Változtatna a mobil bázisállomások jelenlegi építési engedélyezési rendszerén a Telenor. A szolgáltató szerint gördülékenyebb lehetne az operátorok számára a hálózatok fejlesztése, ha az ezzel kapcsolatos ügyek ismét a távközlési szektor felügyeletét ellátó szerv, az NMHH hatáskörébe kerülnének.
Évi több száz új bázisállomással bővíti mobilhálózatát a Telenor Magyarország. Az ezekhez szükséges telepítési engedélyek beszerzése az utóbbi időben a korábbiaknál nehézkesebbé vált, mivel az ezzel kapcsolatos ügyeket az operátoroknak már a helyi önkormányzatokkal kell intézniük, ezek gyakorlata pedig túl szigorú, és közelről sem mondható egységesnek – hangzott el a szolgáltató mai háttérbeszélgetésén.

A cég szakértői szerint megoldást jelenthetne, ha a jelenlegi szabályozást úgy módosítanák, hogy a bázisállomások létesítéséhez kapcsolódó építési szakhatósági engedélyezési feladatokat a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság (NMHH) látná el. Így működött a rendszer a távközlési hatósági felügyeletét ellátó elődszervezeteknél, az NHH-nál és a HíF-nél is – emelték ki a Telenor hálózatfejlesztési szakemberei.

Folyamatos hálózatbővítés  
Mint ismeretes, a többi hazai mobilszolgáltatóhoz hasonlóan az utóbbi két évben a Telenornál is nagyszabású hálózatmodernizáció zajlott le, amelynek során egyfelől lecseréltek 2849 már meglévő bázisállomást, valamint újonnan telepítettek további 473-at. A bázisállomások építésének az átfutási ideje átlagosan másfél év, de részben a már említett engedélyezési nehézségek miatt van példa ennél jóval hosszabb határidőre is. Az újak telepítésénél a fő hívószó a térerő növelése, de számít az átviteli sebesség gyorsítása is.

Szó esett a külföldi gyakorlatban már nem ismeretlen szolgáltatói hálózatmegosztás hazai megvalósításának a lehetőségéről. A Telenor szerint a meglévő hálózatok kapcsán erre a következő néhány éven belül kevés az esély, mivel mindhárom mobilszolgáltató mostanában fejezte be a korszerűsítésüket, a hálózatok élettartama pedig átlagban hét év. Ráadásul mindhárman különböző szállítót választottak hozzá. Márpedig a hálózatmegosztás „alfája”, hogy közös legyen a berendezés szállítója.

Közös jövő?  Ugyanakkor nem tartják kizártnak ezt a kiépítés előtt-alatt álló új generációs (LTE) hálózatoknál. A törvényi szabályozás megadja hozzá az alapot, bár a végrehajtási rendeletek még hiányoznak hozzá. Így egyelőre marad a passzív „hálózatmegosztás”, ami abban merül ki, hogy a hazai szolgáltatók a bázisállomások, antennák helyszínéül igyekeznek közösen bérelt helyeket találni – hangzott el a cég törökbálinti székházában.

Rakétasebességgel bővül az LTE-piac
Spórolnak a szolgáltatók, kapaszkodnak az eszközgyártók

Egyre furcsábbak lesznek a CAPTCHA tesztek, ahogy a gépek is okosodnak

Már nagyon jók például például a fényképek címkézésében, de a logikai összefüggéseken könnyen fennakadnak. Igaz, ezzel így lehet némelyik emberi felhasználó is.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.