Saját biztonsági elvárásainak megfelelő eszközt kíván Oroszország adni fontos beosztásokban dolgozó kormányzati tisztségviselőinek, ezért már javában készül a Földanyácska áldásával bíró tablet.
A Google Androidján alapuló, de jelentősen átalakított mobil operációs rendszerrel készül táblagépet gyártani Oroszország. A berlini IFA keretében bejelentett tabletre a fejlesztők RoMOS néven hivatkoztak, amely a Russian Mobile Operating System rövidítése. Az orosz fejlesztők alaposan átépítették, pontosabban leépítették az amerikai cég rendszerét, hogy az megfeleljen a keleti nagyhatalom szigorú biztonsági elvárásainak.
Ciril metódus ■ Ennek keretében például a Google online boltja nem lesz elérhető a tableten, helyette a felhasználók a dedikált orosz alkalmazásboltból tudnak majd appokat letölteni. Magától értetődő módon az eszköz a helymeghatározásnál nem az amerikai GPS-rendszert használja, hanem annak orosz megfelelőjét, a GLONASS-t. Ez biztosítja azt, hogy a RoMOS-on futó geolokációs alkalmazások akkor is működnek, ha véletlenül az USA bizonyos régiókban egy időre ellehetetlenítené a GPS-rendszert.
A bejelentés érdekessége, hogy a RoMOS-t nem csak minisztériumok és kiemelt jelentőségű cégek (például a Gazprom) dolgozóinak szánják, hanem kereskedelmi forgalomba is kerül a tervek szerint. A 15 ezer rubelért, azaz bő 100 ezer forintért kínált változat azért nem lesz ugyanaz, mint amelyiket az orosz védelmi minisztérium embereinek osztanak majd. Ez utóbbi például ütés- és vízálló tulajdonságokkal bír, valamint vélhetően többszörös titkosítási és védelmi funkciókkal őrködik a bizalmas orosz információk felett. A fejlesztők egyébként nemes egyszerűséggel feltörthetetlennek titulálták a rendszert, ami ilyen szinten érthető elvárás, de kérdés, hogy mindez a gyakorlatban is így lesz-e.
Független államok ■ Oroszországban egyébként egy ideje komoly igény mutatkozik az amerikai óriáscégektől való távolodásra. 2010 végén hirdette meg az akkor miniszterelnöki pozícióban lévő
Vladimir Putin azt a pontos menetrendet, amelynek mentén 2011-2015 között az orosz központi költségvetés intézményeinek a
szabad szoftverek használatára kell átállniuk.
Érdekes módon a tengerentúlon is az Androidra támaszkodva képzelik el a kormányzati és katonai kommunikáció jövőjét. Az USA hadseregénél több éve folyik a tesztelése egy olyan
speciálisan módosított androidos változatnak, amely megfelel az amerikai hatóságok szigorú titkosítási követelményrendszerének. Ha a fejlesztés bevállik, akkor nem csupán a hadsereg alkalmazottai, de más kormányzati szervek tisztviselői is engedélyt kaphatnak arra, hogy szigorúan titkos anyagokat töltsenek le, tároljanak valamint továbbítsanak a mobil eszközökön.