Az idei gyengélkedés meghozta az "eredményét": már nem az Apple a világ legértékesebb vállalata. A cég ugyanekkor jelentette be, hogy egymilliárd dollárral száll be az Uber kínai riválisába.

Mozgalmas nap volt a tegnapi az Apple-nél. A tőzsdei záráskor derült ki, hogy a csökkenő részvényárfolyam miatt immár nem a cupertinói vállalat a világ legértékesebb cége. Ezt a címet tegnap estétől a Google anyacége, az Alphabet birtokolja. Érdekes egybeesés, hogy ugyanaznap egy jelentős befektetésről is hírt adott az Apple, miszerint egymilliárd dollárral szállnak be a kínai Uberbe.

Ma már csak emlék...

Egyetlen napot leszámítva az Apple 2013 óta meglehetősen magabiztosan birtokolta a legtöbbre értékelt vállalat címét. Az utóbbi időszakban azonban megtörni látszik a lendület. Azt még elviselte a cég, hogy a táblagépei nem fogynak úgy, mint régen, ám az okostelefonok iránti kereslet visszaesése már csúnyán elbánt a legutóbbi negyedév üzleti számaival. Az Apple részvények jelenlegi, 90 dollár körüli szintje kétéves mélypontot jelent.

 

Az Apple (piros) és a Google/Alphabet (kék) részvényárfolyamának változása az utóbbi egy évben


Mindeközben az Alphabet néven átszervezett Google fokozatosan kapaszkodott, és negyedévről negyedévre dolgozta le hátrányát riválisával szemben. Piaci kapitalizáció tekintetében egy éve nagyjából csak feleannyit tudott felmutatni az Alphabet, mint az Apple, ám ma (ismét) bezárult az olló. Azért ismét, mert február elején egyetlen napra már sikerült elfoglalni a trónt. A mostani trendek alapján azonban a téli pünkösdi királyságot ezúttal huzamosabb "uralkodás" válthatja fel.

Kínai csáp

Az egybesés nyilván véletlen, mégis jelzésértékű, hogy tegnap jelentette be Cupertino egy egymilliárd dollárra rúgó kínai üzlet megkötését. A cég az ottani piacon egyeduralkodó, az Uber modelljéhez hasonló szolgáltatással működő Titi Csuhszing (angol átírással: Didi Chuxing) vállalatba fekteti be ezt a számára nem túl nagy, de mennyiségre így is jelentős összeget.

A két vetélytárs egyesüléséből tavaly létrejött utazásszervező vállalat a kínai piac nagyjából 90 százalékát uralja jelenleg. Forgalmára jellemző, hogy naponta több mint 10 millió utazást bonyolítanak le a rendszerén keresztül.

Az Apple stratégiai célú befektetésnek minősítette a lépést, amivel a rendkívül nagy potenciállal rendelkező országban szeretnék még erősebbé tenni jelenlétüket. Mindezek mellett a beruházásnak globális vetülete is lehet. Egyértelműnek tűnik, hogy a vállalat új lehetőségeket, utakat keres, hogy újra egészséges növekedési pályára tudjon állni.

Piaci hírek

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.