Az ún. H-1B vízummal az USA-ba érkezők alkalmazásához nyújt HR-támogatást a Teleborder. A munkavállalók és a munkaadók dolgát is megkönnyíti.

Egyre sikeresebb egy a külföldiek munkavállalását támogató, speciális HR-szolgáltatásokat nyújtó Teleborder. A cég a gyorsan növekvő startupok fokozott munkaerő-igényét segít kielégíteni felhős HR-rendszerével és közvetítő szolgáltatásaival.

A keresleti piac hozta létre

Ma a technológiai iparágban világszerte keresleti piac van. A magasan képzett, speciális tudással rendelkező munkavállalókból ugyanis mindenhol hiány van, különösen az Egyesült Államokban, amely szinte minden, a technológiai iparágban dolgozó cégnek a legfőbb célpontja. A legsikeresebb magyar startupok – a LogMeIn, a Ustream, a Prezi, a Maven7 vagy a Balabit, hogy csak a legismertebbeket említsük – előbb-utóbb rákényszerültek arra, hogy irodát-céget hozzanak létre az USA-ban, és bizonyos tevékenységeket oda is telepítsenek, hogy aztán onnan hódíthassák meg a világot.

A rengeteg alakuló startup az utóbbi években nagyon felpörgette a munkaerő-piacot. A hiány orvosolható persze az oktatási rendszer megerősítésével is, ám ennek hatása – már ha sikeres – csak hosszú távon érezhető, az azonnal szakemberhiányt nem oldja meg. Az Egyesült Államokban éppen ezért speciális munkavállalói vízummal is segítik az iparágat.

Az a bizonyos vágyott H-1B

Van egy vízumtípus, amelyet kifejezetten a nem letelepülni kívánó, speciális tudással rendelkező szakembereknek hoztak létre. Ez az ún. H-1B vízum. Olyan felsőfokú végzettséggel rendelkező külföldiek juthatnak hozzá ehhez a vízumtípushoz, akik fel tudnak mutatni egy fogadó céget, amely majd foglalkoztatja őket, és az a cég megkéri számukra ezt a vízumtípus. Tehát ez annyiban speciális, hogy nem a munkavállaló igényli, hanem az őt foglalkoztató cég, amely egyben meg is indokolja, miért van szüksége arra, hogy ne amerikai, hanem külföldi szakembert foglalkoztasson. A vízum alapesetben 6 éves tartózkodást engedélyez, de a végleges letelepedés lehetőségét sem zárja ki.

Mivel egyre több gyorsan növekvő startup jelenik meg az USA-ban, értelemszerűen egyre nagyobb az igény arra, hogy bárhonnan, de gyorsan jussanak szakemberekhez, akikkel biztosítani tudják a további növekedést. A 2013-ban alapított Teleborder ezt az igényt elégíti ki.

Összeköti a munkáltatót és munkavállalót

Egyfelől a Teleborder összeköti a munkavállalókat és a munkáltatókat, azaz egyfajta munkaerő-közvetítő szerepet is betölt, azonban nem ebben van a pénz, hanem abban, hogy kiszolgálják a munkaadó cégeket, hiszen eleve rájuk hárul a vízum megkérésének terhe. A startup lényegében speciális felhős HR-szolgáltatást nyújt a H-1B vízummal érkező munkavállalók kezelésére. Bevándorlási szakértők, a területre szakosodott ügyvédek segítik a papírmunkát (engedélyek, vízum lejártának nyomon követése, szerződések stb.). De teljes körű szolgáltatásra törekszenek, azaz együttműködnek minden határterület képviselőivel az adószakértőktől az ingatlanközvetítőkig – mert elvégre a dolgozónak laknia is kell valahol.

Ezzel nem csak a munkavállaló, hanem a munkáltató is sokat nyer, mivel a teljes körű szolgáltatás segíti a külföldi munkavállaló gyorsabb integrációját, esetleges hosszú távú megtartását is. A HR-esek dolgát egy speciális, kifejezetten a H-1B vízummal érkező munkavállalókkal kapcsolatos teendőket nyilvántartó dashboarddal segíti.

A vállalkozás egyelőre csak az USA-ban működik, de tervezik, hogy tevékenységüket kiterjesztik más piacokra is.

Közösség & HR

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.