Több mint 20 ezer PC-t, notebookot és táblagépet venne az Educatio az általános és középiskolákba. Egyes szakértők szerint pazarló a kiírás, sőt a versenykorlátozás lehetősége is felmerülhet – írta a Népszabadság.

Pazarlónak nevezték a megkérdezett szakértők azt a közbeszerzést, melynek keretében az Educatio Nonprofit Kft. több százezer forintos csúcsgépekkel szerelné fel az iskolákat – írta áprilisi utolsó számában a Népszabadság. Egyes szakértők szerint a versenykorlátozás lehetősége is felmerülhet.

Az Educatio közel 13 ezer notebook, mintegy ötezer asztali gép és 3600 táblagépre írt ki pályázatot, melyet az Új Széchenyi Terv TIOP-1.1.1-12/1-2012-0001 azonosítószámú programja finanszíroz. Az ajánlattételre, melynek határideje április 30-a volt, a pályázóknak alig öt napjuk maradt, ami igencsak figyelemre méltó elvárás egy olyan projektben, amelyben 5 és 10 milliárd forint közötti összeget költene el az állam az általános iskolák, középfokú oktatási intézmények és kollégiumok informatikai infrastruktúrájának korszerűsítésére. A gépek harmadát 45, a többit 70 napon belül kell majd leszállítani.

A gépekre öt év fenntartási kötelezettséget kellett vállani a szállítóknak. Ehhez azért kellett ragaszkodnia a kiíró Educatiónak, mert a projekt teljes egészében EU-s finanszírozásból valósul meg.

Úgy értesültünk, hogy néhány ajánlattevő már be is nyújtott előzetes vitarendezési kérelmet a pályázattal kapcsolatban.

Sok sebtől vérző specifikáció

Érdekesek a szállítandó gépek specifikációja. A kiírásban szereplő 3638 táblagép esetében a minimum elvárás 10,1 hüvelykes érintőképernyő, 1,3 GHz-es processzor. A memóriakövetelmény is érdekes. Az elvárás 1 GB RAM és 16 GB ROM, azaz read only memory – csak olvasható memória.

A kiírás nem foglalkozik az operációs rendszerrel, csupán annyit ír elő, hogy "előtelepített szoftveres működési környezetet" kell biztosítani. Egy iskolai hálózatban így akár többféle operációs rendszerű gép is kerülhet, ami értelemszerűen nehezíti az üzemeltetést, de az egységes elektronikus oktatási anyagokra készítésének költségeit is megdobja, ha azokat windowsos és androidos tabletekre, netán iPadre is le kell fejleszteni – ha csak nem találnak valamilyen platformfüggetlen megoldást.

Az asztali PC-k esetében olyan gép volt az elvárás, amely "multimédia futtatásra alkalmas, 100Mb/s Ethernet képes, DVD íróval rendelkezik”. Ehhez az Educatio szerint 3,2 GHz-es, négymagos processzor kell, a memóriakövetelménynél ellenben megelégszenek a 4 GB-tal, amihez félterás merevlemez és DVD-író/újraíró is társul. Operációs rendszernél itt már pontosabb a kiírás: Windows 8 Pro vagy azzal egyenértékű az elvárás. Ilyen gépből 4945 darabot kell szállítani.

A 7085 tanári és 5767 tantermi notebookok esetében is multimédia futtatásra alkalmas, 15,6 hüvelykes kijelzőjű, Wi-Fi képes, DVD-író/újraíróval rendelkező gépekkel lehet pályázni. Ez az Educatio elképzelése szerint olyan gép, melyben legalább 2,5 GHz-es, négymagos processzor, 4 GB memória és félterás merevlemez van. Az operációs rendszer itt is Windows 8 Pro vagy azzal egyenértékű, amihez elvárás a Microsoft Office is. Speciális követelmény még a cseppálló billentyűzet.

Öt év múlva is helyt kell állniuk

Amellett, hogy iskolai környezetben, ahol leggyakrabban Office futtatására, böngészésre, időnként multimédiás tartalmak megjelenítésére használják, teljesen fölösleges atomerős gépet venni, a Népszabadság cikke is felhívja a figyelmet, hogy "csúcsprocesszorokhoz átlagos hardver ritkán társul." A specifikációban megkövetelt 4 GB memória viszont teljesen általános, ami arra már valószínűleg kevés, hogy a processzorban rejlő lehetőségeket maximálisan ki lehessen használni. Kétségtelen persze, hogy a pályázók ettől eltérhettek – felfelé.

Az erőművek sokat fogysztanak, ellenben a fűtést kiválthatják... Egy korszerű informatikai labor valahol a világban

A lap újságírója egyébként a hazai disztribútorok készletén mindössze három olyan modellt talált, ami megfelel a kiírásnak. Két Intel processzorost (egy 450 ezer forintos Dellt és egy több mint 700 ezerbe kerülő HP-t), valamint egy AMD-s gépet (150 ezer forintos Lenovo). A modellek ára közti különbség egyik fontos eleme az eltérő processzorplatform.

