Egymásra ígérnek a félvezetőgyártók, hogy megszerezzenek minden olyan céget, amivel az IoT piacból nagyobb szeletet tudnak kihasítani. Mint azzal a közelmúltban foglalkoztunk, a brit-német Dialog Semiconductor 4,6 milliárd dollárt kínált az amerikai Atmel Corporationt. Akkor már a két cég egyesülését szinte kész tényként kezelte mindenki. Most azonban a Reuters úgy értesült, hogy mégsem lesz sima az ügylet. Ugyanis új kérő jelentkezett, a Cypress Semiconductor.
A jónál is van jobb ajánlat
A hírügynökség úgy értesült, hogy a 2,9 milliárd dollár értékű cég már értesítette is az Atmelt, hogy a Dialogénál jobb ajánlattal áll elő. Ez váratlan fordulat, hiszen a Dialog és az Atmel igazgatótanácsa már rábólintott a felvásárlásra. Pedig voltak kétkedők. A Dialog ugyanis több mint 40 százalékkal ígért magasabb árat az amerikai félvezetőgyártóért, mint a jelenlegi értéke. Ezt az indokolta, hogy egyrészt a Dialog számára fontos lenne az Apple-től való függésének csökkentése (ez adja a bevételei jelentős részét), amihez az Atmel jó felvásárlási célpont lenne, másrészt ezzel komolyabb pozíciókat tudna szerezni az Internet of Thing egyre dinamikusabban bővülő piacán. A részvényeseket mindenestre nem győzte meg a cégvezetés érvelése, mert a bejelentés hatására megzuhan a a cég részvényárfolyama.
Egyelőre nyitott, hopgy végül ki lesz a licit győztese Ha az Atmel eláll a már lényegében sínre tett üzlettől, akkor eleve ki kell fizetnie a Dialognak közel 140 millió dollár bánatpénzt. Másrészt egyelőre kérdés az is, hogy a Cypress valóban össze tud-e hozni egy a Dialog eleve feláras ajánlatánál jobbat.
Az éhes Cypress
A Cypress étvágya ugyanakkor meglehetősen nagy. A bloomington székhelyű cég ugyanazon a területen mozog, ahol az Atmel is, elsősorban beágyazott rendszerekben, mikrokontrollerekben és flash memóriákban erős. Fő piacát a gyártás és az autóipar jelenti.
Tavaly év végén 4 milliárd dollárt fizetett a szintén beágyazott rendszerekben utazó Spansion nevű félvezetőgyártóért. Akkor is egy magánál nagyobb céget szerzett meg: 2013-ban a Cypress éves bevétele 720 millió dollár volt, a Spansioné viszont 1,3 milliárd volt ugyanabban az évben. Mindkét cég kb. 3500 alkalmazottat foglalkoztatott.
Ugyanakkor volt egy sikertelen felvásárlási kísérlete is. Tavaly nyáron lemaradt a Integrated Silicon Solution Inc-ről (ISSI), amelynek megszerzésével ugyanaz lett volna a cél, mint a Spansion vagy most az Atmel felvásárlásával: szélesíteni az IoT portfóliójukat.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak