A tendenciákban nincs újdonság az Oracle negyedéves számainál: az új licencek értékesítése esik, a felhő hasít.
Hirdetés
 

Továbbra is a felhőben bízhat az Oracle. Az augusztus 31-ével zárult negyedév teljes bevétele 8,6 milliárd dollár volt. Ez 2 százalékkal magasabb, mint a tavalyi azonos időszaké (változatlan árfolyamon 3 százalék), amikor is 8,4 milliárd volt a teljes bevétel.

Némileg lassult a licencüzlet zsugorodása

Ami az számokban a legszembeötlőbb, hogy míg az új szoftverek értékesítéséből származó bevétel 11 százalékkal csökkent, a felhős szolgáltatásoké 59 százalékkal bővült (árfolyamhatás nélkül a csökkenés 10 százalék, a felhős növekmény pedig 61 százalék). Mindezzel együtt a nagy tömeget továbbra is az on-premise szoftverbevételek adják, aminek a zömét a licencfrissítések és a támogatás hozza.

Míg az új licencek értékesítésének bevételei már alig haladják meg a teljes felhős bevételt, addig a licencekhez fűződő frissítési és támogatási bevételek mintegy ötszörösét hozták. A negyedév során 1 milliárd dollár értékben adott el a vállalat új licenceket (tavaly az 1,2 milliárdhoz közelített ez a bevétel), a licenc-update és a támogatás 4,8 milliárdot hozott (tavaly 4,7 milliárd jött be ebből).
 

Oracle bevételek 2017 Q1
Create your own infographics

A hardveres üzletág bevétele a felhőszolgáltatásokhoz hasonlóan 1 milliárd dollárhoz közelített (értékesítés és támogatás, megközelítőleg fele-fele arányban), ám míg a felhős bevételek óriási tempóban bővülnek, itt 12 százalékos visszaesés volt: tavaly ebből a szegmensből több mint 1,1 milliárd dollár bevétele származott az Oracle-nek. Ebben azonban a mérnöki rendszerek (Exadata) értékesítése több mint 30 százalékkal nőtt.

Azért nem olyan egyszerű az átmenet

Bár korábban Larry Ellison a felhős piacon totális támadást hirdetett, úgy tűnik, az infrastruktúraszolgáltatások (IaaS – Infrastructure as a Service) egyelőre nem az Oracle terepe. Ez a szegmens csupán 7 százalékkal bővült: tavaly ugyanebben az időszakban 160, idén 171 millió dollárt hozott. Ezzel szemben a szoftver- és platformszolgáltatások 77 százalékkal (változatlan árfolyamon számolva 79 százalékkal!) nőttek: tavaly 451 milliót, idén 798 milliót hoztak.

Ez szép, ugyanakkor a felhős átmenetet abból a szempontból megszenvedi a cég, hogy a felhős előfizetéseken elérhető árrés kisebb, mint lincencértékesítésé. Ráadásul licencértékesítés csökkenése kihat a támogatási bevételek növekedésére is, ami egyébként a teljes bevétel legnagyobb hányadát – az augusztus végén zárt negyedévben 56 százalékát – hozta.
 

Oracle pénzügyi eredmények – 2016.08.31.
Create your own infographics

Safra Catz vezérigazgató mindazonáltal elégedetten nyilatkozott az eredményekről, mivel a felhős bevételek ismét túlteljesítették a növekedési várakozásokat, főleg az amerikai piacon. Az olyan stratégiai döntések pedig, mint hogy a Database 12c Release 2-nek felhős változatának megjelenése hónapokkal megelőzi a helyben futtathatót, azt mutatják, hogy az Oracle mindent bevállal, hogy ügyfeleiből mielőbb felhős előfizetőket csináljon. (A döntést júniusban jelentette be a vállalat.)

Új területek is megnyílnak

A cégvezetés áradozott a negyedéves felhős foglalásokról. Közel 800 új SaaS-előfizető, melyek közül több mint százan PaaS-t is vásároltak. A felhős ERP-re előfizetőknek ráadásul a fele olyan volt, aki még soha nem volt Oracle-ügyfél. A teljes telepített PaaS és IaaS ügyfélbázis már a 19 ezerhez közelít.

A kilátások a most folyó negyedévben még jobbak – mondta Mark Hurd. Ennek hátterében lehet az is, hogy a várakozások szerint szeptember végéig talán sikerül lezárna a NetSuite felvásárlását. Mint azt a Bitport is megírta, a vállalat felvásárlásával olyan felhasználó körhöz – jellemzően kkv ügyfelekhez – jut az Oracle, ahol meglehetősen gyengék voltak a pozíciói. Már ha sikerül minden érdekelt számára megnyugtatóan megoldani azt a problémát, hogy az Oracle egy olyan céget vásárol fel, amelyben Larry Ellisonnak meghatározó tulajdonrésze van.

Cloud & big data

A Google is rálépett az Anthropic kijelölte útra

Az OpenAI után a DeepMind is az MI-startup szabványát használja a modellek és az adatok összekapcsolására.
 
A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.