Ebből azonban könnyen arra lehet következtetni, hogy a kiíró vagy túllőtte az elvárt teljesítményt, vagy ha mégis átlagos erejű gépeket vásárolna, akkor csak egy technológiában gondolkodott, esetleg nem ismerte a versenytárs által használt megoldás lényegét – írta a Népszabadság cikke, amely szerint emiatt merülhet fel a versenykorlátozás, ugyanis elképzelhető, hogy bár a "megfelelő Intel-megoldás többet tud, de lényegesen drágább is, így az inteles gépek e kiírás mellett egyszerűen kiárazódnak a versenyből."

Meglehetősen kétséges a kiírásnak az a kitétele, amelyben a CPU-t órajellel és magszámmal adja meg. A processzor teljesítménye ugyanis nem csak a magok számától függ. Számtalan példa van ugyanis arra, hogy két processzor azonos magszám és közel azonos órajel mellett is eltérő teljesítményt produkál. Jól példázza ezt az IBM új processzora, POWER8, amely a közelmúltban közölt teljesítményadatai alapján bizonyos feladatoknál gyorsabbak, mint az azonos magszámú Intel CPU-k. Egy általunk megkérdezett szakértő éppen ezért jobbnak tartotta volna, ha valamiféle bechmarking-alapú elvárásrendszert mentén fogalmazták volna meg a kritériumokat, még akkor is, ha ezek a tesztek sem adnak egyértelműen objektív képet. A célfeladatok ismeretében azonban viszonylag egyszerű lett volna olyan bechmarkot találni, amivel sok kritikának elejét vehette volna a kiíró.

A négymagos processzor ráadásul közel sem biztosítja a kiírónak azt a szándékát, hogy öt év múlva is helytálló gépek kerüljenek az iskolákba, már ha valóban a nagy processzorteljesítmény lenne a kulcsa ennek a kritériumnak – ahogy nem az.

Egyik forrásunk ezzel kapcsolatban meg is jegyezte, hogy oktatási célokra olykor még 8-9 éves – már az üzembe állítások sem csúcskategóriás – gépek is kiválóan megfelelnek, amit számos olyan pilot program is bizonyít, amit hazai cégek magyar iskolákban az elmúlt 5-10 évben indítottak.

Egy forrásunk azt is hiányolta a kiírásból, hogy az nem határoz meg semmiféle biztonsági követelményt. Így semmi sem garantálja a nagy értékű gépek lopás elleni védelmét. Ahogy nem foglalkoztak az energiatakarékosság kérdésével sem. Ez utóbbi szintén nagy terhet jelenthet az iskolák üzemeltetési költségeiben.

Az Educatio szerint minden rendben van

A Népszabadság megkereste az Educatio Nonprofit Kft.-t is, amely válaszában a lap cikkének több állítását is cáfolta. Az ötnapos határidőt azzal indokolta, hogy az eszközök beszerzése központosított közbeszerzés keretében zajlik. Ilyenkor az ajánlattevőket egy már lefolytatott versenyeztetési eljárás alapján választják ki, és itt már csak az első körben megajánlott termékeik közül kellett kiválasztaniuk az ajánlatukhoz azokat a gépeket, melyek megfelelnek a kért technikai paramétereknek. Azaz ebben a körben az „ajánlattevők már kizárólag az áraikkal versenyeznek."

Az Educatio a specifikációról azt írta, hogy azt a jövőbeli igényeknek megfelelően alakították ki, tehát úgy, hogy 5 év múlva se számítsanak elavultnak. Cáfolták a lap azon állítását, hogy az Intel CPU-s gépek kiárazódnának a versenyből. "Az Intel is rendelkezik a specifikációnak megfelelő paraméterű eszközökkel, amit bizonyít, hogy az ajánlatok között számos Intel processzorral rendelkező eszköz található – írta válaszában a kiíró. – A PC-k esetében 9 ajánlat érkezett be ebből 5, notebookok esetében az első kategóriában 7 ajánlat érkezett be ebből 3, míg a másodikban 6 ajánlat érkezett be, ebből 3 Intel processzorral rendelkező eszközt tartalmaz."

A napilap a válasz ezen részét szöveghűen közli, érdemes elolvasni.

Piaci hírek

A tömeges kiégés felé haladnak az MI-fejlesztők

A CNBC riportja szerint sokan gondolják úgy, hogy munkájuk fő célja a befektetők megnyugtatása, és azt sem látják, hogy vállalatuk tekintettel lenne a technológia környezeti és társadalmi hatásaira.
 
Vészesen közelít a június vége, ameddig minden érintettnek el kell indítania a NIS2 alkalmazásba vételét. Az idén és jövőre is számos teendőt kell elvégezni, mutatjuk a pontos menetrendet.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.