A Nokia két új Lumiával és a fejlődő piacokra szánt mobilokkal akar minden szegmensben jelen lenni.
A finn gyártó nagyjából két évvel ezelőtt jelentette be az új utat, ami a Microsofttal való partnerséget és Lumia készülékek piacra bocsátását jelentette. Azóta összesen hét Windows Phone-ra épülő modellt mutattak be (Lumia 610, 620, 710, 800, 820, 900, 920) – nem számítva ezek különböző variációit. A mai napon ehhez a portfólióhoz csatlakozott két új modell (520, 720), vagyis a Nokia nem csúcskészülékekkel akart villogni a barcelonai Mobile World Congress ma reggeli sajtóbemutatóján, hanem igyekezett a WP8 lehető legolcsóbb vagy leggazdaságosabb alternatíváit megmutatni.
Ilyen olcsó nincs is ■ Mielőtt rátérnénk a fő attrakciókra, említsünk meg két másik modellt, amelyek nálunk egy kicsit ellopták a show-t. Már önmagában az rendkívül meglepő, hogy egy fejlődő piacokra szánt mobilt ilyen látványos keretek között bemutassanak, pedig most ez történt.
A Nokia 105 nagyjából a mobiltelefónia kezdeteit idézi, az ára mindössze 15 euró (azaz 4500 forint), és a legkomolyabb funkció valószínűleg az FM-rádió. A megerősített külsővel rendelkező, hagyományos, nyomógombos készülék akkumulátora egy hónapig életben tartja a mobilt, és elsősorban az afrikai országokat, közel-keletet és Oroszországot célozzák vele.
Nokia 105: a 15 eurós mobil
A 105-ös modell és a szintén színpadra lépő 301-es célja ugyanaz: a Nokia még jobban erősítsen a belépő szinten, illetve a Lumiákkal kiegészülve az összes árszegmensben jelen legyen.
A 301 azoknak kedvez, akik két SIM-kártyával kénytelenek együtt élni. A 301-es az akku alatt, illetve oldalról képes fogadni a kártyákat, és hazánkban is elérhető lesz a második negyedévtől 65 eurós (kb. 20 ezer forint) áron. A 301-es sem váltja meg a világot, de nem is ez a célja: alaptudással, vagyis HSDPA-val, 2,4 colos színes kijelzővel, és egy 3,15 megapixeles kamerával rendelkezik.
Nokia 301: Dual SIM-es kivitel is lesz belőle
Olcsó Lumiák jönnek ■ Windows Phone területen a Nokia folytatja a kínálat hézagainak betömését, aminek jeleként bemutatta a jelenleg legolcsóbb WP8-as mobiljukat,
a Lumia 520-t. Az árcédula (139 euró, vagyis kb. 40 ezer Ft) is azt mutatja, hogy nagy tömegeket szeretnének megfogni ezzel a készülékkel, amiben egy 4 colos, 800 × 480 képpont felbontású IPS LCD kijelző, 8 GB belső memória (microSD-vel bővíthető 64 GB-ig), 512 MB RAM, egy kétmagos, 1 GHz-es processzor, HSDPA, valamint 5 megapixeles kamera segítheti a Nokiát. A Lumia 520 öt színben érkezik még ebben a negyedévben először Hong Kongba, majd Vietnámba, és második negyedévben jön Európába.
A hazai bemutatón három modellt nézhettünk meg közelebbről:
Lumia 520, 720, 301. (a kép nagyítható)
A négyes bemutató utolsó darabja
a Lumia 720 volt, amelynek ára szintén kedvező: 250 euró (kb. 73 ezer Ft) a helyi adók és a szolgáltatói támogatások nélkül, amiért a készülék már meglehetősen sokat ad. A 4,3 colos kijelzőt, aminek a felbontása azonban marad a 800 × 480-as felbontásnál, egy 6,7 megapixeles Carl Zeiss optikával ellátott kamerát, valamint egy olyan speciális hátlapot, aminek felhelyezése után a telefon vezeték nélkül is tölthető.
A hármas hátulról: felül a vezeték nélküli töltést segítő hátlap
(a kép nagyítható)
A Nokia a készülékeken kívül azt is bejelentette, hogy átnevezi a navigációs, térképszolgáltatásait, így a jövőben Here Maps, Here Drive, illetve Here Transit névre hallgatnak ezek az alkalmazások. A Here Maps-hez kötődő újdonság a kiterjesztett valóság alapú Live Sight, ami a kamera, és a körülöttünk lévő helyszínről szolgáltatott információk párosításával segít a tájékozódásban.
2,6 milliárd
Stephen Elop, a Nokia vezérigazgatója arra mutatott rá, hogy ennyi embernek nincs még mobilja a világon.
Elmaradt tehát egy új zászlóshajó bemutatása, továbbra sem történt meg, amire sokan vágytak, vagyis a Pure View technológia egy az egyben való átemelése a Lumia készülékekbe. A Nokia többször is hangsúlyozta, hogy mivel a világon még mindig több milliárd ember él mobil nélkül, most az elsődleges cél az ő, megfizethető készülékekkel való ellátásuk, vagyis a felhasználói bázis minél erőteljesebb szélesítése.