Fizikai valójában is bemutatkozott az Amazon régóta híresztelt táblagépe, amely annak ellenére, hogy az ára szinte a padló alatt lesz, egyáltalán nem fapados.
Régóta rebesgették az Amazon táblagépes terveit, majd kiszivárgott a megjelenés időpontja és némi hardveres előrejelzés is. A mostani bejelentés még a legutolsó pletykákhoz képest is tartalmazott meglepetést.

Kétmagos félpénzen Annyiban igaza volt az előzetes híreknek, hogy az Amazon valóban ultra olcsó árcédulát vet be az iPad által uralt piac meghódítására. A Kindle Fire névre hallgató táblagép ugyanis mindössze 199 dollárért, azaz körülbelül 42 ezer forintért kerül a boltokba. Próbáljuk csak ízlelgetni ezt az összeget az iPad vagy a kihívó androidos készülékek messze százezer forint fölötti árának tudatában: kis túlzással a legtöbben egy ilyen olcsó tabletet talán még akkor is megvennének, ha csak tetrisezni lehetne vele.


Ráadásul a bejelentés meglepő pozitívumokat is tartalmazott. Az előzetes hírforrások meggyőződése volt ugyanis, hogy a tablet a padlóig nyomott ár miatt viszonylag alapszintű hardverrel érkezik majd, ehhez képest a jósolt egymagos helyett a 2011 végi trendeknek tökéletesen megfelelő kétmagos processzorra épül az eszköz (egészen pontosan egy Texas Instruments OMAP chipre, amely 1 gigahertzes órajelen ketyeg). A kijelző sem az a piaci fajta: extra éles IPS megjelenítési technológiájához extra erős Gorilla Glass társul, amely még a drága táblagépek némelyikéről is hiányzik.

Az 1024x600 képpontos felbontású, 7 hüvelykes (tehát az első generációs Galaxy Tabhoz hasonló méretű) kijelző alatt az izmos processzor mellé 512 megabájtnyi rendszermemória és 8 gigabájtos háttértár került. Ezeknél ugyan van nagyobb a piacon, de ha hozzávesszük, hogy a tablet mellé az Amazon felhő-tárhelyéhez is hozzáférést kapunk, máris jobb az arány.

Ezáltal megtehetjük azt, hogy mindig azokat a tartalmakat (filmeket, zenéket, könyveket) tartjuk a tableten, amikre épp szükségünk van, míg a többi az online tárhelyen pihen és bármikor szinkronizálható. Ehhez egyébként első körben csak WiFi-t használhatunk, a 3G-s modellről nem tettek említést (igaz, a pletykák szerint ez a változat is a sorozatgyártásra vár, amelynek akkor kezdenek neki, ha az első alapszéria sikeresnek bizonyul).

Nem csak vas A hihetetlenül olcsó ár természetesen egy egyedi üzletpolitikát takar, teljesen eltérőt az Apple vagy más versenytársak modelljétől. A teljesen átszabott Amazon-specifikus Android (vagy ahogy az első vélemények emlegetni kezdték, az Amazonoid) ugyanis pontosan olyan rafináltan lett átalakítva, hogy a tablet árának kifizetése után a felhasználó kedvet kapjon szolgáltatásokra is költeni.

Máris bemutatkozik az Amazon olcsó táblagépe
Amazon Kindle: iPad-gyilkos, de máshogyan
Felhőből zenél az Amazon

A rendszer ugyanis gyakorlatilag teljesen független az összes többi androidos tabletben megismert Google szolgáltatásoktól: az Android Market helyett az Amazon saját Android Appstore-jából lehet alkalmazásokat vásárolni, zenét az Amazon felhőszolgáltatása játszik, és természetesen az eszközre letölthető filmek, zenék és könyvek is a szolgáltató jól ismert webáruházából szerezhetők be. Az Amazon tehát arra épít, hogy az eladásokból befolyó összegben a hardverért fizetett summa csak egy "kezdőrészlet" lesz, és az átlagos felhasználó a szoftveres limitációk miatt értelemszerűen költeni kezd majd nála a szolgáltatásokért is.

A Kindle Fire-ra már előrendeléseket is le lehet adni, szállítani november 15-én kezdik - de mielőtt valaki máris fényezné a bankkártyáját, egyelőre csak az Egyesült Államokban élők örülhetnek az új eszköznek. A hazai indulás már csak azért is a jövő zenéje, mivel a tablethez kapcsolódó szolgáltatások java része nem csak Magyarországról, de egyes esetekben egész Európából sem érhető el.

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.