Már az idén komoly áttörés várható az Internet of Everything (IoE) trendben. Ebben a kelet-európai startupoknak is jjut szerep – hangzott el a Cisco és a 3TS Capital Partners kockázati tőkealap telekonferenciáján.
Az esemény apropóját az adta, hogy az elmúlt napokban hozta nyilvánosságra a Cisco az IoE-koncepcióval kapcsolatban végzett kutatásának legújabb fejezetét. A következő évtizedben ez a trend összességében 19 ezer milliárd dollárnyi értéket teremthet a világban, ebből a magánszektor haszna 14,4 ezer milliárd, a közszféráré pedig 4,6 ezer milliárd dollárnyi lehet.
Százmilliárdokban mérhető a tavalyi haszon
Az IoE az eszközök, adatok, folyamatok és emberek összekapcsolásával óriási ütemben növekvő gazdasági potenciált képvisel. Megvalósításához számos jelentős technológiai újdonság, a dolgok internete (Internet of Things, IoT), a mobilitás, a számítástechnikai felhő és a big data is hozzájárul. Az IoE tavaly már mintegy 613 milliárd dollárnyi hasznot eredményezett világszerte, de az idei év hozhatja az első még komolyabb áttörést – mondta Michael Ganser, a Cisco közép-európai alelnöke.
A trend folytatásához viszont további befektetésekre és innovációs potenciálra lesz szükség, ez utóbbiban startup cégeik révén fontos szerepet tölthetnek be a régió országai – hangsúlyozta Pekka Maki, a 3TS Capital Partners ügyvezető partnere. A kockázati tőketársaság által legutóbb létrehozott 103 millió eurós alapban – amely a technológia és internet, média és kommunikáció, valamint a technológiai alapú szolgáltatások terén működő térségi vállalkozásokra fókuszál – többek között a Cisco, az EBRD, az Európai Befektetési Alap (EIF) és az OTP Bank is képviselteti magát.
Évi 3-5 új befektetés lehetősége a régióban
A 3TS aktív portfóliója jelenleg 11 befektetésből áll. A listán szereplő cégek között van például a román Avangate, a cseh BKS, a török eCift, a szlovák Piano Media, valamint a lengyel ClickAd és Rankomat . A terv évi 3-5 új befektetés a régióban. Az új befektetések összege várhatóan 2 és 10 millió euro között lesz cégenként.
Barcelona, ahol az IoE egyre inkább valóság és nem csak koncepció
"A következő egy évtizedben a vállalatok versenyképessége attól függ majd, hogy mennyire tudják magukévá tenni az IoE koncepcióját, és azt hogyan alkalmazzák. És nem csak technológiájukban és működésük során, hanem az ügyfelekkel és partnerekkel történő kapcsolatteremtésben is – mondta Ganser. – A gyáriparban egyre több intelligens üzemmel találkozunk majd, amelyek automatizált rendszerekkel, robotokkal, valamint az energiafogyasztást, a szállítói láncot és a minőséget figyelő érzékelőkkel lesznek felszerelve. Közép-Európában a technológia első alkalmazói között autógyártók, logisztikai szolgáltatók, stadionok, valamint az újonnan induló vállalkozások találhatók, amelyek kihasználják az internet negyedik fejlődési szakaszában rejlő lehetőségeket."
A városok okosodása a helyi vezetésen múlik
Ami a közszféra lehetőségeit illeti, Michael Ganser Barcelonát hozta fel példának. A katalán város vezetése a város infrastruktúrájának teljes körű összekapcsolásával – az "okos" közvilágítás, vízellátás, tömegközlekedés, parkolási rendszer, szennyvízkezelés bevezetésével – a számítások szerint az évtized végéig 70 százalékkal csökkenti majd az energiafelhasználást, mintegy 47 ezer új munkahelyet teremt, és várhatóan 4500 vállalat megtelepedésére számít. A folyamatokból közel 9 milliárd euró bevételi többletre is szert tehet.
Pekka Maki szerint a városok kiokosításához elsősorban modern, nyílt gondolkodású városvezetésre van szükség, a kormányzati intézkedések másodlagosak. Mint fogalmazott: "a globális pályán cégek versenyeznek cégekkel, és nem országok országokkal". Hozzátette: nem kell kormányzati lépésekre várni, az emberek bárhol is éljenek a világban, kiéhezettek a változásra, javítani akarnak a helyzetükön.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak