Egyre sikeresebb egy a külföldiek munkavállalását támogató, speciális HR-szolgáltatásokat nyújtó Teleborder. A cég a gyorsan növekvő startupok fokozott munkaerő-igényét segít kielégíteni felhős HR-rendszerével és közvetítő szolgáltatásaival.
A keresleti piac hozta létre
Ma a technológiai iparágban világszerte keresleti piac van. A magasan képzett, speciális tudással rendelkező munkavállalókból ugyanis mindenhol hiány van, különösen az Egyesült Államokban, amely szinte minden, a technológiai iparágban dolgozó cégnek a legfőbb célpontja. A legsikeresebb magyar startupok – a LogMeIn, a Ustream, a Prezi, a Maven7 vagy a Balabit, hogy csak a legismertebbeket említsük – előbb-utóbb rákényszerültek arra, hogy irodát-céget hozzanak létre az USA-ban, és bizonyos tevékenységeket oda is telepítsenek, hogy aztán onnan hódíthassák meg a világot.
A rengeteg alakuló startup az utóbbi években nagyon felpörgette a munkaerő-piacot. A hiány orvosolható persze az oktatási rendszer megerősítésével is, ám ennek hatása – már ha sikeres – csak hosszú távon érezhető, az azonnal szakemberhiányt nem oldja meg. Az Egyesült Államokban éppen ezért speciális munkavállalói vízummal is segítik az iparágat.
Az a bizonyos vágyott H-1B
Van egy vízumtípus, amelyet kifejezetten a nem letelepülni kívánó, speciális tudással rendelkező szakembereknek hoztak létre. Ez az ún. H-1B vízum. Olyan felsőfokú végzettséggel rendelkező külföldiek juthatnak hozzá ehhez a vízumtípushoz, akik fel tudnak mutatni egy fogadó céget, amely majd foglalkoztatja őket, és az a cég megkéri számukra ezt a vízumtípus. Tehát ez annyiban speciális, hogy nem a munkavállaló igényli, hanem az őt foglalkoztató cég, amely egyben meg is indokolja, miért van szüksége arra, hogy ne amerikai, hanem külföldi szakembert foglalkoztasson. A vízum alapesetben 6 éves tartózkodást engedélyez, de a végleges letelepedés lehetőségét sem zárja ki.
Mivel egyre több gyorsan növekvő startup jelenik meg az USA-ban, értelemszerűen egyre nagyobb az igény arra, hogy bárhonnan, de gyorsan jussanak szakemberekhez, akikkel biztosítani tudják a további növekedést. A 2013-ban alapított Teleborder ezt az igényt elégíti ki.
Összeköti a munkáltatót és munkavállalót
Egyfelől a Teleborder összeköti a munkavállalókat és a munkáltatókat, azaz egyfajta munkaerő-közvetítő szerepet is betölt, azonban nem ebben van a pénz, hanem abban, hogy kiszolgálják a munkaadó cégeket, hiszen eleve rájuk hárul a vízum megkérésének terhe. A startup lényegében speciális felhős HR-szolgáltatást nyújt a H-1B vízummal érkező munkavállalók kezelésére. Bevándorlási szakértők, a területre szakosodott ügyvédek segítik a papírmunkát (engedélyek, vízum lejártának nyomon követése, szerződések stb.). De teljes körű szolgáltatásra törekszenek, azaz együttműködnek minden határterület képviselőivel az adószakértőktől az ingatlanközvetítőkig – mert elvégre a dolgozónak laknia is kell valahol.
Ezzel nem csak a munkavállaló, hanem a munkáltató is sokat nyer, mivel a teljes körű szolgáltatás segíti a külföldi munkavállaló gyorsabb integrációját, esetleges hosszú távú megtartását is. A HR-esek dolgát egy speciális, kifejezetten a H-1B vízummal érkező munkavállalókkal kapcsolatos teendőket nyilvántartó dashboarddal segíti.
A vállalkozás egyelőre csak az USA-ban működik, de tervezik, hogy tevékenységüket kiterjesztik más piacokra is.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak