Újabb mérföldkőhöz érkezett a veterán Windows kivezetése, a Microsoft Security Essentials szignatúrái sem frissülnek többé.

A Windows XP több mint egy éve, 2014. április 8-án kapott utoljára nyilvános biztonsági frissítéseket. Azóta szinte minden XP-felhasználó támogatás nélkül volt kénytelen használni a Microsoft 14 éves operációs rendszerét, hiszen a kritikus hibákat javító patch-ekhez csak a Custom Supportra előfizető szervezetek – mondjuk az amerikai haditengerészet – juthattak hozzá.

Minden elfogy az XP körül

Most újabb mérföldkőhöz érkezett a veterán OS kivezetése: a gyártó kedd óta a Microsoft Security Essentials anti-malware szignatúráit sem frissíti többé. A Security Essentials letöltése a támogatás megszüntetésével már eddig sem volt lehetséges, de az elmúlt 16 hónapban a régebben telepített szoftverek a neten keresztül még megkapták a szignatúrafrissítéseket.

A 2011-ben kiadott Windows XPaz üzleti és otthoni felhsaználók körében is túlélte saját magát: a NetMarketShare adatai szerint jelenleg is még az internetre kapcsolódó számítógépek 12 százaléka futtatja világszerte. Ez borzasztóan magas arány, figyelembe véve, hogy az asztali Windows az idén már a harmadik új főverzióval jelentkezik majd az XP-hez képest.

A vírusirtó sem ér majd sokat

A biztonsági szakemberek szerint a jelenlegi helyzetben sem jó megoldás, ha valaki alternatív antivírus-megoldást keres egy hálózatra kapcsolódó XP-s géphez. Szerintük az egyetlen értelmes lépés ma már tényleg az operációs rendszer frissítése, hiszen a frissítések rövid időn belül a harmadik féltől származó szoftverekhez is el fognak apadni.

Mindennek látszólag ellentmond, hogy a korábban rendszeresen beharangozott vészforgatókönyvek – például az összeomló ATM-ek vagy a sosem látott méretű XP-s botnetek – nem igazán jöttek be. Az is igaz, hogy a Windows saját vírusvédelme összességében sosem volt a legnépszerűbb megoldás, és aki eddig nem cserélte le az XP-t, az sem pont a Security Essentials kimúlásával fogja rászánni magát a műtétre.

Maga a Microsoft mindenesetre már tavaly áprilisban világossá tette, hogy a támogatás lezárását követően az XP-s számítógépek nem tekinthetők biztonságosnak. A frissítések elmaradásához képest az anti-malware szignatúrák talán kevésbé tűnnek súlyos kérdésnek, de az XP-s gépek ezek hiányában még a korábbinál is védtelenebbek lesznek.

Biztonság

Önsegítő csoportja már van, de más segítsége még nincs az MI-pszichózisban szenvedőknek

Egyre nyilvánvalóbb, hogy a mesterséges intelligenciával hajtott, emberszerű viselkedésre tanított chatbotok milyen mentális problémákat okozhatnak a felhasználóiknak, akik legfeljebb egymásra számíthatnak, ha komolyra fordul a dolog.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.