Az Android N hivatalos neve a jövőben Nougat. Mire valaki megkérdezte a twitteren: miért nem Nutella?

Hivatalosan is bejelentették, hogy az Android N neve Nougat. Megnyugodhatunk. Egy milliókat izgató titokról ránották le a leplet a Google HQ udvarán (a nagy leleplezésről lentebb látható egy rövid videó). Még a nyáron megérkezik az operációs rendszer stabil változata, összel pedig érkezhetnek az első készülékek is. A HTC például azt tervezi, hogy több, már forgalomba került telefonját is frissíti az új operációs rendszerre. A bevezetőben említett Nutella már csak csokoládéetimológiai okoból sem elvetemültség: a csokoládés mogyorókrém ugyanis a nugát egy speciális formája (előzménye-utózmánya).

Megszavaztuk, megszavazták

A névválasztásban egyébként nem csak a keresőóriás marketingeseinek a keze van benne. Az idei I/O fejlesztői konferencián (a rendezvény újdonságairól itt írtunk) hirdették meg, hogy a közösséget megszavaztatják a névről. Persze ettől még a döntés az övék marad.

Idén márciusban már kijött egy előzetes az új változatból, amit akkor még Android N-nek neveztek. Abból már sok mindenre lehetett következtetni. Például arra, hogy elsősorban a többablakos multitask képességeken akarnak tolni a fejlesztők.

Ez főleg azért volt fontos, mert a párhuzamos feladatvégzést eddig az operációs rendszer valójában nem támogatta natívan, hanem a különböző készülékgyártók készítettek hozzá valamilyen megoldást. Az, hogy a párhuzamos feladatvégzésre az új verzió egységes megoldást ad, a felhasználók szempontjából feltétlenül jó irány. A márciusi előzetesben még szabadon mozgatható és méretezhető ablakok szerepelte, de erről most nem nagyon hallani. (Megjegyzendő, hogy például a többablakos multitaskingra a Blackberry OS néhány éve olyan megoldást mutatott be, hogy ma is bármelyik mobil operációs rendszer megirigyelhetné.)

Okasabb, ügyesebb, szebb

Jön a felokosított Doze funkció, amely a háttérben a futó folyamatok optimalizálásáért felel. Ugyancsak intelligensebbé válik az automatikus frissítés, ami a háttérben zajlik, és egy újraindítással érvénybe is lép. Egyszerűbb lesz bizonyos funkciók beállítása: az ikonokra kell hosszabban nyomni, és máris ott vagyunk a kívánt helyen. Ez különösen a wifi és a Bluetooth esetében praktikus, amit helytől függően gyakran kellhet módosítani.

A Nougat hozza a Instant Apps-ot is. Ettől válik igazán felhős rendszerré az Android: anélkül is tudunk használni alkalmazásokat, hogy azokat telepítenék. A rendszer ugyanis mindig letölti az éppen szükséges elemeket. Annak pedig a fejlesztők örülhetnek, hogy a Nougat-tel jön az év elején bejelentett Vulcan API, ami közvetlen hozzáférést ad az appfejlesztőknek a GPU-hoz. Ezáltal az alkalmazások teljesítményének növekedése ellenére nőhet a készülékek üzemideje.

Sok újdonsághoz, például az Istant Apps-hoz nem kell a Nugát, mert elérhető lesz korábbi verziókhoz is a Google Play Services-en keresztül. Ugyanakkor még mindig nem stabil a kiadás, tehát csak olyan készülékre célszerű telepíteni, ami nem napi életünk része.

Konzumer tech

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.