Saját biztonsági elvárásainak megfelelő eszközt kíván Oroszország adni fontos beosztásokban dolgozó kormányzati tisztségviselőinek, ezért már javában készül a Földanyácska áldásával bíró tablet.
A Google Androidján alapuló, de jelentősen átalakított mobil operációs rendszerrel készül táblagépet gyártani Oroszország. A berlini IFA keretében bejelentett tabletre a fejlesztők RoMOS néven hivatkoztak, amely a Russian Mobile Operating System rövidítése. Az orosz fejlesztők alaposan átépítették, pontosabban leépítették az amerikai cég rendszerét, hogy az megfeleljen a keleti nagyhatalom szigorú biztonsági elvárásainak.



Ciril metódus  Ennek keretében például a Google online boltja nem lesz elérhető a tableten, helyette a felhasználók a dedikált orosz alkalmazásboltból tudnak majd appokat letölteni. Magától értetődő módon az eszköz a helymeghatározásnál nem az amerikai GPS-rendszert használja, hanem annak orosz megfelelőjét, a GLONASS-t. Ez biztosítja azt, hogy a RoMOS-on futó geolokációs alkalmazások akkor is működnek, ha véletlenül az USA bizonyos régiókban egy időre ellehetetlenítené a GPS-rendszert.

A bejelentés érdekessége, hogy a RoMOS-t nem csak minisztériumok és kiemelt jelentőségű cégek (például a Gazprom) dolgozóinak szánják, hanem kereskedelmi forgalomba is kerül a tervek szerint. A 15 ezer rubelért, azaz bő 100 ezer forintért kínált változat azért nem lesz ugyanaz, mint amelyiket az orosz védelmi minisztérium embereinek osztanak majd. Ez utóbbi például ütés- és vízálló tulajdonságokkal bír, valamint vélhetően többszörös titkosítási és védelmi funkciókkal őrködik a bizalmas orosz információk felett. A fejlesztők egyébként nemes egyszerűséggel feltörthetetlennek titulálták a rendszert, ami ilyen szinten érthető elvárás, de kérdés, hogy mindez a gyakorlatban is így lesz-e.

Független államok  Oroszországban egyébként egy ideje komoly igény mutatkozik az amerikai óriáscégektől való távolodásra. 2010 végén hirdette meg az akkor miniszterelnöki pozícióban lévő Vladimir Putin azt a pontos menetrendet, amelynek mentén 2011-2015 között az orosz központi költségvetés intézményeinek a szabad szoftverek használatára kell átállniuk.

Érdekes módon a tengerentúlon is az Androidra támaszkodva képzelik el a kormányzati és katonai kommunikáció jövőjét. Az USA hadseregénél több éve folyik a tesztelése egy olyan speciálisan módosított androidos változatnak, amely megfelel az amerikai hatóságok szigorú titkosítási követelményrendszerének. Ha a fejlesztés bevállik, akkor nem csupán a hadsereg alkalmazottai, de más kormányzati szervek tisztviselői is engedélyt kaphatnak arra, hogy szigorúan titkos anyagokat töltsenek le, tároljanak valamint továbbítsanak a mobil eszközökön.

Androidos mobilokat tesztel az amerikai hadsereg
Utasításra szabadon: nyílt forrásra vált az orosz közszféra

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.