megosztaná szállását interneten megismert idegenekkel. A szolgáltatás igénybe vételére kicsit nagyobb a hajlandóság: 26 százalékuk szívesen venne igénybe szívességi alapon szállást.

Az autóhasználat megosztása ennél ismertebb forma: tízből négy felnőtt internetező stoppolt már, és közel ennyien vettek már fel stoppost. Az internet ebben is fordulatot hozott: sokkal egyszerűbb ugyanis előre egyeztetni fuvart.

Nem a profit a fontos

Az ilyen közösségi piactéreket elsősorban nem a profit mozgatja – állítják a kutatók. Szerintük ezt jelzi az is, hogy a potenciális szállásadók körében kisebbségben vannak azok, akik csak pénzért hajlandóak felajánlani ingatlanjukat, míg a potenciális vendégek nagyobb részét egyáltalán nem riasztja el az, hogy esetleg hozzájáruljon a szállásadó költségeihez.

Ugyanakkor a lehetőségek tényleges ismertsége nagyon alacsony. Csak az internetezők 13 százaléka és a potenciális érdeklődők alig ötöde ismer olyan honlapot (couchsurfing.com, airbnb.com), amelyen magánemberek ajánlhatják fel lakásukat szívességi alapon szálláskeresőknek.  Az autómegosztás terén jobb a helyzet: az internethasználók közel fele ismer olyan internetes oldalt, mobil alkalmazást, amelyen autósok ajánlhatják fel kocsijuk üres helyeit az azonos irányba utazóknak, és 3 százalékuk már élt is a lehetőséggel utasként, 2 százalékuk pedig autósként.

Mindezek arra utalnak – vélik a kutatók –, hogy az internet igenis segít az ún. szívességi hálózatok kiépítésében, melyek fellazulását sokan épp az internet megjelenésére vezették vissza.

Közösség & HR

Egyre furcsábbak lesznek a CAPTCHA tesztek, ahogy a gépek is okosodnak

Már nagyon jók például például a fényképek címkézésében, de a logikai összefüggéseken könnyen fennakadnak. Igaz, ezzel így lehet némelyik emberi felhasználó is.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.