Bő egy hete, február 10-én jelentették be, hogy a Hitachi Data Systems (HDS) felvásárolja a Pentaho nevű analitikai céget. A tranzakció, melynek értéke nem ismert, de egyes feltételezések szerint akár a félmillió dollárt is meghaladhatja, várhatóan nyár közepén zárul le.
A céget 2004-ben alapított öt tapasztalt BI-szakember. Az elsősorban analitikai és adatintegrációs megoldásokat fejlesztő cég nagyon gyorsan felfutott, már 2005-ben úgy emlegették, mint a piac legnagyobb szereplőinek a riválisát, és hasonló sikertörténetet láttak benne, mint a szintén nyílt forráskódú alapokra építkező Red Hatben.
A felvásárlásról kiadott közlemény szerint a Pentaho továbbra is önálló márka marad, és független szervezetnék kapcsolódik a HDS-hez. Marad a teljes csapat, beleértve a jelenlegi vezérigazgatót, Quentin Gallivant is, aki szervezetileg az egyik HDS-alelnök alá tartozik a továbbiakban.
A Hitachi a Pentaho felvásárlásával elsősorban az Internet of Things által is hajtott big data piacon remél gyorsabb növekedést. Gyakorlatilag a felvásárlással saját analitikai portfólióhoz jut, így teljes adattárház megoldásokat tud szállítani ügyfeleinek.
Mi lesz a fejlesztő közösséggel?
Amikor egy virulens fejlesztői közösséget maga mögött tudó cég kerül open source alapokra építkező céget vásárol fel egy hagyományos üzleti filozófiát követő vállalat, megkérdőjeleződik a közösségi fejlesztés jövője. Ez kardinális kérdés, mivel sok esetben ebből a közösségből érkezik nagyon sok innováció, de legalább ennyire fontos a közösség szerepe tesztelésben és a hibajavításban. Ugyanakkor egy ilyen váltás könnyen vezethet a közösség elsorvadásához.
Mivel a Pentaho távlati szerepe sem teljesen tiszta a HDS-en belül, például hogy mi lesz a viszonya a HDS saját elemzési platformjával, ezért itt is érezhető a közösség részéről némi bizonytalanság.
A Pentaho fejlesztői közösségért felelős vezetője, Pedro Alves saját blogján igyekezett azonban lenyugtatni mindenkit. Szerinte a felvásárlás annak az elismerése, hogy a Pentaho – és vele együtt a fejlesztői közösség – jó úton járt. Alves szerint a HDS belépése csupán új forrásokat biztosít a fejlesztésekhez, és nagyobb nyomás alatt tartja a csapatot, ami csak a hatékonyság javára válik.
Alves hangsúlyozta: nincs tervben sem az open source stratégia feladása, sem a közösségi változatok (Community Edition) megszüntetése. A szakember szerint igenis létezik a fejlesztői közösségek és a kereskedelmi cégek között kölcsönösen előnyös kapcsolat. A közösség hozta fel a csúcsra a Pentahót, és hülye lenne a HDS eldobni az ebből eredő előnyöket.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak